Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie są grzyby w woj. lubuskim? Gdzie ich szukać? Miejsca, lasy [MAPA 2017]

Paweł Wańczko
Pogoda w tym roku dopisuje grzybiarzom. Jest mokro i ciepło, więc sezon można uznać za otwarty.
Pogoda w tym roku dopisuje grzybiarzom. Jest mokro i ciepło, więc sezon można uznać za otwarty. pixabay.com
Pogoda w tym roku dopisuje grzybiarzom. Jest mokro i ciepło, więc sezon można uznać za otwarty. Są sprawdzone miejsca, gdzie niemal co roku można nazbierać grzybów. Ale są i takie, gdzie pojawiają się tylko czasami. Dziś, na podstawie informacji zebranych od naszych Czytelników podpowiadamy, gdzie warto wybrać się obecnie na grzyby. Zobacz aktualną mapę występowania grzybów w woj. lubuskim.

W jakim lesie najlepiej szukać grzybów?
Nie ma większego znaczenia czy las jest iglasty, liściasty czy mieszany. Jeśli grzyby się pojawiają, to można ich szukać praktycznie w każdym lesie. Łatwiej jest jednak znaleźć grzyby w lesie iglastym, gdzie na podłożu nie ma liści.

Zobacz też: Takie grzyby rosną w lubuskich lasach. Gdzie? [ZDJĘCIA]

Zobacz, jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć cz. 1

Łatwo pomylić muchomora sromotnikowego z gąską zielonką lub kanią
Jeśli nie znamy się na grzybach, nie zbierajmy tych, które pod kapeluszem mają blaszki. Łatwo pomylić muchomora sromotnikowego z gąską zielonką lub kanią. Warto więc skorzystać z atlasu grzybów lub strony internetowej www.nagrzyby.pl, gdzie znajdziecie zdjęcia i opisy wszystkich gatunków.

Różnice między muchomorem sromotnikowym a kanią
Kania jest zwykle o wiele większa. Owocnik kani ma na kapeluszu łuszczące się brązowawe elementy, które można zetrzeć (postrzępiony jest kapelusz i trzon). Kapelusz muchomora sromotnikowego u góry jest z reguły gładki, choć czasami bywa lekko włóknisty, w kolorze zielonawym, żółtawym lub szarawym.

Pod spodem kapelusza czubajki kani znajdują się białe dość szerokie blaszki. Wysmukły trzon grzyba ma pierścień, który jest ruchomy. Tego wyraźnego ruchomego pierścienia nie posiada muchomor zielonawy. Na dole trzonu u kani jest zgrubienie - bulwa, ale bez pochwy. Natomiast muchomor sromotnikowy, czyli zielonawy, posiada na dole tak zwaną pochwę, czyli jest w otoczce.

Zobacz, jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć cz. 2: (Na jakie grzyby szczególnie uważać?

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym
Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się po około 8-12 godzinach od momentu spożycia, kiedy to niestety większość trucizny jest już wchłonięta do krwi. Wówczas pojawiają się zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha oraz przyspieszone tętno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto