Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie bolą i nie kosztują, dlatego róbmy badania!

Redakcja
www.sxc.hu
Ręka w górę, kto skorzystał z badań profilaktycznych? Im więcej osób zrobi mammografię, cytologię i kolonoskopię, tym mamy większe szanse ma Gorzów w konkursie.

Chodzi o rywalizację: Zdrowa gmina - zdrowi mieszkańcy. Konkurs jest na półmetku. Z tej okazji w piątek w Słowiance będzie impreza. Początek o 17.00, a w programie m.in. pokazy ratownictwa, nauka samobadania piersi, pomiar ciśnienia czy takie atrakcje jak wyścig pływacki VIP-ów. Ale od notabli ważniejsi będą gorzowianie, którzy przyjdą i pochwalą się zaświadczeniem, że skorzystali z badań: cytologii, mammografię lub kolonoskopii. Im więcej takich osób, tym większe szanse, że Gorzów przejdzie do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu i powalczy o 100 tys. zł na projekt stawiający na profilaktykę nowotworową.
- Dobrze by było znaleźć się w dziesiątce miast, które przejdą dalej. Ale jeśli dzięki konkursowi jedna czy dwie osoby więcej po prostu zrobią sobie badania, to już sukces! - mówią urzędnicy z miejskiego wydziału spraw społecznych, który nadzoruje konkurs.
O tym, jak Gorzów wypadnie w tej rywalizacji, na razie trudno mówić (na najbardziej aktualne statystyki trzeba poczekać do połowy listopada). Za to widać, że coraz więcej osób się bada.
- U nas cytologię robi się jak każde inne badanie. Mamy średnio 15 pacjentek dziennie - słyszmy w Gorzowskiej Lecznicy Specjalistycznej przy ul. Piłsudskiego. - Zainteresowanie w miarę - dowiadujemy się w innych przychodniach, które z okazji konkursu, robią badania (poniżej pełny wykaz placówek).
Jeszcze więcej pań zgłasza się na mammografię (z najbardziej aktualnych danych lubuskiego NFZ widać, że piersi zbadało ponad 50 proc. kobiet objętych programem profilaktycznym; około 30 proc. kobiet skorzystało z cytologii). Nie najgorzej jest też z kolonoskopią, trzecim badaniem do którego zachęca konkurs.
Ale uwaga, żeby się za darmo przebadać, wcale nie potrzebujemy konkursu! Profilaktykę funduje nam bowiem NFZ (mammografię i cytologia), a kolonoskopię - ministerstwo zdrowia. - Tyle że mało osób o tym wie i wybiera badania płatne - mówi Sylwia Malcher - Nowak, rzeczniczka lubuskiego oddziału funduszu. Rzeczywiście: z pięciu gorzowianek, które o to zapytaliśmy, badały się trzy, z tego dwie prywatnie. - Też myślałam, że zapłacę, ale w przychodni okazało się, że mogę skorzystać z darmowej cytologii - powiedziała nam 37-latka.
- Naprawdę warto zrobić kolonoskopię. Od nowego roku tylko siedem placówek w Polsce, w tym nasza, będą wykonywały darmowe badania profilaktyczne, ale nie każdy dostanie na nie zaproszenie - tłumaczy lekarz Marek Buszkiewicz, szef lecznicy Endomed przy ul. Obotryckiej.
Gdzie zrobić cytologię?Program dla kobiet w wieku: 25-59 lat; nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat* Wojskowa Specjalistyczna Praktyka Lekarska SP ZOZ, ul. Sienkiewicza 10/11, tel. 95 722 86 67* Gorzowska Lecznica Specjalistyczna, Piłsudskiego 1b, 95 725 91 11* Krystyna Kieres Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, Towarowa 6a, 95 720 78 87* SP ZOZ Obwód Lecznictwa Kolejowego , Dworcowa 4, 95 71 21 465* Specjalistyczny Zakład Medyczny Fundacji Nasze Zdrowie, Walczaka 25, 95 733 26 95* Niepubliczny Ginekologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.C., Gwiaździsta 16, 95 720 23 60* Niepubliczny Ginekologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.C., , Mieszka I 42, 601 99 04 66* Niepubliczny Ginekologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.C., Piłsudskiego 1A, 95 720 53 76* Niepubliczny Ginekologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.S., Baczyńskiego 24, 95 721 39 78* Niepubliczny Ginekologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.C., Obrońców Pokoju 74A, 95 729 42 74* NZOZ Ginekologiczno-Położniczy Szymmed, Szymon Szymczak, Mościckiego 5, 782 050 777
MammografiaProgram dla kobiet w wieku: 50-69 lat; nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach; nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi* NZOZ Artma, ul. Piłsudskiego 1a/207, tel. 95 735 74 00* NZOZ Panoramix, ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
Kolonoskopiaprogram badań przesiewowych dla osób w wieku: 50-65 lat; osób w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie jednego krewnego pierwszego st. z rakiem jelita grubego; nie miały badania w ciągu ostatnich 10 lat* NZOZ Endomed, ul. Obotrycka 8, tel. 95 7202036* SP Szpital Wojewódzki , pracownia endoskopii, ul. Dekerta 1, 95 733 17 29
Uwaga! Jeśli nie obejmują nas programy profilaktyczne, też nie musimy płacić za badania, gdy robimy je w placówkach, które mają kontrakt z NFZ (na badania potrzebne jest wtedy skierowanie). 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie bolą i nie kosztują, dlatego róbmy badania! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto