Bezpieczeństwo produktu najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe mam z województwa lubuskiego

Artykuł sponsorowany
Mamy z województwa lubuskiego, kupując żywność i napoje dla swoich dzieci, kierują się przede wszystkim bezpieczeństwem produktów, w dalszej kolejności natomiast ich jakością oraz polskim pochodzeniem. Jest to wynik charakterystyczny dla tego regionu, ponieważ mamy ze zdecydowanej większości województw Polski za najważniejszy czynnik uznają jakość, a dopiero na drugim miejscu stawiają bezpieczeństwo produktu. Badania przeprowadzone przez dr Jolantę Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Aleksandrę Świebodę z Instytutu Matki i Dziecka przy wsparciu Żywiec Zdrój wskazują na różnice pomiędzy czynnikami wpływającymi na decyzje zakupowe mam, w zależności od województwa, w którym mieszkają. Niezmienne natomiast, bez względu na miejsce zamieszkania, pozostaje zaufanie do instytucji medyczno-naukowych. Wyniki pokazują, że większość kobiet poszukuje ich rekomendacji przy zakupie produktów dla swoich pociech, a za najbardziej wiarygodną uznaje Instytut Matki i Dziecka.

Najważniejsze czynniki wpływające na decyzje zakupowe matek

W województwie lubuskim, matki dzieci w wieku 0-6 lat, kupując żywność i napoje dla swoich pociech, za najważniejszą przesłankę uznają bezpieczeństwo produktu (47% odpowiedzi), na drugim miejscu stawiają na jego jakość (26%), a na trzecim – polskie pochodzenie (12%). Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej w pozostałych regionach Polski – w większości województw to jakość produktu jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności, a bezpieczeństwo zajmuje drugie miejsce. Wyjątkiem jest województwo zachodnio-pomorskie gdzie, podobnie jak w przypadku lubuskiego, większość matek najpierw zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo produktu (41%). Co ciekawe, w województwie lubuskim mieszka najwięcej mam, które wybierając produkty spożywcze w pierwszej kolejności zwracają uwagę ich polskie pochodzenie.

Rola instytucji naukowo-medycznych w wyborze produktów dla dzieci

W zdobywaniu potrzebnych informacji mamy wspierane są przez znane organizacje i instytucje medyczno-naukowe. 43% badanych z województwa lubuskiego korzysta z ich rekomendacji przy wyborze produktów dla swoich pociech, a trzy czwarte z nich jest zadowolona z produktów z pozytywną opinią. Ich rekomendacja ma w województwie lubuskim największe znaczenie w przypadku żywności i napojów oraz kosmetyków - tak twierdzi odpowiednio 77% i 69% badanych (wykres 1). Inaczej jest w województwie opolskim, gdzie to właśnie kosmetyki są kategorią, w której rekomendacja ma najistotniejsze znaczenie (85%), a kategoria żywności i napojów plasuje się na drugim miejscu (71%).

Wykres 1. Znaczenie rekomendacji instytucji w poszczególnych kategoriach kupowanych produktów w województwie lubuskim (odpowiedzi w %)

Źródło: Badania dr Jolanty Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i Aleksandry Świebody z Instytutu Matki i Dziecka, zrealizowane przy wsparciu Żywiec Zdrój przez Kantar MillwardBrown w maju 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1001 matek z dziećmi w wieku 0-6 lat. Pytanie: Przy wyborze których produktów dla dzieci w wieku 0-6 lat najistotniejsza jest dla Pani rekomendacja znanych organizacji lub instytucji medyczno-naukowych? Badani mogli wybrać maksymalnie 3 odpowiedzi.

Opinia eksperta szczególnie ważna przy wyborze żywności i napojów

Organizacje naukowo-medyczne cieszą się dużym zaufaniem – 83% mam z województwa lubuskiego twierdzi, że kieruje się wiedzą ekspercką, a aż 75% traktuje ich opinie jako bardzo istotne w przypadku wyboru żywności i napojów dla swoich dzieci. Prawie połowa mam uznaje rekomendacje instytucji badawczych za kluczową przesłankę wpływającą na ich opinię o tym, czy dany produkt jest bezpieczny dla ich dziecka.

Dodatkowo 75% mam z województwa lubuskiego uważa, że z łatwością może znaleźć wiarygodne informacje na temat produktów żywnościowych dla dzieci wieku 0-6 lat. Jest to wynik wyższy, niż na przykład w województwach lubelskim czy łódzkim, gdzie twierdzi tak odpowiednio 57% i 54% matek.

Instytut Matki i Dziecka wspiera wybory rodziców

Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej znaną instytucją rekomendującą produkty dla dzieci jest w województwie lubuskim Instytut Matki i Dziecka – twierdzi tak aż 81% mam. Wszystkie matki (100%) rozpoznają oznaczenie Instytutu. Dla 75% mam z województwa lubuskiego Instytut Matki i Dziecka to zaufane i wiarygodne źródło informacji, dzięki któremu mogą one zapewnić swoim pociechom bezpieczny rozwój.

Pozytywna opinia gwarancją bezpieczeństwa

Instytut Matki i Dziecka jest najstarszą jednostką w kraju prowadzącą działalność z zakresu opiniowania produktów dedykowanych potrzebom kobiet i dzieci. W ramach działalności opiniodawczej, Instytut otrzymuje rocznie ok. 400 wniosków o pozytywne zaopiniowanie produktów. Około 300 zapytań może liczyć na pozytywny przebieg procesu opiniowania i efekt w postaci pozytywnej opinii, choć wiele z produktów musi podczas tego procesu przejść istotne zmiany.

Większość, bo blisko 70% pozytywnie wydanych opinii, dotyczy produktów użytkowych, takich jak wózki, pieluchy lub ubranka dla dzieci, ponad 20% opinii dotyczy kosmetyków i środków piorących i tylko ok. 10% to pozytywne opinie wydane produktom żywnościowym. Produkty z tej ostatniej kategorii najczęściej też nie zostają zakwalifikowane do dalszych badań. Te dane pokazują, jak niewiele produktów żywnościowych bądź napojów dostępnych na rynku jest w stanie spełnić wymagania naszej procedury i sprostać kryteriom ustalonym dla produktów dedykowanych/przeznaczonych dla dzieci – mówi Aleksandra Świeboda, Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka.

Proces opiniowania – na czym właściwie polega?

Jakość i bezpieczeństwo produktu to dla rodziców decydujące kryteria zakupu produktów dla dzieci. Rekomendacja sprawdzonej instytucji staje się więc cenną wskazówką dla rodziców, mających wątpliwości dotyczące produktów dla swoich pociech – dodaje dr Jolanta Tkaczyk, ekspert ds. zachowań konsumenckich z Akademii Leona Koźmińskiego.

Merytoryczną podstawę opinii wydawanych przez Instytut Matki i Dziecka stanowią aktualne przepisy prawa obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej, standardy medyczne i zalecenia dotyczące niemowląt, dzieci, kobiet w okresie ciąży i laktacji, wytyczne konsultanta krajowego do spraw pediatrii i neonatologii oraz towarzystw pediatrycznych, a także wyniki badań naukowych. Wszystkie opinie Instytutu wydawane są w ramach ściśle zdefiniowanych i przejrzystych procedur, objętych certyfikatem ISO 9001:2008 i podlegających niezależnym, regularnym audytom.

Dobre wybory dla dobra dziecka

Istotnym wydarzeniem dla działalności opiniodawczej stało się uruchomienie serwisu dla rodziców epozytywnaopinia.pl, gdzie można znaleźć wszystkie produkty posiadające pozytywną opinię Instytutu, a także skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy radzą jak dokonywać mądrych, świadomych wyborów czyli jakimi kryteriami kierować się i w jaki sposób wybierać najlepsze, najbezpieczniejsze produkty dla dzieci.

***

O instytucji

Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą. Posiada 60-letnią tradycję i znaczący dorobek znany w kraju i na forum międzynarodowym. Został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży.

O badaniu

Badanie zostało przygotowane przez dr Jolantę Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i Aleksandrę Świebodę z Instytutu Matki i Dziecka, a zrealizowane przy wsparciu Żywiec Zdrój przez Kantar MillwardBrown w maju 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1001 matek z dziećmi w wieku 0-6 lat. Próba ważona do populacji Polski w oparciu o parametry: wielkość zamieszkania i województwo.

Instytut Matki i Dziecka

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane