Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy z nas może teraz wystawić ocenę swojemu staroście. Przecież mija kadencja...

red
Jak oceniasz pracę starosty Twojego powiatu? Dziś w naszym cyklu przyjrzymy się ocenie starostów. Nasza akacja wciąż trwa, zachęcamy mieszkańców regionu do wystawiania ocen.

W naszym cyklu „Oceniamy władzę” podsumowujemy pracę prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów powiatowych, radnych.
Rozmawiamy też z mieszkańcami, czekamy na ich listy i emaile. Jak się okazuje, najwięcej problemów sprawia im ocena starostów. Dlaczego? Większość pytanych przez nas mieszkańców regionu nie bardzo orientuje się, jakie kompetencje ma starosta i czym się w powiecie zajmuje.
- Łatwiej ocenić gospodarza miasta czy wsi niż całego powiatu – mówi Jarosław Barecki z powiatu nowosolskiego, które wczoraj spotkaliśmy na dworcu kolejowym w Zielonej Górze. – Tak to już jest. Niech pan popatrzy, co dzieje się wokół. Wielki plac budowy. Kto za tym stoi? Pewnie większość ludzi powie: prezydent Zielonej Góry. A to wspólne zadania z koleją.
Karolina Małecka z powiatu krośnieńskiego wylicza, że starosta odpowiada za szpital, niektóre drogi i niektóre szkoły. Chodzi o średnie, w przypadku powiatu krośnieńskiego to placówki w Gubinie i jedna w Krośnie. No i szkoła specjalna jeszcze.
– Trzeba się bliżej zainteresować, by móc ocenić działalność starosty - zauważa Marcin Bryl. - Ludzie więcej wiedzą, gdy dzieją się w powiecie jakieś ważne sprawy, jak walka o szpital w Krośnie czy konieczność remontu drogi powiatowej.
W naszym plebiscycie „Oceniamy władzę” – wśród starostów – na razie najwyżej oceniony został Dariusz Wróblewski, starosta zielonogórski. Na jego koncie dziś (wyniki z godz. 10.30) jest 10 głosów na TAK i 0 - na NIE.

Kliknij i wybierz kategorię:

Prezydenci
Burmistrzowie
Wójtowie
Starostowie Powiatów

Powiat zielonogórski liczy 1.50 kmkw. I blisko 75,5 tys. mieszkańców. W jego skład wchodzi 9 gmin: Babimost, Bojadła, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sule¬chów, Świdnica, Trzebiechów, Zabór. Do 2015 r. należała do niego jeszcze gmina Zielona Góra. Po jej połączeniu z miastem, powiat dogadał się, że to miasto Zielona Góra przejmie do prowadzenia muzea w Świdnicy, Drzonowie i most w Cigacicach.
Podczas rozmów z mieszkańcami na temat pracy starostwa, podkreślają oni, że cenią sobie wiele inicjatyw przez nie podejmowanych. Wśród nich najczęściej wymieniane jest stworzenie wspólnego magazynu na potrzeby zarządzania kryzysowego. Pozwala ono szybciej i efektowniej reagować na różne sytuacje, nie tylko te, związane z anomaliami pogodowymi. Gminy zrzuciły się do wspólnej kasy po ponad 7 tys. zł. Dwa razy więcej wpłaciła gmina Sulechów oraz powiat zielonogórski. Za zebrane pieniądze kupiono elektryczne pompy, urządzenia do wbijania gwoździ, plandeki, listwy...
Warto też zauważyć, że powiat podczas ubiegłorocznego, XXII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich dostał nagrodę w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2016. W rankingu w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców znalazł się na 11 miejscu.
Czytelnicy wyrażają także swoje niezadowolenie z jakichś przedsięwzięć, przyznając starostom ujemne punkty. Dziś najwięcej ich ma starosta powiatu żagańskiego Henryk Janowicz (-16 głosów, 1 n a TAK, 17 na NIE). Warto, by odezwali się też zwolennicy gospodarza powiatu. Bo przecież ich także nie brakuje.
Powierzchnia powiatu obejmuje 1.131 km kw., zamieszkuje ją ponad 85 tys. mieszkańców w dziewięciu gminach. Warto przypomnieć, że H. Janowicz w poprzednich wyborach zdobył 10 tys. głosów. Zdobył największe poparcie i dzięki temu osiem mandatów w radzie powiatu. Mógł rządzić prawie samodzielnie, z niewielkim wspar¬ciem mniejszego komitetu. Ale jak podkreślał wówczas starosta (lider PSL) „w tej radzie nie ma koalicji i opozycji. Wszyscy zostaliśmy wybrani przez mieszkańców powiatu i wszyscy będziemy pracować dla ich dobra”.
Naszą akcję przeprowadzamy nie bez powodu. Właśnie dobiega końca czteroletnia kadencja w samorządach. A to jest idealny moment na podsumowania i ocenę, czy to, co jeszcze jesienią 2014 r. obiecywali kandydaci, udało się im w trakcie kadencji zrealizować.

Listę wszystkich kandydatów w każdej kategorii, a także instrukcję, jak głosować, znajdziecie TUTAJ. Pod tym adresem znajdziecie też noty, które o sobie przygotowali uczestnicy naszej akcji. Głosowanie trwa do piątku, 14 września do 19.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Każdy z nas może teraz wystawić ocenę swojemu staroście. Przecież mija kadencja... - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto