Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gość Tygodnia. Rozmawiamy o rozliczeniu podatkowym i zmianach, jakie zostały wprowadzone [WIDEO]

red
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu „Gość tygodnia”, w którym rozmawiamy z przedstawicielami czterech instytucji na temat rozliczeniu podatkowym i przekazaniu 1%.

O rety, PIT-y po nowemu?! I co teraz zrobić z 1 procentem podatku? Na szczęcie jest GL

Nie wiesz, jak przekazać organizacji pożytku publicznego 1 procent podatku, bo urząd wypełni Twój PIT? Podpowiadają eksperci, z którymi rozmawiała „Gazeta Lubuska”.

Luty, marzec, kwiecień to miesiące, w których zawsze rozliczaliśmy się z fiskusem. Sami bądź z pomocą fachowców. W tym roku zrobi to za nas urząd skarbowy. A że to coś nowego, z pewnością Czytelników GL zainteresuje, jak działa ten system i co zrobić teraz z 1 procentem naszego podatku. O takie informacje poprosiliśmy znawców tematu w czasie redakcyjnej rozmowy.

Nową usługę, którą wprowadził resort finansów, Ewa Markiewicz, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze, nazwała krokiem milowym w przypadku ułatwień w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

- Usługa „Twój e-PIT” polega na tym, że na portalu podatkowym dostępne są indywidualne roczne zeznania podatkowe dla osób rozliczających się przy pomocy PIT 37 i PIT 38. Są to np. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarcze - mówiła.

- Twój e-PIT wypełniany jest automatycznie, na podstawie danych, które posiada urząd, a to m.in. PIT 11, który dostajemy od płatników i nasze ubiegłoroczne zeznania podatkowe. System zasysa te dane i w ten sposób powstaje nasze roczne zeznanie podatkowe. Jeśli nic nie zmieniło się w stosunku do zeszłego roku, nic nie musimy robić, a 30 kwietnia urząd skarbowy uzna, że zeznanie, które wypełnił, jest właściwe. Ale warto jest wejść na to zeznanie on-line, bo możemy zmienić np. organizację pożytku publicznego, której przekazujemy nasz 1 proc., numer rachunku bankowego czy rodzaj rozliczenia. By zajrzeć do tego dokumentu, wystarczą cztery dane weryfikacyjne: NIP lub PESEL, data urodzenia, kwoty przychodu za 2017 r. i 2018 r. Trwa to tylko kilka minut.

Do takiego sprawdzenia dokumentu zachęcał też Michał Rogoziński, członek zarządu lubuskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. I zauważył: - Nie ma obowiązku przekazywania 1 proc., ale miejmy zaufanie do tych organizacji, z których wiele robi dużo wspaniałych rzeczy. To, jak gospodarują się pieniędzmi, sprawdzimy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje muszą składać sprawozdania finansowe i merytoryczne. Jeśli któraś tego nie zrobi, zostanie natychmiast wykreślona.

Jak podkreśliła E. Markowicz, jeden procent podatku można przekazać tylko na organizację pożytku publicznego. Wykaz tych organizacji (mamy ich ok. 2 tys.,) jest m.in. na stronie Ministerstwa Finansów. By oddać ten 1 proc., trzeba podać nazwę organizacji i numer KRS.

Wykaz lubuskich organizacji znajdziemy na: www.zlop.org.pl, o czym poinformował Romuald Malinowski, prezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, które zrzesza 300 stowarzyszeń. - Podpowiadamy też, jakie organizacje działają w środowisku osoby pytającej i czym się zajmują. Zachęcam do przekazywania tego procenta tym, którzy działają lokalnie, tam, gdzie mieszkamy - mówił.

A co dzieje się z pieniędzmi w takiej organizacji? - Nasze stowarzyszenie ma pod opieką 160 osób. To dzieci i osoby niepełnosprawne, dorośli potrzebujący pomocy w leczeniu i rehabilitacji. W zeszłym roku otrzymaliśmy z tego podatku blisko 800 tys. zł. Ale pomocy udzieliliśmy na ponad 4 mln zł, z których 96-97 proc. przekazaliśmy na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych – poinformował Grzegorz Hryniewicz, prezes stowarzyszenia „Warto jest pomagać”.

Osoby, które nie mają Inter-netu, znajdą pomoc w urzędzie skarbowym. W każdym jest stoisko z komputerem oraz pracownik, który pomoże się zalogować na stronie, by wprowadzić zmiany. A 16 marca urzędnicy skarbowi będą w galeriach handlowych, gdzie pokażą tę usługę i gdzie też będzie można zmodyfikować swoje zeznanie.

W zeszłym roku na 500 tys. Lubuszan, którzy musieli złożyć zeznania podatkowe, aż 64 proc. zrobiło to elektronicznie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gość Tygodnia. Rozmawiamy o rozliczeniu podatkowym i zmianach, jakie zostały wprowadzone [WIDEO] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto