Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykański desant w Skwierzynie. Jankesi dadzą zarobić? [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Po kilku miesiącach posuchy przedsiębiorcy znowu mogą liczyć na wzrost obrotów. W koszarach zameldowała się kolejna, trzecia zmiana Jankesów z  Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat). Tym razem do Skwierzyny – a także Żagania, Świętoszowa i Bolesławca – przyjechali żołnierze 1. Dywizja Kawalerii „Iron Horse Brigade” (pol. Brygada Żelaznych Koni).
Po kilku miesiącach posuchy przedsiębiorcy znowu mogą liczyć na wzrost obrotów. W koszarach zameldowała się kolejna, trzecia zmiana Jankesów z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat). Tym razem do Skwierzyny – a także Żagania, Świętoszowa i Bolesławca – przyjechali żołnierze 1. Dywizja Kawalerii „Iron Horse Brigade” (pol. Brygada Żelaznych Koni). St. chor. Rafał Mniedło
Właściciele lokali gastronomicznych, sklepów i stacji paliw ze Skwierzyny zacierają ręce, wypatrując amerykańskich żołnierzy, którzy meldują się w miejscowych koszarach. Na profity z ich obecności liczy też miasto.

Na początku lutego mieszkańcy Skwierzyny pożegnali żołnierzy z amerykańskiej „Brygady Sztyletów”, którzy stacjonowali w tym mieście przez kilka miesięcy i przy okazji napędzali koniunkturę w sklepach i zakładach gastronomicznych. A nawet na stacjach paliw. Ropy ani benzyny tam nie tankowali. Przyjeżdżali na hamburgery z egzotycznymi sosami.

- Nasze miasto bardzo skorzystało na ich pobycie. Zarabiają handlowcy i restauratorzy, a Skwierzyna stała się znana i rozpoznawalna w całym kraju oraz w Stanach Zjednoczonych. Dlatego wszyscy czekamy na następny batalion - mówił nam wtedy Jan Klemt ze Skwierzyny.

Po kilku miesiącach posuchy przedsiębiorcy znowu mogą liczyć na wzrost obrotów. W koszarach zameldowała się kolejna, trzecia zmiana Jankesów z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat). Tym razem do Skwierzyny – a także Żagania, Świętoszowa i Bolesławca – przyjechali żołnierze 1. Dywizja Kawalerii „Iron Horse Brigade” (pol. Brygada Żelaznych Koni).

Oficjalne przywitanie amerykańskich kawalerzystów odbyło się w poniedziałek w Żaganiu – pancernej stolicy Polski. Witał ich m.in. gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Żołnierze zza oceanu przez dziewięć miesięcy będą przebywać na terenie Polski i sąsiednich państw. Oprócz 3,5 tys. żołnierzy do Polski przyjadą czołgi M-1 Abrams, opancerzone transportery piechoty M-2 Bradley, kołowe wozy opancerzone Stryker, haubice samobieżne Paladin. W ramach programu wzmacniania Wschodniej Flanki NATO, Amerykanie mają odstraszać ewentualnych agresorów oraz szkolić się z naszymi żołnierzami. Dla mieszkańców ważniejsze jest jednak to, że będą wydawać swój żołd w Skwierzynie oraz zatrudnią kilkadziesiąt osób. M.in. w kuchni.

Na profity z obecności Jankesów liczą też władze miejskie. – Wystąpiliśmy o dotację na remont prowadzącej do jednostki ulicy Garnizonowej. Jako jeden z argumentów podaliśmy fakt, że korzystają z niej Amerykanie ze swoim ciężkim sprzętem – mówi zastępca burmistrza Wojciech Kowalewski.

Podobnie jak podczas dwóch poprzednich zmian, do Skwierzyny przyjechał batalion logistyczny, który zabezpieczać inne amerykańskie poddziały pod względem transportu.

Burmistrz Lesław Hołownia zapowiada, że będzie występował do MON o dotacje na kolejne remonty ulic w okolicach koszar.

– Liczymy, że żołnierze trzeciej zmiany będą aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Ich koledzy z poprzednich zmian brali udział w imprezach sportowych i rekreacyjnych, odwiedzali szkoły. Myślę, że teraz będzie podobnie – dodaje L. Hołownia.

***
Pancerną Brygadową Grupę Bojową (1 ABCT) tworzą żołnierze 1 Dywizji Kawalerii tzw. „Iron Horse” stacjonujący w bazie armii amerykańskiej Fort Hood, położonej w środkowej części stanu Teksas. Kolejna już trzecia zmiana ABCT pełnić będzie swój dyżur przez następne dziewięć miesięcy. Dowódcą zmiany będzie pułkownik Wilson “Trey” R. Rutherford IV.

Dywizja Iron Horse powstała w 1917 roku i jest jedną z najbardziej znanych jednostek w USA. W czasach II wojny światowej Brygada walczyła między innymi na Filipinach i w Nowej Gwinei. Później brała udział w działaniach wojennych w Wietnamie i Kambodży.
Od 1971 roku stacjonuje w Ford Hood. W 1998 roku brała udział w operacji Pustynna Burza. Rok później działała w Bośni.

Historia dywizji i jej żołnierzy stała się kanwą hollywoodzkiej superprodukcji „Byliśmy żołnierzami” w reżyserii Randalla Wallensa, z Melem Gibsonem w roli głównej, z 2002 roku. Film opowiada o pierwszej wielkiej bitwie podczas interwencji wojsk Stanów Zjednoczonych w Wietnamie, w Dolinie Śmierci, w 1965 roku. 400 amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hala Moore’a (Mel Gibson) zostało otoczonych przez ponad dwa tysiące żołnierzy Północnego Wietnamu. Trzy doby morderczych walk pochłonęły setki ofiar.

zobacz rozmowę z mjr Sarą Gilbert

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto