Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Październik miesiącem walki z rakiem! Pamiętajmy o profilaktyce

Dorota Lipnicka
W Polsce każdego roku prawie cztery tysiące kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Im później wykryty nowotwór tym gorsze rokowania dla pacjentki.
W Polsce każdego roku prawie cztery tysiące kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Im później wykryty nowotwór tym gorsze rokowania dla pacjentki. unsplasch.com
Październik jest miesiącem, w którym przypominamy jak ważne są kontrolne badania u ginekologa. Już dziś umówcie się na badania. Szybko wykryty rak szyjki macicy jest w 99,9% uleczalny.

W Polsce każdego roku prawie cztery tysiące kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Im później wykryty nowotwór tym gorsze rokowania dla pacjentki. Pierwsze stadium raka tzw. nieinwazyjne przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie cytologii.

Pamiętaj nie ma wieku, w którym problem ten by Cię nie dotyczył. Raka szyjki macicy wykrywany jest zarówno u bardzo młodych dziewczyn jak i u dojrzałych kobiet.

Objawy raka szyjki macicy
Pierwsze stadium przebiega zwykle bezobjawowo. Początkowe symptomy, które mogą wzbudzić nasz niepokój to krwawienie międzymiesiączkowe, obfite miesiączki, krwawienie po stosunku, bóle w podbrzuszu.

Czasami chore cierpią na niedrożność jelit lub niewydolność nerek. Rzadko miewają bóle miednicy i nieprzyjemny zapach z pochwy.

Leczenie raka szyki macicy
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia chorej. Przy wczesnym stadium nowotworowym wystarczy zwykle leczenie farmakologiczne. W przypadku inwazyjnego raka szyjki macicy konieczna jest już rozległa operacja, radioterapia i radiochemioterapia.

Profilaktyka
Pamiętajmy, najważniejsza jest profilaktyka. Kilka minut w gabinecie ginekologicznym może uratować nam życie. Każda zdrowa kobieta powinna wykonywać cytologię przynajmniej raz w roku. Kobiet, które znajdują się w grupach zwiększonego ryzyka (przypadki choroby w rodzinie, nosicielstwo wirusa HPV, częsta zmiana partnerów seksualnych, przyjmowanie leków obniżających odporność) muszą powtarzać badanie nawet co 6 miesięcy.

Pierwsze badanie cytologiczne zaleca się wykonać w wieku 21 lat

Według badań około 70% inwazyjnych raków szyjki wywołanych zostało przez rozwój przewlekłego zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) typu 16 i/lub 18. Obecnie wielu lekarzy zachęca do stosowania szczepionek, zawierających cząstki wirusopodobne, które wykazują skuteczność w walce z zakażeniem HPV.

Zobacz również: Charytatywny rajd rowerowy w Międzyrzeczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto