Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Urzędowie debatowali o farmie wiatrowej ZDJĘCIA

SM
W ramach Dni Kultury Rolnej w Urzędowie przeprowadzono kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących budowy elektrowni wiatrowych. Opinie są podzielone.

Na terenie Gminy Urzędów inwestor planuje wybudować ok. 25 elektrowni wiatrowych o mocy ok. 3 MW każda. Elektrownia wiatrowa produkuje energię elektryczną wykorzystując do tego turbiny wiatrowe. Tak uzyskana energia jest ekologicznie czysta. Jej wytworzenie nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa, z wyjątkiem nakładów energetycznych związanych z budową takiej elektrowni oraz wyprodukowaniem urządzeń dla niej.

Opinie na temat planowanej inwestycji są podzielone. Z punktu widzenia gminy farma wiatrowa jest opłacalna. - Przede wszystkim chodzi o wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Mogą one wynieść nawet ok. 2,5 mln zł rocznie - mówi Jan Woźniak, wójt Urzędowa, jednocześnie jasno podkreślając, że najważniejsze jest zdanie mieszkańców. - Na pewno jako gospodarz gminy mogę powiedzieć, że dochody były, są i będą potrzebne. Ale nie zamierzamy stawiać farmy wiatrowej za wszelką cenę - podkreśla wójt.

Realizacją inwestycji chcą się zająć firmy Contino Wind Partners Sp. z o.o. oraz Green Power Development Sp. z o.o. Jak podkreślają ich przedstawiciele w celu zapewnienia pełnego profesjonalizmu wszelkich działań powołano spółkę celową Contino Theta Sp. z o.o., która zajmuje się wyłącznie prowadzeniem projektu dotyczącego budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Urzędów.

W środowym spotkaniu wziął udział także m.in. Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla w powiecie krośnieńskim w województwie podkarpackim), gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa. - Są osoby w mojej wsi, którym szum wiatraków przeszkadza, ale to jednostkowe przypadki - przekonuje sołtys.

Mieszkańcy chcą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda inwestycja. W tym celu inwestor planuje wyjazd na istniejącą już farmę wiatrową. Pojawiły się także głosy, by najpierw wprowadzić program pilotażowy, a w jego ramach wybudować farmę wiatrową, składającą się z mniejszej ilości turbin - np. pięciu, aby mieszkańcy mogli sprawdzić czy są gotowi na budowę większej ilości elektrowni wiatrowych w przyszłości.

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto