Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ten czas przez wieki leci?! Gorzów kończy właśnie 761 lat

Jarosław Miłkowski
Z życzeniemi urodzinowymi dla dostojnego jubilata spieszą też (od lewej): Katarzyna Deka i Wiktoria Bartczak
Z życzeniemi urodzinowymi dla dostojnego jubilata spieszą też (od lewej): Katarzyna Deka i Wiktoria Bartczak Jarosław Miłkowski
W poniedziałek Gorzów ma kolejne urodziny. Co przy tej okazji życzą mu jego mieszkańcy?

- Niech cały czas będzie młode i pełne energii. Niech wciąż się rozwija! A historia tego miasta niech cały czas się zmienia. Niech ma młodą twarz. Młodzież jest przecież jego przyszłością – za pośrednictwem GL pani Joanna, jedna z mieszkanek, składa właśnie życzenia dostojnemu jubilatowi. Ten jubilat to Gorzów. W poniedziałek 2 lipca kończy już – kto by pomyślał, bo przecież wcale staro nie wygląda – 761 lat! W 1257 r. założył je Albrecht de Luge, sługa i rycerz Jana I – margrabiego brandenburskiego z dynastii akańskiej. To dzięki nim powstało miasto: Landisberch Nova.
O obu tych panach warto pomyśleć na dzisiejszej ul. Orląt Lwowskich. Jej część, na cześć założyciela miasta, nosiła nazwę Lugestrasse. Dziś tej nazwy już nie ma, ale jest za to – i to też nie przypadek – w pobliżu Galeria Askana. Niech przypomina o tym, że miasto powstało dzięki Askańczykom!

Po co ten Wielkopolski?
- Ja życzę miastu, żeby zmieniło nazwę. Na jaką? Na Gorzów! – z urodzinowymi życzeniami spieszy z kolei Kornel Rumik z Zakanala.
30 stycznia 1945 r. niemieckie dotychczas miasto zajęło wojsko radzieckie, a parę tygodni później zaczęli napływać do niego Polacy. O Landsbergu mówiło się wtedy Kobyla Góra, także Gorzów nad Wartą. Dziś to jednak Gorzów Wielkopolski. Co kilka lat powraca dyskusja, by nazwę skrócić. Nic jednak z tego nie wychodzi. Czy życzenia Kornela mają szansę się ziścić? Na wszelki wypadek chłopak ma kolejne: - Żeby w końcu powstało u nas Muzeum Gorzowa! – mówi nastolatek. Jego głos nie jest odosobniony. Od lat dopomina się o to regionalista Robert Piotrowski. Kilka tygodni temu z taką propozycją wyszedł miejski PiS i Mariusz Zbanyszek, który prowadzi na Facebooku stronę Gorzów Wczoraj.

To jest nas mniej czy więcej?
Urodzinowe życzenia ma dla miasta także Katarzyna Deka z osiedla Piaski. – Niech Gorzów się powiększa! Niech mieszka w nim coraz więcej ludzi! – mówi dziewczyna. Takie życzenia się przydadzą. W ostatnich latach liczba mieszkańców systematycznie bowiem spada.
Gdy rozpoczynała się II wojna światowa, ówczesny Landsberg liczył sobie 48 tys. osób. Siedem lat później, w 1946 r., czyli w polskim już mieście, mieszkańców było 20 tys. Ich liczba szybko jednak rosła. W latach 60.gorzowian było już trzy razy więcej, a 24 kwietnia 1979 r. urodziła się 100-tysięczna gorzowianka. W 1999 r. miasto ustanowiło rekord – 126,4 tys. mieszkańców. Od tamtej chwili liczba mieszkańców spada. Dziś według aktualnych danych z urzędu miasta w Gorzowie zameldowanych jest 118,5 tys. osób. Ilu mieszkańców jest rzeczywiście? To chyba nie do policzenia. Część pracuje za granicą. Z kolei mieście mieszka i pracuje co najmniej 10 tys. Ukraińców. To też gorzowianie. A że wrastają w miasto, widać chociażby po sklepie Ukrainoczka w centrum czy tym, że na ostatnie Dni Gorzowa zaproszony został ukraiński zespół Kozak System. Miasto zrobiło to z myślą o Ukraińcach. Dodajmy, że typowy gorzowianin jest... kobietą (ich jest ponad 52 proc.) w wieku 30-40 lat (grupa w tym przedziale wiekowym jest najliczniejsza, bo około 21-tysięczna).
- Ja życzę miastu lepszych dróg. I żeby te, które są już remontowane, były robione bez problemów – mówi Mateusz Solarczuk z Zakanala.
Remontów ulic w Gorzowie jest bez liku. Od tych największych, jak Kostrzyńska czy Sikorskiego, po mniejsze, jak Okrzei i Stilonowa. Dziś oczy większości mieszkańców skupione są na Sikorskiego. Jej odcinek między Dworcową a Młyńską miał zostać zrobiony do 15 lipca. Ma jednak poślizg. Kilka dni przed urodzinami miasta urzędnicy zapewniali, że już się on nie powiększa. To oznacza, że samochody miałyby na tę część Sikorskiego wrócić jeszcze w wakacje. Bo tramwaje to wrócą w przyszłym roku.

Będą nowe tramwaje
- Życzę miastu, by te nowe, które miasto kupuje, były wygodne i się nie psuły – mówi Wiktoria Bartczak z os. Staszica. Trójczłonowe Pesy (ma być ich w sumie 14) zaczną zjeżdżać do Gorzowa w przyszłym roku.

Też złóż życzenia
Życzenia dla wciąż młodego jubilata będzie można złożyć też w najbliższy poniedziałek. 2 lipca o 12.00 na pl. Grunwaldzkim zostanie rozłożone płótno o wymiarach 18 na 18 metrów i każdy z mieszkańców będzie mógł napisać na nim życzenia. Warto to zrobić, bo ta urodzinowa akcja jest robiona z myślą o potomnych. Płótno trafi do specjalnej tuby, która zostanie zakopana pod jedną z trwających albo rozpoczynających się niedługo inwestycji. Akcja ma potrwać kilka godzin. O 13.00 w sali sesyjnej odbędzie się tradycyjna „urodzinowa” sesja rady miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto