MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Po czerwonym dywanie przy Kinie Marzenie przejdzie m.in. Krystyna Janda i inne gwiazdy kina

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
38. Tarnowska Nagroda Filmowa rozpocznie się 31 maja. Do Tarnowa przyjadą m.in. Krystyna Janda oraz Tomasz Ziętek.
38. Tarnowska Nagroda Filmowa rozpocznie się 31 maja. Do Tarnowa przyjadą m.in. Krystyna Janda oraz Tomasz Ziętek. Sylwia Dąbrowa/archiwum
W środę (1 maja) rozpoczęła się sprzedaż biletów na wydarzenia organizowane w ramach 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Święto polskiego kina w mieście pod Górą św. Marcina odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Impreza potrwa ponad tydzień, a w tym czasie do Tarnowa przyjadą gwiazdy wielkiego ekranu takie jak Krystyna Janda, Tomasz Ziętek czy Julia Kijowska.

Dwanaście najlepszy polskich filmów powalczy o nagrodę w Tarnowie

Tarnów już po raz 38 będzie gospodarzem jednego z najstarszych festiwali filmowych w kraju. Tarnowska Nagroda Filmowa zostanie zainaugurowana 31 maja w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika. Na scenie pojawi się wtedy ceniony aktor młodego pokolenia Tomasz Ziętek. Artysta znany z takich produkcji jak „Boże Ciało”, „Kamienie na szaniec” czy „Żeby nie było śladów” jest również wokalistą. Na scenie tarnowskiego amfiteatru zaprezentuje utwory z wydanego w ubiegłym roku albumu „Some Old Songs”.

Kolejne dni festiwalu upłyną pod znakiem projekcji filmów konkursowych, które tradycyjnie będą prezentowane w Kinie Marzenie. O statuetkę "Maszkarona" w tym roku powalczy dwanaście polskich filmów fabularnych. Widzowie oraz profesjonalne jury będą mieli okazję ocenić obrazy takie jak: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica".

Krystyna Janda zostanie uhonorowana w Tarnowie

W tegorocznej edycji festiwalu jury będzie pracowało pod przewodnictwem cenionego reżysera, scenarzysty i dokumentalisty Pawła Łozińskiego. Grono filmowych ekspertów uzupełnią znana aktorka Julia Kijowska, autorka zdjęć filmowych Weronika Bilska, filmoznawca Tomasz Kolankiewicz, reżyserka castingu Marta Kownacka oraz producent filmowy Mariusz Włodarski. Oprócz statuetki "Maszkarona" przyznają oni dwie nagrody specjalne ufundowane przez Gemini Park Tarnów i MGGP.

Jak co roku organizatorzy tarnowskiego festiwalu filmowego przyznają nagrodę za całokształt twórczości. W tym roku w ten sposób wyróżniona zostanie Krystyna Janda. Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek i reżyserka zaprezentuje się również podczas TNF w jej autorskim spektaklu "My Way", który zaplanowany jest 6 czerwca w Centrum Sztuki Mościce.

38. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej towarzyszyć będą również projekcje "Filmów Młodego Widza", pokaz filmów krótkometrażowych, a także wystawy i spektakle. Więcej informacji o festiwalu i sprzedaży biletów dostępnych jest tutaj.

Sprzedaż biletów on-line rozpoczęła się 1 maja o godz.8.

Oto filmy konkursowe 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

Doppelgänger. Sobowtór
Data: 1 czerwca 2024, godz.: 14:00

Nowy film Jana Holoubka przenosi widzów do czasu przełomu lat 70. i 80. poprzedniego stulecia, a jego akcja rozgrywa się równocześnie po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Hans (w tej roli Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Z powodzeniem wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (nagradzany za tę kreację Tomasz Schuchardt) jest z kolei klasycznym everymanem. Mieszka z rodziną w Gdańsku, gdzie jak wielu podobnych mu mężczyzn pracuje na co dzień w stoczni. Na pierwszy rzut oka zupełnie nic nie łączy obu bohaterów. Przeszłość skrywa jednak tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną też przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Zielona granica
Data: 1 czerwca 2024, godz.: 17:00

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

Skąd dokąd
Data: 1 czerwca 2024, godz.: 20:30

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze, i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. Skąd dokąd to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy) to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Kos
Data: 2 czerwca 2024, godz.: 14:00

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop Ignac, szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed przyrodnim bratem, robiącym wszystko, by nie dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac ma dwa dni, by stawić się z dokumentem przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki spotyka Dominga i między mężczyznami zawiązuje się nić porozumienia. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za herbowym marzeniem, czy przyłączyć się do Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Kobieta z…
Data: 2 czerwca 2024, godz.: 18:00

Opowieść o Anieli Wesoły, obejmująca czterdzieści pięć lat jej życia, na tle polskiej transformacji z komunizmu do kapitalizmu. Bohaterka prowadziła zwyczajną egzystencję – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – Aniela urodziła się w męskim ciele. Jakich dokona wyborów? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by móc żyć normalnie i bez strachu?

Tylko dzień i noc
Data: 3 czerwca 2024, godz.: 17:00

Co dobrego może wyniknąć z długiego okresu radykalnej samotności? Grupa ludzi z różnych sfer społecznych w lekki, ale poruszający sposób dzieli się tym, co dzieje się w ich głowach podczas pandemii. Izolacja staje się okresem bezprecedensowego emocjonalnego otwarcia zarówno dla nich, jak i dla reżysera filmu. Wspólnie zgłębiają tematy lęku przed śmiercią i potęgi miłości.

Biała odwaga
Data: 3 czerwca 2024, godz.: 19:00

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka, jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat, wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej, uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Chłopi
Data: 4 czerwca 2024, godz.: 17:00

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Tyle co nic
Data: 4 czerwca 2024, godz.: 20:00

Trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach współczesnej polskiej wsi. Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.

Horror story
Data: 5 czerwca 2024, godz.: 17:00

Tomek (w tej roli pochodzący z Tarnowa Jakub Zając), świeżo upieczony absolwent bankowości, przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać. Na początek, z braku funduszy, decyduje się na wynajęcie pokoju w starej, rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów. Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i ogólnego „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie. Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa?

Imago
Data: 5 czerwca 2024, godz.: 19:45

Postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród peerelowskiej szarości. Film Olgi Chajdas to opowieść o skomplikowanej więzi matki i córki, dojmującym głodzie wolności, seksie oraz medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, w miejscu, gdzie kwitnie muzyczna alternatywa, a kończy w momencie symbolicznym – dwa lata później, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Bohaterką jest Ela, młoda, niepokorna artystka, która poszukując bliskości ze swoją z pozoru pozbawioną uczuć matką, dowiaduje się, że sama jest w ciąży. Tłem tej nietuzinkowej historii jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat osiemdziesiątych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu oraz zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce, które mają lada moment nadejść.

Ukryta sieć
Data: 6 czerwca 2024, godz.: 17:00

Julita wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw. Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. Nieznany przeciwnik jest bezwzględny, a najbliższych sprzymierzeńców Julita znajduje w rodzinie. Okazuje się jednak, że śledztwo dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej, a to, co pod spodem, może wstrząsnąć nie tylko światem jej bliskich, ale całym krajem.

Przegląd teatrów lalkowych w Żabnie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto