Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratoria, eksperymenty to Wasz żywioł? Przyjdźcie na Gorzowski Festiwal Nauki z AWF!

Oprac. (olis)
Festiwal Nauki 18 października od 9.00 do 17.00 na terenie kampusu AWF
Festiwal Nauki 18 października od 9.00 do 17.00 na terenie kampusu AWF Mat. AWF Gorzów
Interesujące wykłady i warsztaty w laboratoriach biochemii, anatomii, fizjologii czy fizjoterapii. Warsztaty dietetyczne oraz wystawa fotograficzna - to wszystko w programie festiwalu.

Jak informuje uczelnia, druga edycja Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF odbędzie się 18 października od 9.00 do 17.00 na terenie kampusu AWF.

- Przygotowaliśmy interesujące wykłady i warsztaty w laboratoriach, między innymi: biochemii, anatomii, fizjologii, fizjoterapii, warsztaty dietetyczne oraz wystawę fotograficzną. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w festiwalu. Mamy nadzieję, że będzie to czas inspirujący, czas niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy - pisze uczelnia.

Gorzów Wielkopolski. Inauguracja roku w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie [GALERIA]

Wstęp na imprezy jest darmowy, ale liczba miejsc ograniczona. Trzeba wziąć to pod uwagę, planując wyjście.Co jest w programie?

Wykłady
18 października, 10.00-10.45, Skoro świat jest bezbarwny to dlaczego jest barwny?
Wykład poprowadzi prof. dr hab. Piotr Francuz, psycholog
18 października, 11.30-12.30, Obrazki z Alaski, dr hab. Ludwik Lipnicki, lichenolog
18 października, 13.00-13.30, Fizjoterapia na Dachu Świata – pomoc fizjoterapeutyczna w Nepalu, dr hab. Sławomir Marszałek, nauczyciel akademicki

Wystawa
Kolorowy świat ptaków Ziemi Lubuskiej - autorzy zdjęć: Robert Piekarski, Marek Wysocki, hol - budynek główny, ul. Estkowskiego 13

Warsztaty
Zawodowcy w Gorzowie, trwają przez cały festiwal, hol - budynek główny, ul. Estkowskiego 13, uczestnicy dowiedzą się między innymi, dlaczego roboty tańczą, czy można ręką włączyć światło, co to ciecz nienewtonowska, jak zrobić rafę koralową w szklance i że chemia jest tęczowa oraz jak zarządzać budżetem.

Pozostałe warsztaty rozpoczynają się o 9.00 i będą prowadzone co 30 minut, dla grup 15 osób - budynek Dydaktyczny Fizjoterapii.

* Chemiczny maraton
Na warsztatach będzie można samodzielnie przeprowadzić doświadczenia pozwalające na własne oczy przekonać się o istnieniu niektórych substancji schowanych we wnętrzu roślin. Warsztaty poprowadzi dr Wojciech Gruszka, specjalista z zakresu lichenologii.

* ph-owe badania
Podczas zajęć uczestnicy poznają różnicę pomiędzy kwasami i zasadami, co tak naprawdę oznacza skala pH i jakie ma znaczenie dla naszego życia. Samodzielnie określą pH produktów używanych (i spożywanych) w domu. Praktyczny aspekt badań zostanie omówiony podczas analiz produktów spożywczych oraz gleby i wody deszczowej. Zostanie omówiona rola pH w życiu roślin oraz pH spożywanych produktów spożywczych dla zdrowia człowieka. Warsztaty poprowadzi mgr Angelika Cisek-Woźniak, specjalista ds. żywienia.

* Smak i zapach - co i jak czujemy?
Warsztaty poświęcone są zmysłom: smaku i powonienia oraz obszarom mózgu, dzięki którym rozumiemy smaki i zapachy. W trakcie prelekcji zostanie omówiona na modelach anatomicznych budowa receptorów odpowiadających za smak i węch m.in. kubków smakowych, poszczególnych części języka odpowiadających za czucie smaków, okolica węchowa jamy nosowej. W czasie warsztatów zostaną wykorzystane testy służące do badania zdolności różnicowania zapachów i smaków.
Warsztaty poprowadzą: neorobiolodzy – dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska i dr hab. Leszek Zguczyński oraz fizjoterapeutka – mgr Katarzyna Rosicka.

* Świet(l)ne eksperymenty
Światło w nauce pełni nieocenioną rolę. Z jednej strony umożliwia nam codzienne funkcjonowanie w otaczającym nas środowisku, z drugiej pozwala obserwować rzeczy niewidzialne. Dzięki światłu możemy podglądać mikroskopijne światy, mierzyć, ważyć, utrwalać i… zabijać.
Zajęcia poprowadzi dr Anna Kasperska, specjalista w zakresie nauk o zdrowiu i treningu hipoksyjnego.

* Mrożone molekuły
Jak zimne może być zimno? Jak zamknąć piękno natury w lodzie? Jak błyskawicznie przygotować pyszne lody? Jak złamać prawa fizyki? Wszystkie odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć podczas warsztatów, gdzie zaprzęgniemy ciekły azot do ciężkiej pracy.
Warsztaty poprowadzi doktor nauk biologicznych Joanna Ostapiuk-Karolczuk, specjalista w zakresie biochemii i immunologii.

* Mierz jedzenie swoją miarą
Specjalista ds. żywienia, wykładowca akademicki i praktyk z dziedziny dietetyki, specjalizująca się w chorobach dietozależnych podpowie jak zdrowo się odżywiać, aby zachować pełnię zdrowia, udzieli konsultacji dietetycznych oraz dokona analizy składu ciała wraz z jej interpretacją.
Warsztaty poprowadzi dr inż. Kinga Mruczyk.

Polecamy też: Nie potrafimy czytać etykiet na produktach

* Co człowiek to stopa, a nawet dwie
Wiemy o niej tak dużo, wydawałoby się wszystko, a jednak jeszcze tak wiele musimy się dowiedzieć, żeby znaleźć proste odpowiedzi na wydawałoby się proste pytania. Czy moja stopa jest prawidłowa? Dlaczego różni się od stopy innych osób? Czy to dobrze, że się różni czy źle? Czy powinienem coś z tym zrobić i czy wiadomo, co mam zrobić? Jakich odpowiedzi na ten temat dostarcza nauka? Które odpowiedzi są jedynie mylnym przekonaniem?
Komputerowe badanie stóp na platformie pedabarograficznej.
Warsztaty poprowadzi dr n. med. Ewa Latour.

* Sprzątanie dróg oddechowych
Podczas warsztatu zostanie omówiona na trójwymiarowym modelu anatomicznym budowa oskrzeli oraz przedstawione zostaną techniki samodzielnego oczyszczania oskrzeli zalecane aktualnie przez międzynarodowe wytyczne dot. rehabilitacji oddechowej (skuteczny kaszel, prowokowanie kaszlu, oddychanie zmniejszające duszność).
Warsztaty poprowadzi dr Anita Kulik, fizjoterapeuta, specjalizuje się w fizjoterapii w wodzie oraz terapii manualnej holistycznej.

* Igła w stogu siana / mięśni
Warsztat z igłoterapii suchej głębokiej jako metody leczenia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Na warsztat zaprasza fizjoterapeuta mgr Artur Hołodniuk specjalizujący się w leczeniu dysfunkcji z zakresu medycyny ortopedycznej i neurorehabilitacji.
Gra w chińczyka - warsztaty z moksybucji, czyli terapia ciepłem
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się odnajdywać tzw. punkty akupunkturowe będące miejscami koncentracji energii w organizmie oraz zapoznają się z metodami leczenia ciepłem.
Warsztaty poprowadzi fizjoterapeuta mgr Dagmara Miszczak.

* Rozciąganie globalne – rola tkanki łącznej
Podczas warsztatu przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące rozciągania tkanek miękkich wraz z dokładną analizą budowy naszych mięśni. Omówiona zostanie rola tkanki łącznej w regulacji napięcia mięśniowego, w ograniczeniach zakresów ruchów, koordynacji oraz w odczuwaniu własnego ciała. Dodatkowo zostaną pokazane ćwiczenia i pozycje umożliwiające mobilizację i poprawę funkcji poszczególnych struktur powięziowych, szczególnie podatnych na skrócenie podczas przeciążeń związanych z uprawianiem sportu czy z wykonywaniem powtarzalnych czynności zawodowych.
Zajęcia poprowadzi dr hab. Sławomir Marszałek, dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta oraz trener lekkiej atletyki.

* Płaski brzuch i zdrowy kręgosłup bez "brzuszków"
Instruktaż ćwiczeń na płaski brzuch – obalanie mitów.
Warsztaty poprowadzi dr Tomasz Jędrzejczak, trener medyczny, specjalista do spraw kinezygerontoprofilaktyki oraz przygotowania ogólnego i specjalnego sportowców, w tym m.in: żużlowców, akrobatów, siatkarzy, zawodników sportów walki, piłkarzy nożnych.

* Rusz głową
Żonglowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także poprawa funkcjonowania mózgu. Podczas warsztatów dowiesz się jak poprzez zabawę poprawić swoją zdolności uczenia się, koncentracji uwagi oraz synchronizacji półkul mózgowych.

* Warsztaty poprowadzi dr Przemysław Pieczyński.
Kolorowa integracja
Ćwiczenia ruchowe, integracyjne wykorzystujące innowacyjne formy pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Podczas warsztatu wykorzystane będą gumizela, czyli elastyczna taśma i animacyjna chusta Klanzy.
Warsztaty poprowadzi doświadczony terapeuta i pedagog mgr Dorota Pilecka.

* Człowiek pod szkłem
Na warsztatach uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć pod mikroskopem z czego zbudowany jest człowiek. Podstawą będzie samodzielna praca z mikroskopem oraz opis tkanki przy każdym stanowisku w oparciu o najnowsze informacje z zakresu histologii. Warsztaty zostaną oparte o wyniki badań z zakresu histologii.
Warsztaty poprowadzi dr Piotr Grochowski, specjalista z nauk biologicznych.

Warsztaty w laboratorium układu ruchu człowieka
Warsztaty poprowadzą specjaliści ds. badania wydolności fizycznej człowieka, praktycy z wieloletnim doświadczeniem programowania treningu sportowego i zdrowotnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto