Marzysz od dawna o skoku ze spadochronem? Teraz nie musisz wcale brać udziału w specjalnych szkoleniach – wybierz skoki spadochronowe w tandemie!

Niesamowite uczucie spadania w przestworzach nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla przeszkolonych i doświadczonych skoczków spadochronowych – teraz może doznać go niemalże każdy. Wystarczy zdecydować się na skok spadochronowy w tandemie, który możemy odbyć w wielu punktach w kraju. Na czym dokładnie polega taki tandem i kto może wziąć w nim udział?


 


Skok tandemowy – co to jest?


Skoki tandemowe odbywają się w dwójkę, a mianowicie skaczą pasażer oraz pilot tandemu, czyli osoba, która ma doświadczenie w tej dziedzinie, najczęściej instruktor spadochroniarstwa. Razem połączeni są ze sobą specjalną uprzężą. Na plecach pilota znajduje się z kolei spadochron tandemowy, który dzięki swojej konstrukcji jest w stanie unieść jednocześnie dwie osoby.


Do skoku spadochronowego w tandemie nie potrzebujemy żadnego specjalnego przygotowania jako pasażer – właśnie to sprawiło, że są one obecnie tak popularne i chętnie wybierane. Nie potrzeba kosztownego szkolenia spadochroniarskiego, które kosztuje kilka tysięcy złotych, nie trzeba też brać udziału w badaniach lekarskich.


Główne przeciwwskazania do skoków tandemowych dotyczą wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia. W skokach mogą brać udział osoby mające co najmniej 120 centymetrów wzrostu, o wadze do 100-115 kilogramów zależnie od używanego sprzętu spadochroniarskiego. Wśród przeciwwskazań zdrowotnych znajdują się takie jak ostra niewydolność krążeniowa i oddechowa, epilepsja, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa.


 


Swobodne spadanie – 200 kilometrów na godzinę w kierunku ziemi


Przed skokiem spadochronowym w tandemie pasażer przechodzi tylko krótkie przeszkolenie, podczas którego otrzymuje wszystkie niezbędne informacje od pilota. Następnie dostaje również odpowiednie wyposażenie takie jak kombinezon, gogle w zależności od pogody. Gdy wszyscy są już przygotowani, wchodzą do samolotu, który wylatuje na wysokość 3000 lub 4000 metrów.


Wysokość wyskoku jest związana z czasem swobodnego spadania, czyli spadania bez otwartej czaszy spadochronowej. To najbardziej emocjonujący moment skoku, ponieważ pilot z pasażerem lecą wtedy w kierunku ziemi z prędkością 200 kilometrów na godzinę! To niesamowite uczucie w połączeniu z pięknymi widokami dookoła daje niezapomniane wrażenia. W przypadku wyskoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów jest to około 60 sekund.


Gdy tandem doleci na wysokość około 1500 metrów, wtedy pilot otwiera spadochron i od tego momentu rozpoczyna się powolne szybowanie w kierunku lądowiska. Lądowanie w tandemie jest miękkie, dlatego nie trzeba obawiać się o jakiekolwiek ryzyko urazów.


Co więcej, całe to niezwykłe wydarzenie może być też zarejestrowane – wystarczy wykupić dodatkową usługę filmowania i fotografowania, dzięki której będzie można otrzymać niesamowitą pamiątkę po swoim wyczynie. Zdjęcia i film otrzymamy na płycie albo możemy pobrać ze specjalnej strony w internecie.


 


Ile kosztuje skok w tandemie?


Wydawałoby się, że za skoki tandemowe zapłacimy sporo, ale tak naprawdę nie jest to bardzo wysoki wydatek. W Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego „Skydive”, który organizuje skoki na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem, w Przasnyszu, Gliwicach oraz w Pruszczu Gdańskim, ceny zaczynają się od 549 złotych. Tyle zapłacimy za skok z 3000 metrów. Za 700 złotych wykupimy skok z 4000 metrów. Dodatkowo za 250 złotych możemy kupić usługę filmowania i fotografowania skoku spadochronowego. Więcej informacji i formularz rezerwacji dostępne są na stronie: https://skydive.pl.


Zatem każdy, kto chciałby przeżyć niezwykłą przygodę, może skorzystać ze skoku spadochronowego w tandemie – to doskonały wybór dla osób lubiących adrenalinę, chcących przełamać swój strach i po prostu dobrze się bawić. Skok w tandemie możemy również podarować w prezencie – w tym celu wystarczy wykupić specjalny voucher upominkowy on-line.


 

Aktywni