Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zjesz w Międzynarodowym Dniu Pizzy?

Rafał Grząślewicz
Scott Bauer/ wikipedia.org
9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy, który obchodzony jest między innymi w Polsce, Rosji i oczywiście we Włoszech - ojczyźnie pizzy.

Wydawać by się mogło, że skoro pizza jest jednym z tradycyjnych dań w kuchni włoskiej to właśnie z tego kraju pochodzi. A tak nie jest. Przypuszcza się, że potrawę, która formą i smakiem przypominała pizzę, podawali już starożytni Grecy. Był to płaski chleb, posmarowany oliwą i czosnkiem oraz posypany ziołami. Około 500 roku przed naszą erą placek ten trafił do Rzymu. Gdy w XVII wieku sprowadzono do Neapolu pomidory, nieodłącznym elementem pizzy stał się sos pomidorowy. Najprawdopodobniej pierwsza współczesna pizza powstała w 1889 roku. Wówczas do Neapolu przybyła królowa Włoch Margherita Sabudzka oraz jej mąż Umberto di Savoia. Raffaele Esposito, piekarz, przygotowywał dla królowej specjalną potrawę, którą była pizza. Danie miało nawiązywać do narodowych barw Włoch, a więc podstawowymi składnikami, których Esposito użył do wyrobu pizzy były: pomidory (czerwień), ser mozarella (biel) oraz bazylia (zieleń). Na część królowej pizzę nazwano Margherita i do dziś jest ona jedną z najbardziej lubianych i wersji pizzy.

Najbardziej znaną na świecie pizzą stała się neapolitańska. Ta oryginalna, wypiekana w Neapolu składa się z pomidorów San Marzano, które uprawiane są na polach wulkanicznych przylegających do Wezuwiusza oraz sera mozzarella di bufala campana, który wyrabiany jest z krowiego mleka. Krowy, których mleko używane jest do wyrobu mozarelli, wypasane są na bagnach Kampanii i Lazio. Mąka, która używana jest do pizzy neapolitańskiej, powinna być typu 0 lub 00. Do ciasta używa się drożdży neapolitańskich lub browarnianych. Ciasto ugniatane powinno być ręcznie lub przy użyciu miksera wieloobrotowego, a jego grubość nie może przekraczać 3 milimetrów. Co ciekawe, pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 stopni w piecu opalanym dębowym drewnem.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

Odmian pizzy jest wiele. Cechuje je różnorodność dodatków (pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, owoce morza, wędliny, ananas, brzoskwinie, kiełbasa, różnego rodzaju sosy), grubość ciasta i wielkość. A jaka jest Twoja ulubiona? Co Ty zjesz w Międzynarodowym Dniu Pizzy?

.........................................................

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto