Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie będą nowe ścieżki rowerowe? To zależy też od rowerzystów!

Tomasz Rusek
archiwum Gazety Lubuskiej
Chcesz podpowiedzieć miastu, gdzie najbardziej potrzeba ścieżek rowerowych? Odpal Facebook albo napisz mail. To nic nie kosztuje, a może być pomocne.

Miasto będzie mieć na budowę tras rowerowych 12 mln zł z Unii Europejskiej . Ale nie może za te pieniądze budować ich gdzie i jak chce. Unia postawiła warunki. - Ważne jest, żeby rowerzyści głosowali na wybrane ulice pod kątem wyboru tych tras, które ułatwią im przemieszczanie się rowerem w drodze do pracy/szkoły lub na zakupy, bo dofinansowanie unijne na budowę tras rowerowych dotyczy właśnie takich tras - podkreśla K. Leśnicki z Rowerowego Gorzowa.

Czyli trasy typowo turystyczne, służące dojazdom do jezior, lasów, nie będą z tej puli dofinansowane. Według przygotowanej przez miasto koncepcji, ścieżki i trasy rowerowe – by układały się w sensowną całość i umożliwiały swobodny przejazd między dzielnicami i do centrum - powinny powstać na około 30 głównych ulicach. Dobra wiadomość - jest tam ulica Walczaka, o której mówili nam rowerzyści, jest też dojazd do strefy ekonomicznej. Można tam odnaleźć także ścieżkę przy ul. Kostrzyńskiej.
– Ale potrzeb jest dużo więcej, bo wiele popularnych szlaków ciągle nie ma infrastruktury drogowej – pisze do redakcji internauta Travis. I to może się zmienić.
Według urzędników ścieżki mogłyby pojawić się także przy ulicach: Piłsudskiego (obecnie jest szlak z kostki rowerowej), Żwirki i Wigury, Kosynierów Gdyńskich, Fabrycznej, Borowskiego, Dąbrowskiego (wzdłuż Kłodawki). Na liście jest ul. Warszawska. Kto jechał kiedyś do Santoka wie, że dojazd do gminy ul. Warszawską to koszmar: wąsko, ciasno, nierówno, niebezpiecznie.

W koncepcji jest też: Trasa Nadwarciańska (od Ronda Santockiego do początku nawierzchni bitumicznej mostu i oraz łącznik z ul. Zielonej do Grobli), ul. Kobylogórska, Koniawska (są tam braki w już istniejących pasach rowerowych), Poznańska, Sulęcińska, a w centrum ulice takie jak: Wybickiego, Jagiełły, Dworcowa, Orląt Lwowskich, Szpitalna czy… Chrobrego. Czyli znowu trafienie – bo o niej też mówili nam Czytelnicy (ścieżki nie ma nigdzie, rowery śmigają o nierównym chodniku między pieszymi).

Na razie na fanpage’u rowerowego Gorzowa na Facebooku sporo głosów jest np. na budowę ścieżki do strefy ekonomicznej, gdzie pracuje ponad 3 tys. ludzi. Jak wypowiedzieć się w ankiecie? To proste. Można właśnie na Facebooku, można także poprzez mail. Wystarczy wysłać swoją opinie (czyli listę ulic, przy których potrzebna jest ścieżka) na adres mailowy: [email protected]. Czas na to jest do 24 czerwca. Potem działacze Rowerowego Gorzowa spis przekażą urzędnikom jako głos rowerzystów. Jest przyobiecane, że będzie wzięty pod uwagę. Czyli kłopoczecie się nie na darmo.

***

Zobacz również: Quad, rower czy samochód? Oto niezwykły pojazd polskiej produkcji

źródło:TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto