Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie- podsumowanie projektu "Turystyka, sport i rekreacja branżą kluczową"

Magdalena Kupska
Jak wygląda szkolnictwo zawodowe we Włoszech? Doświadczenia zdobyte w ramach międzynarodowej współpracy partnerskiej oraz zagraniczne wizyty kulturowe- to tylko niektóre z tematów konferencji podsumowującej projekt „Turystyka, sport i rekreacja branżą kluczową ZSP w Kłaninie.”

Konferencję rozpoczęła dyrektor ZSP w Kłaninie Aldona Czerwińska. Zaprezentowała Poradnik nauczycieli, wydany aby dzielić się wiedzą i doświadczeniami zebranymi w ramach projektu. Dyrektor szkoły omówiła także różnice pomiędzy polskim i włoskim systemem edukacji.

Współautorkami projektu „Turystyka, sport i rekreacja branżą kluczową ZSP w Kłaninie”Ewa Szymańska oraz Ewelina Pilc- Bojke.
- Staże zagraniczne są organizowane przez naszą szkołę już od 17 lat. We włoskiej szkole branżowej, w mieście Nicotera (Kalabria) odbyło się szkolenie dla nauczycieli „Job shadowing”. Udział w nim wzięło 10 osób. Staże zagraniczne odbywały się również na Cyprze, w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci władz powiatu puckiego, dyrektorzy szkół z gminy Puck, Krokowa, Władysławowo i Kosakowo. Obecni byli również dyrektorzy szkół z powiatu wejherowskiego, przedstawiciel Pracodawców Pomorza**Artur Szymański, szef kuchni w hotelu River Style w Redzie, Prezes Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne” Marta Balicka. Podczas spotkania głos zabrała Jolanta Bieszke, dyrektor Zespołu Szkół w Żelistrzewie im. Jana III Sobieskiego**, członkini zarządu powiatu puckiego.

Uczniowie ZSP Kłanino odbyli już praktyki i staże na Cyprze i Malcie, w Hiszpanii oraz we Włoszech. Wyjazdy są bezpłatne dla uczniów i nauczycieli objętych programem POW ER, który działa na podobnych zasadach jak Eresmus+, z którego to programu również są finansowane staże.

Absolwenci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie znajdują zatrudnienie w branży hotelarskiej i gastronomicznej nie tylko w Polsce. Otrzymują również propozycje pracy poza granicami kraju, między innymi od pracodawców, u których odbywali staże i praktyki.

Jak powiedziała naszemu reporterowi Ewa Szymańska współorganizatorka projektu – Już został podpisany nowy projekt „ Mała szkoła- duże możliwości w branży gastronomicznej i hotelarskiej”. W 2019 roku, w październiku, w ramach projektu na Cypr pojedzie czterdziestu uczniów, a w 2020 trzydziestu ośmiu. Młodzież jest zmotywowana do wytężonej pracy i otwarta zawodowo – .

Projekt realizowany jest w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Szczegóły: null

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto