Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii, pamięci, patriotyzmu [zdjęcia]

kasbrand
Taka niezwykła lekcja odbyła się 14 listopada bieżącego roku.

O godzinie 11, w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego nastąpiło podsumowano wyników V edycji konkursu organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Związek Sybiraków. W tym roku zadaniem uczniów szkół podstawowych było wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu „Wspomnienie z zesłania”. Gimnazjaliści, na podstawie zebranych informacji ( np. wywiadu, literatury, filmu itp.) przygotowywali komiks historyczny przedstawiający kilka epizodów ze wspomnień zesłańców Sybiru. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzyli się z esejem na temat: „Sybir, jaki zapamiętałem – wspomnienia dorosłych już dzieci”. Do tej szczególnej lekcji historii przystąpiło aż 178 uczniów z 33 szkół różnego typu. Wśród najlepszych znaleźli się Michał Wijas (PSP nr 8 w Nowej Soli), Miłosz Gonek (Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze) oraz Agnieszka Malaczewska ( LO im K.K.Baczyńskiego w Nowej Soli).
O tym, że taki sposób poznawania historii daje niezwykłe efekty przekonana jest Marszałek Województwa Lubuskiego - pani Elżbieta Polak – „Konkurs ten wypełnia szczególną misję „przywracania pamięci”. Dziś młodzi ludzie uczą się patriotyzmu i polskości dzięki poznawaniu historii swojej Ojczyzny i trudnych losów poprzednich pokoleń, którym przyszło żyć i umierać w okrutnych czasach. Pamiętając – młodzież uczy się ocalać od zapomnienia wszystkich bezimiennych bohaterów zesłanych na Sybir. Wierzę, że dzięki takim edukacyjno-społecznym inicjatywom wychowujemy mądrych, wrażliwych i kochających Ojczyznę młodych Polaków”. To z inicjatywy pani Marszałek udało się wydać publikację będącą wyborem prac konkursowych z poprzednich lat.
Oficjalna prezentacja książki pt. „Lekcja historii, pamięci, patriotyzmu” miała miejsce właśnie podczas podsumowania tegorocznej edycji konkursu. Jej fragmenty zostały wykorzystane przez uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze do przygotowania programu artystycznego, nad którym pracowali pod kierunkiem pani Lidii Gawrońskiej.
Przedstawicielka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i koordynator konkursu - pani Małgorzata Bugaj, wyraża głęboką nadzieję, że wybór prac tych młodych ludzi będzie okazją nie tylko do zadumy, wzruszenia i pamięci, ale okaże się cennym źródłem historycznym.
„To, że właśnie mi powierzono przygotowanie tej publikacji odbieram jako duże wyróżnienie”– mówi jej redaktorka Katarzyna Brandyk. Jak sama podkreśla, wykorzystała w niej swoje doświadczenia z pracy w VII LO, w którym lekcje żywej historii cieszą się dużą popularnością. „Zależało mi na tym, by książka była atrakcyjna dla uczniów. Pomysł, by miała właśnie taką formę – formę kolejnych lekcji, tematów, by była w pewien sposób ascetyczna, zrodził się dzięki rozmowom z moimi podopiecznymi”.
Organizatorzy konkursu żywią nadzieję, że publikacja ta zachęci kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli do udziału w tym przedsięwzięciu.
Patrząc na dotychczasowe zainteresowanie konkursem i poziom prac, wydaje się, że mogą być o to spokojni.
Katarzyna Brandyk

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto