Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tym razem to Gorzów ma gorsze powietrze niż Zielona Góra

(pik)
Są dni, kiedy powietrze w Gorzowie jest kiepskiej jakości. Wpływ ma na to wiele czynników, m. in. temperatura i ukształtowanie terenu w mieście.
Są dni, kiedy powietrze w Gorzowie jest kiepskiej jakości. Wpływ ma na to wiele czynników, m. in. temperatura i ukształtowanie terenu w mieście. Tomasz Rusek
Wystarczyło kilka mroźnych dni i bezwietrzna pogoda, żeby jakoś powietrza w Gorzowie znowu się pogorszyła. Jak wynika z pomiarów przeprowadzonych 18 stycznia, to właśnie mieszkańcy północnej stolicy lubuskiego oddychają najgorszym powietrzem w województwie.

„Umiarkowana” - tak określana jest jakość powietrza w Gorzowie Wlkp. na dzień 18 stycznia. Dane o jakości tego, czym oddychamy, na bieżąco można sprawdzać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W środę wzrosła ilość drobnych cząsteczek pyłu, który występuje w powietrzu. Skąd bierze się ten pył? To przede wszystkim pozostałości tego, czym w piecach palą mieszkańcy. Jak przyznają eksperci, ukształtowanie terenu w Gorzowie sprzyja występowaniu w powietrzu tego rodzaju zanieczyszczeń. Śródmieście położone jest w dolinie, co przy połączeniu z mroźną i bezwietrzną pogodą powoduje zaleganie w powietrzu groźnych dla człowieka pyłów. A groźne są dlatego, że ich bardzo niewielkie rozmiary sprawiają, iż w bardzo łatwy sposób dostają się do płuc.

W Gorzowie stacja pomiarowa znajduje się na ul. Kosynierów Gdyńskich. Czy gorzowianie odczuwają zmiany w jakości powietrza? - Czasem czuć po prostu smród spalenizny. Pewnie wtedy wdychamy to, czym ludzie palą w piecach. A patrząc na dym, który czasem jest wręcz czarny, aż strach pomyśleć, czym ludzie palą w piecach - mówi pani Agnieszka, 29-latka z centrum. Przypominamy: za palenie śmieciami w piecu grozi kara do 5 tys. zł. Komendant Straży Miejskiej w Gorzowie Andrzej Jasiński ostrzega: - Mamy prawo wejść do domu i sprawdzić, czym palicie.

Zobacz też: Fatalne powietrze na Polską. Jak jest w Lubuskiem? [WIDEO]

Ale środowy wynik w Gorzowie i tak nie jest jeszcze tak zły. Najwyższa wartość tego dnia wynosiła ponad 91 mikrogramy pyłów na metr sześcienny powietrza. Tymczasem ósmego stycznia było ich w powietrzu blisko 190 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.

Zobacz też powiązane tematycznie wideo. Tak polskie miasta walczą ze smogiem.

18 stycznia lepszym powietrzem może się pochwalić Zielona Góra. Jego jakość tego dnia jest oceniana jako dobra. W powietrzu, którym oddychają mieszkańcy południowej stolicy lubuskiego są dziś 54 mikrogramy pyłów w metrze sześciennym powietrza. Najgorszy w ostatnim czasie wynik zanotowano to 31 grudnia. Wtedy w powietrzu znajdowało się 167 mikrogramów groźnych pyłów PM 2,5. W Zielonej Górze dane o jakości powietrza zbierane są w stacji pomiarowej przy ul. Krótkiej.

Jakość tego, czym oddychamy, badane jest też w trzech innych lubuskich miejscowościach: w Sulęcinie, Smolarach Bytnickich oraz w Żarach.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto