Zaledwie 17-letni Patryk Dudek z zielonogórskiego Falubazu został młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Tytuł zapewnił sobie po zwycięstwie w biegu dodatkowym ze Sławomirem Musielakiem z leszczyńskiej ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zaledwie 17-letni Patryk Dudek z zielonogórskiego Falubazu został młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Tytuł zapewnił sobie po zwycięstwie w biegu dodatkowym ze Sławomirem Musielakiem z leszczyńskiej Unii. Brązowy medal przypadł Dawidowi Lampartowi z Marmy Rzeszów.
Sensacją mistrzostw, które odbyły się w sobotę w Lesznie było nie zdobycie medali przez murowanych faworytów imprezy – Macieja Janowskiego, Grzegorza Zengoty i pupila miejscowych kibiców Przemysława Pawlickiego. W imprezie nie wystąpił żaden reprezentant Caelum Stal Gorzów, gdyż w wyniku kontrowersyjnej decyzji działaczy klubu młodzi gorzowianie nie pojechali na półfinał MIMP do Gniezna.
43. finał młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski rozpoczął się z 40-minutowym opóźnieniem, gdyż organizatorzy nie przewidzieli ogromnego – jak na tę rangę zawodów – zainteresowania ze strony kibiców i otworzyli zaledwie trzy kasy. Przez to porobiły się kilkusetmetrowe kolejki po bilety, a nie chcąc pozbawić wielu fanów obejrzenia imprezy postanowiono opóźnić rozpoczęcie mistrzostw pod pretekstem… braku na stadionie karetki pogotowia. Na szczęście młodzi zawodnicy jeździli bardzo czysto i same zawody (21 biegów) zakończyły się po 100 minutach. To chyba rekord świata!
Pierwsza seria przyniosła zwycięstwa faworytów, a jedyną niespodzianką było zajęcie trzeciej pozycji Grzegorza Zengoty w III wyścigu. Zawodnik Falubazu bardzo dobrze wyszedł ze startu, ale w pierwszym wirażu ostro w niego wjechał Artur Mroczka i Zengota spadł na ostatnie miejsce. Dopiero na dystansie wyprzedził słabiutkiego Mateusza Kowalczyka. Chwilę później Patryk Dudek musiał mocno się napocić, żeby zdobyć dwa punkty, gdyż długo jechał na końcu stawki.
W V biegu zawód sprawił Przemysław Pawlicki, a w dziewiątej gonitwie dramat przeżył obrońca mistrzowskiego tytułu Maciej Janowski, który jadąc za plecami Dudka na trzecim okrążeniu zanotował defekt sprzętu. Po trzech seriach na prowadzeniu był Dudek z dorobkiem 8 punktów. Bardzo istotny dla przebiegu finału był wyścig 15. Niespodziewanie wygrał go Dawid Lampart przed Patrykiem Dudkiem. Dopiero trzeci linię mety przejechał Grzegorz Zengota a czwarty Przemysław Pawlicki. Ten ostatni definitywnie stracił szansę na dalszą walkę o medal, a Zengota miał tylko matematyczne nadzieje na miejsce na podium, gdyż po czterech seriach Dudek, Lampart i Musielak mieli po 10 punktów, o dwa więcej niż goniący ich tercet Grzegorz Zengota, Artur Mroczka i Sławomir Pyszny.
Kiedy w 18. wyścigu Dudek pewnie wygrał stało się jasne, że ma przynajmniej srebrny medal. Chwilę później Musielak rozprawił się z Lampartem i już w tym momencie znani byli medaliści. Jedyną niewiadomą było, kto zostanie mistrzem? Dudek czy Musielak. O tym zadecydował dodatkowy wyścig, w którym obaj zawodnicy parokrotnie zmieniali się na prowadzeniu, ale ostatnie słowo należało do zielonogórzanina.
- Czuję się jak Adam Skórnicki w zeszłym roku, kiedy niespodziewanie zdobywał mistrzostwo Polski seniorów. Jeszcze nie dociera do mnie fakt, iż wywalczyłem złoty medal. Dziękuje moim kibicom, bo ich doping był bardzo głośny i miałem wrażenie, że mam więcej kibiców niż Sławek Musielak. Dziękuję też rodzinie, która mnie wspierała – powiedział mistrz Polski juniorów.
Z kolei faworyt zielonogórzan Grzegorz Zengota nie krył rozczarowania czwartą pozycją. – To wynik gorszy niż przed rokiem. Zawaliłem dwa wyścigi i to się zemściło. No cóż, nie będę się usprawiedliwiał, ale dopiero co powróciłem na tor po kontuzji i być może miało to jakieś znaczenie – powiedział ze smutkiem w głosie.
Po wcześniejszym zwycięstwie Tomasza Golloba w finale IMP w Toruniu okazuje się, że najważniejsze laury w krajowym czempionacie zbierają żużlowcy z Ziemi Lubuskiej. Oby tak się w rywalizacji drużynowej.

Wyniki finału w Lesznie:
1.Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) - 13+3 (2,3,3,2,3)
2. Sławomir Musielak (Unia Leszno) - 13+2 (3,2,2,3,3)
3. Dawid Lampart (Marma Hadykówka Rzeszów) - 12 (3,2,2,3,2)
4. Grzegorz Zengota (Falubaz Zielona Góra) - 11 (1,3,3,1,3)
5. Przemysław Pawlicki (Unia Leszno) - 9 (3,0,3,0,3)
6. Sławomir Pyszny (RKM ROW Rybnik) - 9 (0,3,2,3,1)
7. Artur Mroczka (GTŻ Grudziądz) - 9 (2,1,3,2,1)
8. Maciej Janowski (Atlas Wrocław) - 8 (3,3,d,0,2)
9. Rafał Fleger (RKM ROW Rybnik) - 8 (2,1,2,1,2)
10. Szymon Woźniak (Polonia Bydgoszcz) - 7 (0,2,1,2,2)
11. Michał Mitko (RKM ROW Rybnik) - 6 (1,1,0,3,1)
12. Adam Kajoch (PSŻ Milion Team Poznań) - 5 (2,0,1,2,0)
13. Damian Celmer (Unibax Toruń) - 5 (1,2,1,0,1)
14. Kacper Gomólski (Start Gniezno) - 4 (1,1,1,1,0)
15. Mateusz Kowalczyk (KSM Krosno) - 1 (0,0,0,1,0)
16. Emil Pulczyński (Unibax Toruń) - 0 (0,0,0,0,0)
R1. Mikołaj Curyło (Polonia Bydgoszcz) - NS
R2. Grzegorz Stróżyk (PSŻ Milion Team Poznań) - NS

Bieg po biegu:
1. Lampart, Fleger, Mitko, Pyszny
2. Pawlicki, Kajoch, Celmer, Woźniak
3. Janowski, Mroczka, Zengota, Kowalczyk
4. Musielak, Dudek, Gomólski, Pulczyński (d3)
5. Pyszny, Musielak, Mroczka, Pawlicki
6. Zengota, Celmer, Fleger, Pulczyński
7. Janowski, Lampart, Gomólski, Kajoch
8. Dudek, Woźniak, Mitko, Kowalczyk
9. Dudek, Pyszny, Celmer, Janowski (d2)
10. Pawlicki, Fleger, Gomólski, Kowalczyk
11. Mroczka, Lampart, Woźniak, Pulczyński
12. Zengota, Musielak, Kajoch, Mitko
13. Pyszny, Kajoch, Kowalczyk, Pulczyński
14. Musielak, Woźniak, Fleger, Janowski
15. Lampart, Dudek, Zengota, Pawlicki
16. Mitko, Mroczka, Gomólski, Celmer
17. Zengota, Woźniak, Pyszny, Gomólski
18. Dudek, Fleger, Mroczka, Kajoch
19. Musielak, Lampart, Celmer, Kowalczyk
20. Pawlicki, Janowski, Mitko, Pulczyński

Bieg dodatkowy o 1. miejsce:
21. Dudek, Musielak

Sędziował: Leszek Demski
Widzów: 8000
NCD: 60,5 s. uzyskał w III biegu Maciej Janowski
Fot. www.zuzel.zgora.pl

Wiadomości Gorzów Wielkopolski, Wydarzenia Gorzów Wielkopolski

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!