Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnik: Dlaczego chodnik powstaje w miejscu grobów?

Jarosław Miłkowski
Dziś ze starego poniemieckiego cmentarnego muru przy ul. Kostrzyńskiej został tylko fragment
Dziś ze starego poniemieckiego cmentarnego muru przy ul. Kostrzyńskiej został tylko fragment Jarosław Miłkowski
Gorzów Wlkp. - To niemoralne, żeby budować chodnik w miejscu, gdzie wcześniej były groby - mówi nasz Czytelnik o inwestycji na ul. Kostrzyńskiej. Miasto: - Wykonawca nie natrafił na pozostałości po grobach.

- Nie dość, że rozebrany został ten poniemiecki mur, to jeszcze teraz zrobili chodnik w miejscu pochówków - mówi nam pan Marek (nie chce nazwiska w gazecie). Nasz Czytelnik zwraca uwagę na prace przy przebudowie ul. Kostrzyńskiej.

Chodnik jest w innym miejscu, ponieważ jezdnia zostanie tu poszerzona do dwóch pasów ruchu
Marta Liberkowska, urząd miasta

- Niedawno na skwerze, który jest naprzeciwko pętli tramwajowej, został zbudowany chodnik. I dobrze, niech chodniki powstają. Tylko dlaczego musi to być na miejscu czyichś grobów?! - mówi pan Marek.

W miejscu, gdzie dziś jest skwer, przed laty był cmentarz niemiecki.

- Część z pochówków było tuż przy murze. Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy ten mur stał, były na nim ślady po tablicach nagrobnych. Przed nimi były więc groby! Teraz w tym miejscu chodzą ludzie. I nikt nawet ekshumacji wcześniej nie robił - mówi nasz Czytelnik.

[wytloczenie]- Podczas trwających wcześniej i obecnie prac, które są prowadzone pod nadzorem archeologicznym, w obrębie skraju cmentarza nie zarejestrowano żadnych pozostałości zniszczonych w latach powojennych grobów.[/wytloczenie] Obecnie prowadzone prace odbywają się na głębokości zaledwie pół metra. Ta głębokość nie pozwala naruszać pochówków zalegających na znacznie większej głębokości - informuje nas Marta Liberkowska z wydziału promocji i informacji urzędu miasta.

- Rozumiem, że prawo nie jest łamane, ale tak nie powinno być. Przecież ten chodnik nie musiał biec w miejscu pochówków. Mógł biec tak jak dawniej - mówi pan Marek.

- Chodnik jest w innym miejscu niż przed przebudową, ponieważ jezdnia zostanie tu poszerzona do dwóch pasów ruchu - informuje Gazetę Liberkowska. W projekcie dołożony jest prawoskręt z ul. Kostrzyńskiej w ul. Dobrą.

W sprawie muru mieszkańcy Wieprzyc interweniowali jeszcze przed rozpoczęciem remontu ul. Kostrzyńskiej. Chcieli, by został zachowany, ponieważ to jedna z niewielu pozostałości po niemieckiej przeszłości tej części miasta (która wtedy była wioską).

O historii tego miejsca mówi już tablica informacyjna, która została ustawiona przy jednej z alejek na skwerze.

- Dodatkowym upamiętnieniem charakteru tego miejsca będzie zachowanie trzech przęseł muru, które nie kolidują z planowaną przebudową chodnika. Mur z uwagi na zły stan techniczny nie mógł zostać przeniesiony - informuje Liberkowska. Dodaje, że na rozebranie muru była zgoda konserwatora zabytków.

- Teren byłego cmentarza znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, sam mur nie jest ujęty w wykazie zabytków - mówi Liberkowska.

A co słychać w pozostałej części remontowanej ul. Kostrzyńskiej? Trwają prace pomiędzy bazą Miejskiego Zakładu Komunikacji a skrzyżowaniem z ul. Dobrą. W sporej części ułożone jest już torowisko. Na wysokości byłego tartaku jest już też podbudowa pod ścieżkę rowerową.

Ul. Kostrzyńska ma być zrobiona na odcinku od osiedla Słonecznego do węzła z drogą ekspresową S3. Prace za 64 mln zł robi Budimex. 3-kilometrowy odcinek drogi ma zostać zrobiony do września 2019 r. Na razie nową nawierzchnię ulica ma między siedzibą Miejskiego Zakładu Komunikacji a ul. Tartaczną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czytelnik: Dlaczego chodnik powstaje w miejscu grobów? - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto