Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Indyjskie i zachodnie motywy kulturowe na Zapiecku

Ferdynand Głodzik
Ferdynand Głodzik
bohaterka wieczoru
bohaterka wieczoru Ferdynand Głodzik
9 października "W ZUO Na Zapiecku" odbył się wieczór autorski pisarki warszawskiej Elik Aimee. Na spotkaniu autorka promowała drugie wydanie swoich opowiadań "Sezon na bratki".

Salon Zapieckowy prowadzony od lat przez Barbarę Schroeder – obecnie w ZUO przy ul. Teatralnej - cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Tak było i tym razem. Na wstępie zaprezentowano bohaterkę wieczoru: Elik Aimée – historyk, dziennikarka radiowo-telewizyjna, poetka i prozatorka. Jurorka wielu ogólnopolskich konkursów literackich i wykładowca Uniwersytetu III-go wieku. Właścicielka wydawnictwa literackiego BEZ PODZIAŁÓW. Prowadzi również zajęcia z młodzieżą: warsztaty dziennikarskie, literackie i recytatorskie.
Dotychczas wydała: Do spalenia, To fire!, Sierpniowy zapach Kazimierza, Czekając na wiatr, Ptaki mego nieba, Słowa cieniem serca malowane, Smycz – rzecz o zniewoleniu (dwa wydania), Sezon na bratki, Motyle, Widnokrąg.
Publiczność jak zwykle dopisała. Stali bywalcy zjawili się w komplecie. Warszawska pisarka prezentowała swoje książki, czytała wiersze, krótkie opowiadania, a nade wszystko dzieliła się swoimi wrażeniami z podróży po Indiach w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Relacji dobarwiały interesujące zdjęcia prezentowane na monitorze.
Dla czytelników, którym nie było dane uczestniczyć w spotkaniu, akcent poetycki bohaterki wieczoru pochodzący z publikacji zamieszczonych w internecie:
Kiedy odejdzieszkwiaty zostaną ze mnąi psy mojei koty...Ptakii wszystko co ukochałam,co noszę w sobie tajemnie,leczkiedy odejdziesz – jai tak pójdę za tobą.
Pani Elżbieta (to jej prawdziwe imię) kilkakrotnie podczas spotkania przyznaje się do swojej sympatii dla zwierząt. W jej mieszkaniu znalazło schronienie kilka psów i kotów. W tym kontekście jej opowieści o indyjskich świętych krowach, słoniach służących turystom jako środek transportu, czy małpach traktowanych w Indiach nader pobłażliwie, nabierają szczególnego kolorytu. Świat istot żywych funkcjonujących obok siebie bezkonfliktowo, w zgodnej harmonii, jest warszawskiej pisarce szczególnie bliski.
Pojawia się - rzecz jasna - temat główny będący hasłem wieczoru, o roli kobiety, która przyjęła na siebie rolę opiekunki i nieomal sługi swojego męża, partnera życiowego.
Szokujący kontekst kulturowy indyjskich wdów, które przed brytyjską kolonizacją Indii dobrowolnie szły na śmierć na stosie w dniu pogrzebu własnego męża.
Wywiązuje się dyskusja. Jak zachować racjonalny dystans między dwoma skrajnościami: Bezgranicznym oddaniem „indyjskiej wdowy", która po śmierci męża traci swój status społeczny „kobiety przy mężu,,, a bezwzględnym nastawieniem na własne „ego" tak modne i lansowane powszechnie we współczesnej kulturze Zachodu. Później nieco pojawia się temat macierzyństwa, do którego trzeba jednak dojrzewać i dorastać.
Z całą pewnością wieczór nie jest monotematyczny, mam nawet wrażenie, że temat główny spotkania ginie nieco w mnogości spraw i motywów, jakimi Pani Elżbieta pragnie się podzielić ze słuchaczami. Nie ma jednak monotonii, nikt się nie nudzi, a to w tego rodzaju spotkaniach rzecz bardzo istotna. Następny program „Na zapiecku" już za dwa tygodnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Indyjskie i zachodnie motywy kulturowe na Zapiecku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto