Podsumowali rok pracy

Dzisiaj w remontowanej Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze - miejscu podjęcia przed rokiem przez radnych województwa decyzji w sprawie wyboru władz regionu - Zarząd Województwa Lubuskiego podczas ...

Dzisiaj w remontowanej Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze - miejscu podjęcia przed rokiem przez radnych województwa decyzji w sprawie wyboru władz regionu - Zarząd Województwa Lubuskiego podczas konferencji prasowej podsumował rok pracy. Marszałek Marcin Jabłoński w swoim wystąpieniu podkreślił takie hasła jak skuteczność, odwaga, otwartość i przejrzystość. Wszyscy członkowie zarządu w specjalnie opracowanych prezentacjach multimedialnych pokazali pracę nadzorowanych przez siebie departamentów i realizację postawionych przed rokiem celów.
Marszałek Marcin Jabłoński podkreślił, że zarząd województwa nie ma nic do ukrycia w sprawie podziału środków unijnych, ponieważ każdy projekt przechodzi szczegółową ocenę zarówno formalną, jak i merytoryczną. - Jeśli ktoś ma informacje, że są projekty wybierane z przyczyn politycznych, niech oficjalnie powie które. Takich nie ma - stwierdził marszałek. Podczas wystąpienia mowa była również o wykorzystaniu unijnych pieniędzy. Lubuskie jest w ścisłej czołówce regionów bardzo dobrze wykorzystujących środki unijne. - Będę zdziwiony gdybyśmy nie przesunęli się na pierwsze miejsce - mówił marszałek do dziennikarzy.
Marszałek wyraził poparcie dla projektu powstania elektrowni w Brodach. Wspomniał również o roli portu lotniczego w Babimoście. - Lotnisko regionalne jest bardzo ważnym atutem regionu - powiedział marszałek.
Prezentacja objęła również samorządowe instytucje. Marszałek Jabłoński zapewnił, że dobry wybór nowego dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie przyczyni się do usprawnienia i ożywienia działalności ośrodka.
Z kolei wicemarszałek Elżbieta Polak omówiła pracę departamentu zdrowia specjalnie utworzonego przez obecny zarząd do zadań związanych z nadzorem wojewódzkich szpitali, a także wykonanie pracy przez departament Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wicemarszałek Polak zauważyła, że sukcesem zarządu jest fakt, że tworzy on zespół. - Mimo różnych przynależności partyjnych, współpracujemy ze sobą. Wiele uczę się od swoich kolegów - powiedziała.
Prezentację na temat działań prowadzonych w departamentach polityki społecznej oraz Europejskiego Funduszu Społecznego omówił wicemarszałek Tomasz Wontor. Jedna z ostatnich najważniejszych decyzji zarządu dotycząca pracy departamentu EFS to odwieszenie kolejnych konkursów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Poszczególne konkursy prowadzone przez urząd marszałkowski i Wojewódzki Urząd Pracy mają za główne cele - obniżenie bezrobocia i poprawę sytuacji na lubuskim rynku pracy.
Wystąpienie członka zarządu Tomasza Hałasa dotyczyło aktualnego stanu prac nad zniwelowaniem "białych plam" w dostępnie do szerokopasmowego Internetu w województwie. W ostatnim czasie wykonana została pełna inwentaryzacja zasobów szerokopasmowej infrastruktury internetowej. Kolejnym etapem w tej sprawie będzie przygotowanie koncepcji i studium wykonalności projektu "Internet Szerokopasmowy w województwie lubuskim". Inwestycja ostała ujęta w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu operacyjnego.
Tomasz Hałas odpowiedzialny w zarządzie województwa za gospodarkę omówił także trudności i sukcesy związane z inwestycjami transportowymi.
Członek zarządu Stanisław Tomczyszyn przedstawił programy unijne skierowane do mieszkańców wsi, stan ich realizacji i wykonaną w tej dziedzinie pracę departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi. Ważne wydarzenia, które wskazał Stanisław Tomczyszyn to postęp prac w przygotowaniu wdrażania Programu Operacyjnego Ryby i zaawansowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2007-2013. Przypomnijmy, że dzień wcześniej marszałek Jabłoński zawarł z przedstawicielami lubuskich gmin i instytucji działających na wsi umowy na inwestycje w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". Lubuska wieś otrzymała tym samym prawie 33 mln zł na rozwój. To nie koniec dostępnych środków na inwestycje podnoszące jakość życia na obszarach wiejskich.

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.