Wybierz region

Wybierz miasto

  PRZESTĘPCZOŚĆ - Zatrzymanie w sprawie wyłudzeń z PFRON-u

  Autor:

  2007-10-19, Aktualizacja: 2007-10-19 17:47

  Zatrzymano kolejnego podejrzanego w sprawie wyłudzenia pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do aresztu trafił 36-letni Dariusz Sz., prezes jednej ze spółek.

  Zatrzymano kolejnego podejrzanego w sprawie wyłudzenia pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do aresztu trafił 36-letni Dariusz Sz., prezes jednej ze spółek. Był poszukiwany listem gończym i wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej.

  Śledztwo w tej sprawie wszczęto dwa lata temu. Z informacji operacyjnych wynika, że w ten proceder było zamieszanych kilkanaście osób tworzących sieć kilku spółek. Sprawcy wykorzystywali osoby niepełnosprawne, którym oferowali pracę telemarketerów. Podpisywane były z nimi umowy o pracę oraz załatwiano fikcyjne zaświadczenia lekarskie o zdolności do pracy. Niepełnosprawnym obiecywano zarobki w kwocie 800 złotych miesięcznie jednak w rzeczywistości wypłacano im zaledwie 200 zł. Dokumentacja finansowa była tak sporządzana i prowadzona, by wszystko wyglądało legalnie i „czysto”.

  Przesłuchano ok. 1000 osób z całej Polski, które potwierdziły, że regularnie przyjeżdżali do nich wysłannicy oszustów. Wypłacali niepełnosprawnym niewielkie kwoty pieniędzy, a w zamian żądali pokwitowania większych sum. Organizatorzy procederu przedkładali w PFRON dokumentację i otrzymywali refundację. Przez dwa lata Skarb Państwa stracił na tym blisko 5 milionów złotych. W roku 2005 w identyczny sposób próbowali wyłudzić kolejny 1 milion złotych jednak oszustwo zakończyło się niepowodzeniem.

  Śledczy, którzy zajęli się tą sprawą przeanalizowali wiele dokumentów firmowych i bankowych. Na tej podstawie zebrali dowody przeciwko 16 osobom, którym postawiono zarzuty. Za wyłudzenie mienia znacznej wartości grozi kara do 10 lat więzienia.


  Więcej w jutrzejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego lub www.prasa24.pl

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)