Bezpieczeństwo produktu najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe mam z województwa lubuskiego

Artykuł sponsorowany
Mamy z województwa lubuskiego, kupując żywność i napoje dla swoich dzieci, kierują się przede wszystkim bezpieczeństwem produktów, w dalszej kolejności natomiast ich jakością oraz polskim pochodzeniem. Jest to wynik charakterystyczny dla tego regionu, ponieważ mamy ze zdecydowanej większości województw Polski za najważniejszy czynnik uznają jakość, a dopiero na drugim miejscu stawiają bezpieczeństwo produktu. Badania przeprowadzone przez dr Jolantę Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Aleksandrę Świebodę z Instytutu Matki i Dziecka przy wsparciu Żywiec Zdrój wskazują na różnice pomiędzy czynnikami wpływającymi na decyzje zakupowe mam, w zależności od województwa, w którym mieszkają. Niezmienne natomiast, bez względu na miejsce zamieszkania, pozostaje zaufanie do instytucji medyczno-naukowych. Wyniki pokazują, że większość kobiet poszukuje ich rekomendacji przy zakupie produktów dla swoich pociech, a za najbardziej wiarygodną uznaje Instytut Matki i Dziecka.

Najważniejsze czynniki wpływające na decyzje zakupowe matek

W województwie lubuskim, matki dzieci w wieku 0-6 lat, kupując żywność i napoje dla swoich pociech, za najważniejszą przesłankę uznają bezpieczeństwo produktu (47% odpowiedzi), na drugim miejscu stawiają na jego jakość (26%), a na trzecim – polskie pochodzenie (12%). Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej w pozostałych regionach Polski – w większości województw to jakość produktu jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności, a bezpieczeństwo zajmuje drugie miejsce. Wyjątkiem jest województwo zachodnio-pomorskie gdzie, podobnie jak w przypadku lubuskiego, większość matek najpierw zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo produktu (41%). Co ciekawe, w województwie lubuskim mieszka najwięcej mam, które wybierając produkty spożywcze w pierwszej kolejności zwracają uwagę ich polskie pochodzenie.

Rola instytucji naukowo-medycznych w wyborze produktów dla dzieci

W zdobywaniu potrzebnych informacji mamy wspierane są przez znane organizacje i instytucje medyczno-naukowe. 43% badanych z województwa lubuskiego korzysta z ich rekomendacji przy wyborze produktów dla swoich pociech, a trzy czwarte z nich jest zadowolona z produktów z pozytywną opinią. Ich rekomendacja ma w województwie lubuskim największe znaczenie w przypadku żywności i napojów oraz kosmetyków - tak twierdzi odpowiednio 77% i 69% badanych (wykres 1). Inaczej jest w województwie opolskim, gdzie to właśnie kosmetyki są kategorią, w której rekomendacja ma najistotniejsze znaczenie (85%), a kategoria żywności i napojów plasuje się na drugim miejscu (71%).

Wykres 1. Znaczenie rekomendacji instytucji w poszczególnych kategoriach kupowanych produktów w województwie lubuskim (odpowiedzi w %)

Źródło: Badania dr Jolanty Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i Aleksandry Świebody z Instytutu Matki i Dziecka, zrealizowane przy wsparciu Żywiec Zdrój przez Kantar MillwardBrown w maju 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1001 matek z dziećmi w wieku 0-6 lat. Pytanie: Przy wyborze których produktów dla dzieci w wieku 0-6 lat najistotniejsza jest dla Pani rekomendacja znanych organizacji lub instytucji medyczno-naukowych? Badani mogli wybrać maksymalnie 3 odpowiedzi.

Opinia eksperta szczególnie ważna przy wyborze żywności i napojów

Organizacje naukowo-medyczne cieszą się dużym zaufaniem – 83% mam z województwa lubuskiego twierdzi, że kieruje się wiedzą ekspercką, a aż 75% traktuje ich opinie jako bardzo istotne w przypadku wyboru żywności i napojów dla swoich dzieci. Prawie połowa mam uznaje rekomendacje instytucji badawczych za kluczową przesłankę wpływającą na ich opinię o tym, czy dany produkt jest bezpieczny dla ich dziecka.

Dodatkowo 75% mam z województwa lubuskiego uważa, że z łatwością może znaleźć wiarygodne informacje na temat produktów żywnościowych dla dzieci wieku 0-6 lat. Jest to wynik wyższy, niż na przykład w województwach lubelskim czy łódzkim, gdzie twierdzi tak odpowiednio 57% i 54% matek.

Instytut Matki i Dziecka wspiera wybory rodziców

Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej znaną instytucją rekomendującą produkty dla dzieci jest w województwie lubuskim Instytut Matki i Dziecka – twierdzi tak aż 81% mam. Wszystkie matki (100%) rozpoznają oznaczenie Instytutu. Dla 75% mam z województwa lubuskiego Instytut Matki i Dziecka to zaufane i wiarygodne źródło informacji, dzięki któremu mogą one zapewnić swoim pociechom bezpieczny rozwój.

Pozytywna opinia gwarancją bezpieczeństwa

Instytut Matki i Dziecka jest najstarszą jednostką w kraju prowadzącą działalność z zakresu opiniowania produktów dedykowanych potrzebom kobiet i dzieci. W ramach działalności opiniodawczej, Instytut otrzymuje rocznie ok. 400 wniosków o pozytywne zaopiniowanie produktów. Około 300 zapytań może liczyć na pozytywny przebieg procesu opiniowania i efekt w postaci pozytywnej opinii, choć wiele z produktów musi podczas tego procesu przejść istotne zmiany.

Większość, bo blisko 70% pozytywnie wydanych opinii, dotyczy produktów użytkowych, takich jak wózki, pieluchy lub ubranka dla dzieci, ponad 20% opinii dotyczy kosmetyków i środków piorących i tylko ok. 10% to pozytywne opinie wydane produktom żywnościowym. Produkty z tej ostatniej kategorii najczęściej też nie zostają zakwalifikowane do dalszych badań. Te dane pokazują, jak niewiele produktów żywnościowych bądź napojów dostępnych na rynku jest w stanie spełnić wymagania naszej procedury i sprostać kryteriom ustalonym dla produktów dedykowanych/przeznaczonych dla dzieci – mówi Aleksandra Świeboda, Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka.

Proces opiniowania – na czym właściwie polega?

Jakość i bezpieczeństwo produktu to dla rodziców decydujące kryteria zakupu produktów dla dzieci. Rekomendacja sprawdzonej instytucji staje się więc cenną wskazówką dla rodziców, mających wątpliwości dotyczące produktów dla swoich pociech – dodaje dr Jolanta Tkaczyk, ekspert ds. zachowań konsumenckich z Akademii Leona Koźmińskiego.

Merytoryczną podstawę opinii wydawanych przez Instytut Matki i Dziecka stanowią aktualne przepisy prawa obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej, standardy medyczne i zalecenia dotyczące niemowląt, dzieci, kobiet w okresie ciąży i laktacji, wytyczne konsultanta krajowego do spraw pediatrii i neonatologii oraz towarzystw pediatrycznych, a także wyniki badań naukowych. Wszystkie opinie Instytutu wydawane są w ramach ściśle zdefiniowanych i przejrzystych procedur, objętych certyfikatem ISO 9001:2008 i podlegających niezależnym, regularnym audytom.

Dobre wybory dla dobra dziecka

Istotnym wydarzeniem dla działalności opiniodawczej stało się uruchomienie serwisu dla rodziców epozytywnaopinia.pl, gdzie można znaleźć wszystkie produkty posiadające pozytywną opinię Instytutu, a także skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy radzą jak dokonywać mądrych, świadomych wyborów czyli jakimi kryteriami kierować się i w jaki sposób wybierać najlepsze, najbezpieczniejsze produkty dla dzieci.

***

O instytucji

Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą. Posiada 60-letnią tradycję i znaczący dorobek znany w kraju i na forum międzynarodowym. Został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży.

O badaniu

Badanie zostało przygotowane przez dr Jolantę Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i Aleksandrę Świebodę z Instytutu Matki i Dziecka, a zrealizowane przy wsparciu Żywiec Zdrój przez Kantar MillwardBrown w maju 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1001 matek z dziećmi w wieku 0-6 lat. Próba ważona do populacji Polski w oparciu o parametry: wielkość zamieszkania i województwo.

Instytut Matki i Dziecka

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3