(© Paweł Mrowiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W najcięższym okresie – podczas silnych mrozów i grubej warstwy śniegu – należy dokarmiać zwierzęta. Nie można jednak tego robić pochopnie. Zbyt obfite, nieodpowiednie i nieuzasadnione przyrodniczymi warunkami dokarmianie zwierząt, może im przynieść więcej szkód niż pożytku. Zimowy posiłek musi być zdrowy!

Dieta dokarmianych zwierząt powinna być urozmaicona i podobna do tego, co zjadają w naturze. Jelenie i sarny lubią pokarm bogaty w celulozę i ligninę (zawierają je pędy drzew i krzewów). Dlatego gospodarze lasu - leśnicy wykładają w paśnikach, oprócz siana, zasuszone pędy i liście gatunków, którymi się żywią - tzw. „liściarkę”. Natomiast w specjalnie wydrążonych drewnianych słupach z miękkiego drewna tzw. lizawkach wykłada się sól z mikroelementami, na które zapotrzebowanie organizmów jeleni i saren zimą wzrasta. Dla dzików w leśnej stołówce powinna znaleźć się przede wszystkim sucha karma – najlepiej żołędzie i kasztany.

Leśnicy i myśliwi (tam gdzie jest to uzasadnione) zakładają specjalne poletka z kukurydzą, pszenicą, kapustą pastewną i innymi roślinami, na których duże i małe zwierzęta lasu mogą się posilić. Kuropatwy i inne kuraki leśne najbardziej lubią ziarno zbóż. Nie tylko one będą również wdzięczne za marchew, rzepę i posiekane buraki. Soczysty pokarm wzbogaca zimową dietę i pozwala na zaspokojenie pragnienia, bowiem w czasie dużych mrozów o wodę jest trudno.


11 lutego Dzień Dokarmiania Zwierzyny LeśnejDla ptaków takich jak sikory, dzwońce, czy kowaliki leśnicy wywieszają kule łoju (rodzaj tłuszczu) z oleistymi nasionami słonecznika. To wartościowy, wysokoenergetyczny pokarm, który pozwala na przetrwanie najtęższych mrozów. Możecie takie kule wykonać sami! W garnuszku trzeba rozpuścić tłuszcz, dodać nasiona słonecznika i siemię lniane, a następnie uformować kulę, którą można umieścić w siatce po warzywach. Sikory i dzięcioły nie pogardzą również pokruszonymi orzechami laskowymi. Jeśli chcecie wywiesić w karmniku słoninkę, to zadbajcie o to, aby nie była solona. Sól jest dla ptaków szkodliwa!

Leśnicy stale poprawiają warunki bytowania zwierząt. To oni posiadają odpowiednią wiedzę na temat zasad ich dokarmiania. Jeśli chcielibyście wspólnie z kolegami z klasy pomóc leśnym zwierzętom, to najlepiej byłoby skontaktować się z miejscowym leśnikiem lub kołem łowieckim. Uchroni Was to przed popełnieniem błędów przy dokarmianiu zwierząt, a być może, po wspólnej wyprawie, leśnik opowie wam przy ognisku o tajemnicach zimowego lasu.

Więcej zdjęć www.oepl


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

piotr (gość)

Polecam dokarmiac rowniez i zwierzeta bezdomne ktorych jest coraz wiecej a ludzie coraz mniej pomagaja bezdomnym zwierzetom