Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na Najpopularniejszych i Najlepszych Lubuskich Sportowców.Chromik najlepszą drużyną województwa

Andrzej Flugel
Wręczenie nagród zwycięzcom plebiscytu sportowego "Gazety Lubuskiej"
Wręczenie nagród zwycięzcom plebiscytu sportowego "Gazety Lubuskiej" Mariusz Kapała
Chromik Żary najlepszą drużyną województwa.

Za nami kolejny plebiscyt na najpopularniejszych lubuskich sportowców w 2017 roku. To była już 55. edycja. Nasz plebiscyt ma długą historię, która zaczęła się w 1957 roku. Wygrał wówczas strzelec zielonogórskiej Gwardii Józef Sadurski. Potem było trochę przerwy, ale od połowy lat 60. bawimy się już corocznie. Oczywiście plebiscyt zmieniał się przez lata. Bardzo długo Czytelnicy wycinali kupony, przysyłali je do redakcji. Potem nastała era sms-ów.

Najpopularniejsi i najlepsi

Podobnie było z charakterem głosowania. Przez wiele lat był to wybór najpopularniejszych. Potem, po uwagach Czytelników i sportowców, którzy wskazywali, że w ten sposób często przedstawiciele mniej popularnych dyscyplin nie mogą się przebić, mimo wielkich osiągnięć, postanowiliśmy wybierać najpopularniejeszych i najlepszych. Tych pierwszych poznawaliśmy w głosowaniu Czytelników, drugich wybierali eksperci. Kolejną zmianą był plebiscyt powiatowy, dzięki któremu mogliśmy nagrodzić sportowców jeszcze mniej znanych i dopiero zaczynających karierę.

Zadecydowali Czytelnicy

Tegoroczne głosowanie było jednak zupełnie inne. Postanowiliśmy większość decyzji oddać w ręce Czytelników. W naszym regionie jest wielu zawodników, trenerów, a także zespołów, które działając w swoich środowiskach rzadko trafiają na łamy gazet czy są pokazywane w telewizji. Uważamy, że w naszych miastach i miasteczkach działają trenerzy, walczą zawodnicy i są kluby o których wielu z nas po prostu nie wie. Liczymy, że nasz plebiscyt sprawi, że przestaną być anonimowi.

Głosowaliśmy inaczej

Plebiscyt 2017 odbył się w kategoriach: najpopularniejszy sportowiec, najpopularniejszy trener , najpopularniejsza drużyna roku. Każdy mógł zgłosić kandydaturę w tych kategoriach. Obojętnie czy kandydat był mistrzem świata, czy też tylko wyróżniającym, się zawodnikiem w lokalnym klubie sportowym, Po prostu plebiscyt był totalnie otwarty. Najpierw głosowaliśmy w powiatach. Zawodnicy, trenerzy i drużyny, które zajęli po dwa pierwsze miejsca przeszli do etapu wojewódzkiego. Tam ponownie głosowaliśmy i najlepsze trójki wybrane wolą Czytelników zostały laureatami.

Kolarz, koszykarze, sporty walki

Przebieg plebiscytu na najpopularniejszych potwierdził, że przedstawiciele mniej znanych sportów bardzo chcieli przestać być anonimowi. Mimo że Czytelnicy także w tej kategorii zgłosili medalistów mistrzostw świata, najwięcej głosów nazbierali być może mniej znani szerszemu ogółowi, ale w swoich środowiskach już popularni i lubiani sportowcy i zespoły.

Głosowanie było jawne więc wyniki są znane od poniedziałkowego wieczoru. Najpopularniejszym lubuskim sportowcem został kolarz Trasy Zielona Góra Filip Prokopyszyn, drużyną UKS Chromik Żary a trenerem szkoleniowiec zielonogórskich karateków i kick bokserów Mariusz Cielepa.

Filip Prokopyszyn w rozmowie z "GL" [WIDEO]

Tomasz Ostrowski, menadżer Chromika Żary dla "GL [WIDEO]
Zobacz, co powiedział nam Mariusz Cielepa [WIDEO]

Eksperci wskazali najlepszych

Nic nie zmieniło się w wyborze najlepszych sportowców. Spośród 20 zawodników, którzy w 2016 roku zdobyli medal mistrzostw świata lub Europy seniorów bądź młodzieżowców, a także czołowych zawodników ekstraklasowych ekip ligowych, kapituła złożona z ludzi sportu, działaczy samorządowych i wojewódzkich drogą eliminacji wybrała trzech najlepszych, drużynę roku, honorowego sportowca roku i trenera roku. To eksperci byli niemal jednomyślni jeśli chodzi o laureatów. Wygrał żużlowiec Falubazu Patryk Dudek przed kajakarzem AZS AWF Gorzów Wiktorem Głazunowem i reprezentująca podnoszenie ciężarów zawodniczką UKS Zielona Góra Joanną Łochowską.

Wielki wynik debiutanta

Plebiscytowy triumf Patryka Dudka nie może być niespodzianką dla nikogo. Żużel to w naszym regionie najpotężniejsza dyscyplina sportu, a jeśli któryś z rycerzy speedway’a osiąga wielkie wyniki, to jest tu bohaterem. Niespełna 26-letni Patryk Dudek sportowym idolem jest od dawna, ale to w minionym roku sięgnął po swój największy sukces w karierze. Żużlowiec Falubazu Zielona Góra zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata. W ponad 20-letniej historii cyklu Grand Prix żaden debiutant nie zaszedł tak wysoko, jak zielonogórzanin.

– Moim założeniem było utrzymanie się w Grand Prix, to zostało zrealizowane, a medal jest bardzo dużym dodatkiem, dlatego cieszę się, że udało mi się to osiągnąć – mówił Patryk Dudek. - Do połowy sezonu, gdy byłem w czołówce klasyfikacji, nawet prowadziłem, nie docierało do mnie, że walczę o mistrzostwo świata. Dopiero w ostatnich rundach, szczególnie w Sztokholmie powoli odczuwało się na plecach, że jest szansa na złoty medal. Ale zepsuliśmy tamte zawody i później strat nie dało się odrobić.

Kibice srebrny medal „Duzersa” przyjęli, jak wielkie dzieło. Zorganizowali zawodnikowi kapitalne przyjęcie, w nocy na stadionie, gdy ten był po długiej podróży z Melbourne. „Dla nas jesteś mistrzem świata” – napisali na specjalnie wyprodukowanych koszulkach. – Bardzo dziękuję kibicom, to było niezwykłe show – stwierdził żużlowiec.

Fajnie, że go docenili

- Fajnie, że go docenili – tak powiedział mi trener AZS AWF Gorzów Marek Zachara, tuż po tym, jak dowiedział się, na którym miejscu w plebiscycie „GL” uplasował się jego podopieczny Wiktor Głazunow. Wdzięczny nam był też sam kanadyjkarz. Niemniej jednak wybór kapituły nie może dziwić. W 2017 r. Głazunow zdobył mistrzostwo Europy w bułgarskim Płowdiw oraz wicemistrzostwo świata w czeskich Racicach w C-4 na 1.000 m.

Po finale tych pierwszych mistrzostw gorzowianin był w siódmym niebie: - To była bomba. Nie spodziewałem się, że możemy tak szybko popłynąć. Czułem, że jesteśmy przygotowani, ale trochę się bałem, bo pierwszy raz startowałem w czwórce. Udało się poszlakować ją doskonale, koledzy bardzo mocno kopali, z tyłu był ten ogień i fantastycznie czułem się na finiszu. Za to po tych drugich zdążył zejść na ziemię, chociaż nie został sprowadzony na nią brutalnie: - Jestem zadowolony ze startów, choć jest niedosyt. Wiedzieliśmy, że jesteśmy w bardzo dobrej dyspozycji i mogliśmy walczyć w tej konkurencji o złoty medal, jednak osada niemiecka była w wyśmienitej formie i odegrała się za mistrzostwa Europy.

Głazunow w tamtym sezonie był też srebrnym medalistą mistrzostw Polski w C-1 5.000 m oraz brązowym medalistą mistrzostw kraju w C-1 200 m i C-1 1.000 z Poznania. – Z niego jest fighter. Wiktor nigdy nie odpuszcza, zawsze walczy do końca – dopowiada Zachara. A w końcu ma o co walczyć – na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 będą tylko dwie konkurencje w kanadyjkach, a on na razie osiąga międzynarodowe sukcesy wyłącznie w tych nieolimpijskich.

Jej serce jest tutaj

Joanna Lochowska stanowi wspaniałe połączenie talentu z pracowitością. Za nią znakomity sezon. W Splicie została mistrzynią Europy w kategorii 53 kg uzyskując w dwuboju 204 kg. W mistrzostwach kraju poprawiła rekord kraju w rwaniu zdobywając złoto w dwuboju. Zielonogórzanka mimo wielu propozycji nie chce odchodzić z rodzinnego miasta.

- Propozycje cały czas są aktualne - powiedziała w jednym z wywiadów - Przy okazji każdych większych krajowych zawodów trenerzy się przypominają. Jednak mimo tego, że nie jest tutaj świetnie pod względem finansowym to nie chce zmieniać otoczenia. Rodzice wychowali mnie tak, że nigdy nie będę gonić za pieniędzmi. W przypadku, gdyby sytuacja mnie do tego zmusiła miałabym do podjęcia bardzo trudną decyzję. W Zielonej Górze może nie mam odpowiedniego wsparcia finansowego, ale na pewno mentalne. Moje serce jest tutaj.

Zobacz rozmowę z Joanną Łochowską

Gratulacje, gratulacje, gratulacje

Naszym sportowcom gratulował m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - To był dobry rok dla lubuskiego sportu. Nasi sportowcy zdobyli medale mistrzostw Polski, mistrzostw Europy, mistrzostw świata - mówił. - Dzięki „Gazecie Lubuskiej”, która już po raz 53. zorganizowała plebiscyt sportowy, możemy tutaj dziękować lubuskim sportowcom za ich sukcesy, za wspaniałe emocje, za niejednokrotnie łzy wzruszenia. Za to, że o naszych sportowcach i klubach mówiło się w całym świecie.
Wojewoda dziękował też sportowcom niepełnosprawnym. - To są ludzie, którzy podejmują ogromne wyzwanie. Należy im się wielki szacunek i wielki podziw - podkreślał.

Na gali był obecny był także Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Dzięki Państwu, corocznie mamy szansę przeżywać emocje, bez Państwa ten świat byłby pewniej smutniejszy - mówił do uczestników plebiscytu.

Czesław Fiedorowicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego podkreślał, że w naszym województwie są sportowcy największego krajowego i światowego formatu. Dla wielu młodych ludzi są idolami i wzorcami do naśladowania.

Piątkowa gala odbyła się w Zielonogórskiej Palmiarni. Po gali wręczenia nagród goście zasiedli do stołów, a potem zaczęła się zabawa przy muzyce.

Obszerną relację z podsumowania plebiscutu znajdziecie Państwo w poniedziałkowej „Gazecie Lubuskiej”

WYNIKI 55. PLEBISCYTU NA NAJPOPULARNIEJSZYCH I NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO W 2017 ROKU

ZWYCIĘZCY GŁOSOWAŃ W POWIATACH
Najpopularniejsi trenerzy:

  • Gorzów Wlkp. i powiat gorzowski: Renata Maruszewska, fitness, Gorzów
  • Zielona Góra i powiat zielonogórski: Mariusz Cielepa (karate/kick-boxing, Zielonogórski Klub Sportowy Karate Kyokushin)
  • powiat sulęciński i słubicki: Marek Lipski (piłka nożna, Stal Sulęcin)
  • powiat międzyrzecki i strzelecko-drezdenecki: Aurelia Komo-Libio (kettlebell, Stare Kurowo)
  • powiat krośnieński i świebodziński: Maciej Mikołajewski (piłka nożna, Pogoń Świebodzin)
  • powiat żagański i żarski: Mariusz Ossowski (ju-jitsu, Stowarzyszenie Ju-Jitsu Kobudo, Lubsko)
  • powiat nowosolski i wschowski: Łukasz Grodzicki (judo, UKS Ósemka Nowa Sól).

Najpopularniejsze zespoły:

  • Gorzów Wlkp. i powiat gorzowski: Klub Sportowy Team Baryła Gorzów
  • Zielona Góra i powiat zielonogórski: MB Pneumatyka Rally Team
  • Sulechów; powiat sulęciński i słubicki: Uczniowski Strzelecki Klub Sportowy Muszkiet Słubice
  • powiat międzyrzecki i strzelecko-drezdenecki: Zmęczeni na Starcie Dobiegniew
  • powiat krośnieński i świebodziński: Klub Piłkarski Nafta Rybaki
  • powiat żagański i żarski: Uczniowski Klub Sportowy Chromik Żary
  • powiat nowosolski i wschowski: Olimp Judo Team Pomarańczowi, Nowa Sól.

Najpopularniejsi sportowcy:

  • Gorzów Wlkp. i powiat gorzowski: Marcin Filipiak (kettlebell, sporty wytrzymałościowe, podnoszenie ciężarów, Gorzów Wlkp.)
  • Zielona Góra i powiat zielonogórski: Filip Prokopyszyn, kolarstwo, Trasa Zielona Góra)
  • powiat sulęciński i słubicki: Łukasz Fabicki (piłka nożna, Iskra Głuchowo)
  • powiat międzyrzecki i strzelecko-drezdenecki: Jacek Głowaczewski (piłka nożna, Lubuszanin Drezdenko)
  • powiat krośnieński i świebodziński: Łukasz Andrukiewicz (soft dart, Gubińska Liga Soft Darta, Gubin)
  • powiat żagański i żarski: Klaudia Wróbel, tenis ziemny, Szkółka Tenisowa Smecz Żary
  • powiat nowosolski i wschowski: Kacper Oberc (piłka nożna, Dąb Przybyszów).

ZWYCIĘZCY GŁOSOWANIA W PLEBISCYCIE WOJEWÓDZKIM
Trenerzy:
1. Mariusz Cielepa (karate/ kick-boxing, Zielonogórski Klub Sportowy Karate Kyokushin Zielona Góra)
2. Renata Maruszewska (fitness, Gorzów)
3. Sebastian Wierzbicki (lekkoatletyka Gorzów).

Drużyny:
1. Uczniowski Klub Sportowy Chromik Żary
2. Zmęczeni na Starcie Dobiegniew
3. Klub piłkarski Nafta Rybaki.

Sportowcy:
1. Filip Prokopyszyn (kolarstwo, Trasa Zielona Góra)
2. Mateusz Karczmarski, (ekstremalne biegi przełajowe, Algraf Race Team, Skwierzyna)
3. Jacek Głowaczewski (piłka nożna, Lubuszanin Drezdenko).

NAJLEPSI SPORTOWCY I TRENERZY - DECYZJE KAPITUŁY
Trener roku (sporty indywidualne): Zbigniew Lewkowicz (lekkoatletyka, Start Gorzów)

Trener roku (sporty zespołowe): Dariusz Molski (piłka ręczna, Stal Gorzów)

Drużyna roku: Stelmet BC Zielona Góra (koszykówka)

Najlepsi sportowcy:1. Patryk Dudek (żużel, Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
2. Wiktor Głazunow ((kajakarstwo, AZS AWF Gorzów)
3. Joanna Łochowska (podnoszenie ciężarów, Uczniowski Klub Sportowy Zielona Góra).

Dalsza kolejność:
4. Olga Michalkiewicz (wioślarstwo, AZS AWF Gorzów),
5. Szymon Staśkiewicz (pięciobój nowoczesny, ZKS Drzonków),
6-9: Bartosz Zmarzlik (żużel, Cash Broker Stal Gorzów),
Łukasz Koszarek (koszykówka, Stelmet Enea BC Zielona Góra),
Sylwia Bogacka (strzelectwo, Gwardia Zielona Góra),
Zbigniew Schodowski (wioślarstwo, AZS AWF Gorzów),
10. Oskar Stachnik (lekkoatletyka, Uczniak Szprotawa).

HONOROWY SPORTOWIEC ROKU
Maciej Lepiato - skoczek wzwyż, reprezentant gorzowskiego Startu został wybrany z grona sportowców niepełnosprawnych.

Zobacz rozmowę z Markiem Lepiato [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto