Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu zlikwidował ponad sto łóżek. Co to oznacza dla pacjentów?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu zlikwidował ponad sto łóżek
Szpital w Kaliszu zlikwidował ponad sto łóżek Andrzej Kurzyński
Z powodu braku pielęgniarek Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu musiał zlikwidować ponad setkę łóżek na kilku oddziałach. Lecznica zapewnia, że nie wpłynie to na ograniczenie dostępności do świadczeń dla pacjentów.

Od 1 stycznia obowiązują sztywne normy zatrudnienia pielęgniarek. To efekt porozumienia zawartego między pielęgniarkami a rządem. Na tak zwanych oddziałach zachowawczych na jedno łóżko musi przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, na oddziałach zabiegowych - 0,7 etatu, a na oddziałach pediatrycznych 0,8 i 0,9 etatu. To sprawia, że część szpitali likwiduje łóżka.

W całej Wielkopolsce ubyło ponad tysiąc miejsc w szpitalach. W Krotoszynie zostało na razie zlikwidowanych 68 łóżek szpitalnych. Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie złożył wniosek do wojewody o wykreślenie z rejestru 81 łóżek. Bez redukcji łóżek nie obeszło się również w Kaliszu.

Obecnie w kaliskim szpitalu zatrudnionych jest 655 pielęgniarek i położnych. Okazuje się, że to zbyt mało. Aby otrzymać dotychczasową liczbę łóżek, kaliski szpital musiałby zatrudnić dodatkowo około 60 pielęgniarek. Placówki na to nie stać. Poza tym samych pielęgniarek po prostu brakuje.

Kaliski szpital zredukował więc liczbę łóżek o 104 - z 866 do 762. Powyższa zmiana dotyczy m.in. oddziałów: chirurgii, chorób wewnętrznych, otolaryngologicznego, urologicznego, urazowo - ortopedycznego, reumatologicznego, neurochirurgicznego, chirurgii dziecięcej, pediatrii, zakaźnego oraz oddziału położniczo - ginekologicznego.

- Zmiany w księdze rejestrowej szpitala prowadzonej przez wojewodę wielkopolskiego weszły w życie od dnia 1 stycznia po przeprowadzeniu konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia i uzyskaniu jego akceptacji - informuje Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Czy zmniejszenie liczby łóżek w szpitalu może spowodować choćby wydłużenie kolejek pacjentów?

- Zmniejszenie ilości łóżek nie wpłynie na ograniczenie dostępności doświadczeń dla pacjentów - zapewnia rzecznik kaliskiego szpitala.

Według danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w Polsce mamy 233 tysiące pracujących pielęgniarek i 38 tysięcy pracujących położnych. Jednak średnia wieku osób z tych grup zawodowych rośnie. Tylko 41 tysięcy pielęgniarek i 8 tys. położnych nie ma ukończonych 40-tu lat, a 181 tysięcy pielęgniarek i 21 tysięcy położnych ma ponad 40 lat. Osób w wieku emerytalnym i pracujących w zawodzie jest wśród pielęgniarek 72 tysiące, wśród położnych - 8 tysięcy. Średnia wieku pielęgniarki to 52 lata, położnej - niewiele mniej.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto