Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zamieszanie z opłatami za śmieci

Jarosław Miłkowski
sxc.hu
Zmienia się sposób płacenia za śmieci w blokach. Ich mieszkańcy muszą płacić za nie w czynszu.

Kto mieszka w bloku, ten za wywóz odpadów nie będzie już płacił indywidualnie na konto Związku Celowego Gmin MG6. Teraz, grupowo za cały blok, zrobi to spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, a lokator stawkę za śmieci będzie uiszczał wraz z opłatą za mieszkanie.
I tu pojawił się kłopot. Część mieszkańców płaci za śmieci co dwa miesiące. I tak w marcu opłacili już też kwiecień. Inni zwyczajnie zdążyli zrobić wpłaty na początku miesiąca. A kilka dnie temu dostali pismo ze spółdzielni, z którego wynika, że za kwiecień muszą zapłacić jeszcze raz. Tym razem w czynszu. Okazuje się, że o zwrot nadpłaty muszą dochodzić sami w MG-6.

Nowelizacja ustawy śmieciowej, zmieniająca sposób płacenia za śmieci, weszła w życie 1 lutego. Dlaczego zatem mieszkańcy dowiadują się zmianach dopiero teraz? Maciej Pierzecki, dyrektor biura MG-6, tłumaczy to zbyt szybkim tempem wprowadzenia nowego prawa. Zostało ono zmienione w listopadzie, 17 stycznia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a zaczęło obowiązywać od 1 lutego. - Nie było czasu, byśmy mogli poinformować o tym w terminie - mówi Pierzecki.

- Pismo o tym, że od MG-6 nie będzie przyjmowało pieniędzy od mieszkańców, dostaliśmy 31 marca - tłumaczy z kolei Zdzisław Baradziej, prezes największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej Górczyn. Pieniądze za śmieci będzie pobierać od kwietnia. A co z płatnościami za luty i marzec? Je też będzie trzeba wpłacić na konto spółdzielni. Dziś nie wiadomo jednak, kiedy i w jakiej formie. Podobnie sprawa wygląda m.in. w spółdzielni mieszkaniowej Staszica.

Trochę inaczej rzecz ma się w ADM-ach. Tu też, kto zapłacił za kwiecień lub kolejne miesiące, o pieniądze za nadpłatę musi walczyć w swoim imieniu sam. - Jeśli chodzi o luty i marzec, gdy otrzymamy z MG-6 informację o tym, kto zapłacił za te miesiące, pójdziemy naszym mieszkańcom na rękę. Nasi pracownicy odwiedzą mieszkańców z dwoma drukami. Na jednym będzie oświadczenie, że dokonało się płatności. Na drugim oświadczenie, że prosi się o wpłacenie odzyskanych pieniędzy na nasze konto - mówi Paweł Jakubowski, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Aby odzyskać nadpłacone pieniądze, należy złożyć w MG-6 wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Można go pobrać ze strony zwiazku (zcg.net.pl - szukaj zakładki „do pobrania”), w siedzibie MG-6 (ul. Warszawska 6, I piętro) lub w spółdzielniach mieszkaniowych.
W lewym górnym rogu wniosku wpisujemy swoje dane, a w treści miesiące, za które nadpłaciliśmy. Musimy też podać numer swojego konta.
MG-6 na zwrócenie nadpłaconych pieniędzy ma 3 miesiące. Pieniądze mają być zwracane według kolejności zgłoszenia wniosków.
Nie ma terminu, w którym należy zwrócić się do MG-6 o zwrot nadpłaconych pieniędzy. Można to zrobić nawet za rok. Wpłacone pieniądze nie przepadną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto