Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czy widzieliście już swoje miasto z góry? Nie? Koniecznie musicie je zobaczyć. Wygląda zupełnie inaczej niż z poziomu ulicy. Po prostu niezwykle okazale, jak przystało na miasto o wyjątkowo bogatej historii.Zdjęcia i filmy z drona zawsze są bardzo atrakcyjne, bo pokazują dane miejsce czy przestrzeń z całkiem innej perspektywy, nie tej oglądanej na co dzień. Jak z lotu ptaka prezentuje się Międzyrzecz? Świetnie i… majestatycznie, jak na miasto o tak bogatej historii przystało. Jego dzieje zaczynają się już bowiem w czasach Mieszka I. W latach rządów Bolesława Chrobrego miasto zyskało charakter obronny. Nic dziwnego, bo leżało idealnie, między dwiema rzekami, Obrą i Paklicą. Warto zaznaczyć, że pierwsze wzmianki o tym grodzie pochodzą już 1005 roku. Miasto pięknie odbudował Kazimierz Wielki i było ono siedzibą bogatego starostwa, gdzie rządy sprawował m. in. kanclerz Jan Zamoyski.

Dziś więc proponujemy „wędrówkę” po tym bogatym w historię Międzyrzeczu. Pokazywanie miasta zaczynamy od ratusza, który oddano do użytku w 1752 r. (pierwszy ratusz wzniesiono już w 1581 r., ale spłonął, jak i kolejne odbudowywane). Z wieżą ratusza związana jest historia o próbie zamachu na Napoleona, który nocował nieopodal w kamienicy w listopadzie 1806 r. Napoleona postanowił zabić poborca podatkowy Friedrich Sprengepiel. Pruski patriota pożyczył strzelbę i zaczaił się w stojącej wówczas osobno wieży, zaledwie pięć metrów od wspomnianej kamienicy. Z zamachu jednak zrezygnował, ponieważ przestraszył się dużej liczby żołnierzy otaczających cesarza.

Zobacz w FullHD:


Z pewnością warto zobaczyć również gotycką świątynię, wzniesioną w latach 1474-79. Dziś to kościół św. Jana Chrzciciela, gdzie w ołtarzu bocznym znajdują się relikwie św. Pierwszych Męczenników Polski.

Na filmie z drona są oczywiście i inne zabytki. Jakie? Przekonajcie się sami. Zobaczcie zdjęcia i poszukajcie domu, bloku, kamienicy, w której mieszkacie. Sprawdźcie, czy widać domy rodziny czy znajomych. Przekonajcie się, jak wygląda z góry trasa S3 ze zjazdami. To takie „telewizyjne” ujęcia, które często towarzyszą prezentacji różnych miast.


Sponsorzy odcinka

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!