Mural nawiązujący do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Mural nawiązujący do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie"

(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W tym roku obchodzimy 50-lecie premiery „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, wybitnego dzieła Wojciecha Jerzego Hasa.

Rocznica ta zainspirowała Centrum Technologii Audiowizualnych i Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu do zorganizowania konkursu na najlepszy mural dotyczący filmu. O tym, który mural namalowany zostanie w byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, której CeTA jest sukcesorem, zadecydują internauci.

To już drugi tego typu projekt realizowany w Centrum Technologii Audiowizualnych, który ma na celu przybliżenie dziedzictwa Wytwórni Filmów Fabularnych. W 2014 r. stworzono galerię murali, poświęconych dziełom i twórcom związanym z Wytwórnią, z okazji 60-lecia filmu na Dolnym Śląsku. Tym razem inicjatywa dotyczy już konkretnego filmu, zrealizowanego we wrocławskiej Fabryce Snów, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Produkcja miała swoją premierę miał w 1965 r., czyli 50 lat temu.

Konkurs skierowany był do młodych artystów, m.in. studentów wrocławskiej ASP. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu muralu, który przy wykorzystaniu dowolnej techniki malarskiej, w oryginalny i ciekawy sposób ukazywałby wyjątkowość komedii Hasa, cenionej przez wielu światowych twórców, takich jak Martin Scorsese, David Lynch czy Francis Ford Coppola.

- Po bardzo pozytywnym odbiorze ubiegłorocznej inicjatywy postanowiliśmy kontynuować ideę promowania historii polskiej kinematografii poprzez murale. To coraz popularniejsza forma artystyczna, której odbiorcami są głównie młodzi ludzie, często nie znający takich tytułów jak właśnie „Rękopis znaleziony w Saragossie”, ważne i wyjątkowe dzieło w dorobku Wojciecha Jerzego Hasa, reżysera związanego przez wiele lat z Wytwórnią Filmów Fabularnych – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor CeTA.

Na konkurs zgłoszonych zostało kilkadziesiąt projektów, które prezentując różne stylistyki, nawiązywały do filmu. Spośród nich komisja konkursowa wytypowała 6 prac.

Zwycięski mural wybrany zostanie przez internautów w plebiscycie. Głosować można do końca sierpnia 2015 r. za pośrednictwem sondy dostępnej na stronie plebiscytu.


Filmy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!