Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietrzymanie moczu to nie tylko kobiecy problem

abcZdrowie.pl
by liber / CC BY 2.0 (flickr)
Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Nie zwlekaj z wizytą u urologa!

Problem nietrzymania moczu u mężczyzn to poza zaburzeniami erekcji jedna z najbardziej wstydliwych dla nich dolegliwości. Często bagatelizują tę chorobę, która nieleczona może z biegiem czasu powodować poważne komplikacje. Jak objawia się inkontynencja u mężczyzn i czy można jej skutecznie zaradzić?

Nietrzymanie moczu – temat „tabu” wśród mężczyzn?
Mężczyźni często wstydzą się swojej dolegliwości, w związku z tym zwlekają z wizytą u lekarza i próbują leczyć się na własną rękę, mając nadzieję, że to tylko chwilowa przypadłość. Natomiast nietrzymanie moczu nie zawsze może oznaczać krótkotrwałą dolegliwość. Owszem, inkontynencja może być przemijającym stanem, związanym np. z zapaleniem pęcherza, stosowaniem niektórych leków lub piciem dużej ilości płynów o działaniu moczopędnym, takich jak kawa, alkohol, soki cytrusowe, itp., ale u wielu mężczyzn ma ona postać przewlekłą i wymaga specjalistycznego leczenia. Niekontrolowany wyciek moczu może wynikać z różnych przyczyn, np. osłabienia mięśni dna miednicy, silnych skurczów pęcherza moczowego, które powodują potrzebę natychmiastowej wizyty w toalecie. Trzeba również pamiętać, że nietrzymanie moczu często jest oznaką chorób prostaty.

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn
Objawy związane z nietrzymaniem moczu są różne w zależności od rodzaju schorzenia. Zdarza się, że nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe. Niepokojącym sygnałem może być korzystanie z toalety częściej niż kilka razy w ciągu dnia, częste budzenie się w nocy z silną potrzebą oddania moczu i trudności z jego utrzymaniem. Jeżeli zauważasz u siebie problemy z wyciekiem moczu, np. podczas wzmożonej aktywności fizycznej, zmianie pozycji ciała lub w trakcie kaszlu, świadczy to o tzw. wysiłkowym nietrzymaniu moczu. W innym przypadku może się pojawić także silne parcie na pęcherz, wynikające z jego zbytniej aktywności. Objawia się on częstym chodzeniem do toalety, mimo picia nawet niewielkiej ilości płynów.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Większość mężczyzn odkłada konsultację u specjalisty, mając nadzieję, że samemu uda im się poradzić sobie z problemem. Sięgają m.in. po różnego typu preparaty ziołowe dostępne w aptekach, a gdy te nie pomagają, dopiero wtedy decydują się na wizytę u urologa. Często jednak robią to zbyt późno. Wczesna diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia może pomóc uporać się z tym problemem znacznie szybciej i co najważniejsze – nie doprowadzić do poważnych powikłań. Poza wywiadem lekarskim ważne jest wykonanie analizy moczu. Jeżeli to okaże się niewystarczające, być może konieczne będą badania dodatkowe. Duże znaczenie ma odpowiedni dobór terapii i stosowanie się do wskazówek lekarza, który poza stosowaniem odpowiednich leków może zalecić również wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych. W niektórych zaawansowanych przypadkach może być konieczna operacja.

Co możesz zrobić sam?
W walce z nietrzymaniem moczu konieczna jest również samodyscyplina i wprowadzenie kilku zmian w swoim dotychczasowym stylu życia. Przede wszystkim należy zrezygnować z picia kawy w dużych ilościach oraz napojów gazowanych, które mają działanie moczopędne. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Dobrym pomysłem będzie także wzbogacenie swojej diety o produkty bogate w błonnik. Staraj się korzystać z toalety o wyznaczonych porach. Warto zapisywać epizody nietrzymania moczu, te obserwacje mogą okazać się przydatne w trakcie konsultacji z lekarzem. Dokładna samoobserwacja i systematyczna kontrola specjalisty pomogą ci uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto