Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Père-Lachaise: Na grobach Chopina, Piaf i Morrisona [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Père-Lachaise to najbardziej znany cmentarz w Paryżu.
Père-Lachaise to najbardziej znany cmentarz w Paryżu. Dariusz Brożek
Père-Lachaise to największy i najbardziej znany cmentarz Paryża. Pochowano tutaj wielu artystów, naukowców, dowódców i polityków. Także Polaków. Turyści z naszego kraju składają tutaj kwiaty na mogile Fryderyka Chopina.

Père-Lachaise to najbardziej znana paryska nekropolia. Nazwę zawdzięcza jezuicie Françoisowi de Lachaise, który był spowiednikiem króla Ludwika XIV. Powstał bowiem w 1804 r. w ogrodach sąsiadujących z willą Mont-Louis, którą ponad sto lat wcześniej Król Słońce podarował swojemu duchowemu powiernikowi.

Początkowo chowano tutaj ubogich paryżan. Swoistą "promocją" cmentarza była decyzja Napoleona Bonapartego, który nakazał przenieść na ten cmentarz prochy zmarłych wcześniej pisarzy Jeana de La Fontaine i Moliera. Pochowano tam również bliskich Cesarza Francuzów - serce jego kochanki Marii Walewskiej oraz ciało ich syna Aleksandra.

Oprócz M. Walewskiej na cmentarzu spoczywa wielu innych Polaków. Najliczniej odwiedzany przez polskich turystów jest grób kompozytora Fryderyka Chopina. Zdobią go biało-czerwone szarfy i świeże kwiaty. Pochowano tutaj również Ewelinę Hańską - żonę pisarza Honoré de Balzaca, a także generała Józefa Wysockiego, który wsławił się walcząc za "wolność naszą i waszą" podczas powstania węgierskiego w 1848-1849 r.

Père-Lachaise to panteon wybitnych artystów, filozofów, naukowców, pisarzy, wojskowych i polityków. Znajdują się tutaj m.in. średniowieczne mogiły Piotra Abelarda i jego ukochanej Heloizy, przeniesione w 1817 r. Turystów z całego świata przyciągają także groby piosenkarki Edith Piaf, czy wokalisty grupy "The Doors" Jamesa "Jim" Morrisona.

Zwiedzając nekropolię zatrzymuję się przed grobem pisarza i skandalisty Oscara Wilde'a, który nie ukrywał biseksualnych preferencji i afiszował się ze swoimi kolejnymi męskimi kochankami. Mogiła jest osłonięta plastikową, przeźroczystą płytą, która ma ją chronić zarówno przed wielbicielami talentu, jak i zagorzałymi przeciwnikami wyznawanych przez niego wartości. Płyta pokryta jest wyznaniami miłości i odciskami ust.

Obyczajowe emocje budzi też grób młodego mężczyzny, który zginął potrącony przez dorożkę w przeddzień swojego ślubu. Płytę nagrobną zdobi jego posąg z nienaturalnym wybrzuszeniem w spodniach, które sugeruje ogromne rozmiary jego męskości. Figurę pokrywa rdzawa patyna, ale ten fragment świeci jak wypolerowany. Jak głosi cmentarne podanie, dotknięcie tego miejsca zwiastuje udane życie erotyczne. Co ciekawe, głaszczą je przede wszystkim panie…

Na cmentarzu pochowano około miliona osób. Grobów jest jednak około stu tysięcy, gdyż wiele z nich już zlikwidowano. Paryżanie szczególnym pietyzmem darzą Ścianę Komunardów w północno-wschodniej części nekropoli, która upamiętnia 147 rozstrzelanych uczestników Komuny Paryskiej z 1871.

Père-Lachaise to także największe tereny zielone stolicy Francji. Rośnie tutaj około 5 tys. drzew. Wiele z nich jest objętych szczególna ochroną jako pomniki przyrody.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto