Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GORZÓW. Podsumowali rok

KWP/b
KWP w Gorzowie
Dziś (11.01) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie odbyła się narada roczna. Podczas spotkania lubuscy policjanci podsumowali wyniki osiągnięte w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

Wśród zaproszonych gości znalazł się zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski oraz wicewojewoda lubuski Jan Świrepo. W spotkaniu wzięli udział również Andrzej Świder - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego, st. bryg. Stanisław Węsierski – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., Mariusz Dąbkowski – Prokurator Okręgowy w Gorzowie Wlkp., Alfred Staszak – Zastępca Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze, Ksiądz Prałat Witold Andrzejewski- Kapelan lubuskiej Policji.
Rok temu, wytyczając kierunki pracy policji lubuskiej, widziano potrzebę wprowadzenia rozwiązań dających możliwość ograniczenia negatywnych zjawisk. Szczególnie niepokojąco jawiła się wysoka ilość notowanych w regionie tragicznych zdarzeń drogowych. Zwrócono również uwagę na konieczność ograniczenia przestępczości rozbójniczej oraz walkę z przestępczością korupcyjną i gospodarczą. Podsumowując ubiegłoroczne dokonania lubuskich policjantów należy stwierdzić, że zrealizowali oni stawiane przed nimi zadania. Uzyskane wyniki plasują garnizon lubuski w czołówce, a w wielu dziedzinach lubuscy policjanci wytyczają standardy działania w wymiarze krajowym.
Za najważniejsze osiągnięcie uznać należy ograniczenie ilości śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W roku ubiegłym na drogach regionu zginęły 33 osoby mniej niż rok wcześniej. Liczba ta oznacza zmniejszenie ilości śmiertelnych ofiar wypadków o prawie 20 %. Lubuscy policjanci w roku ubiegłym wyeliminowali też z ruchu ponad 7100 nietrzeźwych kierujących, którzy siadając za kierownicą stanowili olbrzymie zagrożenie. Komenda lubuska w roku ubiegłym uzyskała istotne efekty w zwalczaniu przestępczości. Ograniczono ilość tak poważnych czynów jak: przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia oraz kradzieże rzeczy. Od kilku już lat systematycznemu zmniejszeniu ulega ilość kradzieży samochodów. Skuteczność walki z negatywnymi zjawiskami (wykrywalności ogólna 75,9%) plasuje lubuskich policjantów na 2 miejscu w kraju. Jednocześnie na wysokim poziomie utrzymuje się wykrywalność sprawców w poszczególnych kategoriach kryminalnych (wskaźnik 61,5 %), sytuuje lubuską policję na 3 miejscu w kraju. Policja lubuska nie pozostaje również obojętna na takie zjawiska jak przestępczość korupcyjna i gospodarcza. Poprawie bezpieczeństwa służyła również realizacja specjalnie przygotowanych programów prewencyjnych, między innymi: „Razem bezpieczniej” czy „Bezpieczne Lubuskie”. Realizowano także działania zakładające kompleksową ochronę zabytków i dziedzictwa narodowego.
Pomimo szczególnej sytuacji ekonomicznej w kraju, jednostki garnizonu lubuskiego mogą stanowić przykład prawidłowego wykorzystania środków finansowych. Właściwe gospodarowanie pieniędzmi pozwoliło nie tylko na utrzymanie wysokich standardów pracy, lecz także na dalszą modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz wymianę sprzętu. Przygotowane projekty, w połączeniu ze wsparciem samorządów lokalnych i wykorzystaniem środków z Programu Modernizacji Policji, dały możliwość modernizacji i rozbudowy siedziby KWP w Gorzowie oraz przeprowadzenia inwestycji w jednostkach terenowych w Rzepinie oraz Drezdenku. Oddano policjantom nową komendę w Żaganiu oraz zakończono budowę komendy w Sulęcinie. W trakcie remontu są jednostki w Zielonej Górze, Wschowie i Szprotawie.
Miniony rok obfitował również w wydarzenia podkreślające rolę policji i wzmacniające jej więź ze społecznością lokalną. Dzięki skutecznym staraniom podjętym przez Społeczne Komitety oraz kierownictwo jednostek, ufundowano i wręczono sztandary dla KMP w Gorzowie Wlkp., KPP w Świebodzinie oraz KPP w Żaganiu.
W bieżącym roku policja lubuska zamierza nie tylko utrzymać dotychczasową jakość pracy, ale i wytyczać kolejne cele. Nadrzędnym z nich jest zapewnienie Lubuszanom bezpieczeństwa. Istotne będzie zatem dążenie do dalszej poprawy sytuacji na drogach, a w szczególności zmniejszenia ilości najbardziej tragicznych wypadków. Niemniej ważne będzie dalsze ograniczenie ilości notowanych przestępstw. W swej pracy policjanci duży nacisk położą na walkę z przestępczością narkotykową oraz ujawnianie przestępstw korupcyjnych i gospodarczych. Ważnym zadaniem staje się również zwalczanie przestępczości wśród osób nieletnich i przeciwdziałanie patologiom.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto