Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski monitoring w Lubuskiem jest potrzebny, ale do poprawy. Są wyniki kontroli

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Monitoring wizyjny w kilku miastach województwa lubuskiego został skontrolowany.
Monitoring wizyjny w kilku miastach województwa lubuskiego został skontrolowany. KMP w Gorzowie
Monitoring funkcjonuje w wielu polskich miastach. Jest jednym z narzędzi do walki z przestępczością. Dobrze zaprojektowany i sprawnie działający może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Funkcjonowaniu systemu w kilku miastach województwa lubuskiego przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Wykryła szereg nieprawidłowości.

Jak działa monitoring w miastach?

Miejski monitoring wizyjny jest coraz powszechniej stosowanym przez miasta narzędziem dodatkowego zabezpieczenia przestrzeni publicznej. Czujne oko wielkiego brata najczęściej wychwytuje złe parkowanie, akty dewastacji, niszczenia mienia oraz spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach. Kiedy tylko operator zauważy jakąś niepokojącą sytuację, od razu przekazuje sygnał policjantom lub strażnikom miejskim, którzy podejmują stosowne działania. Wszystko, co dzieje się na ekranach, jest nagrywane, więc przydaje się także w gromadzeniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego.

System monitoringu pod lupą

Dzięki kamerom miejskiego monitoringu ilość przestępstw i aktów wandalizmu rzeczywiście spada. Nie ma więc wątpliwości, że realnie przyczynia się on do poprawy bezpieczeństwa w miastach. Jednak system nie zawsze działa prawidłowo. Jego funkcjonowanie w wybranych miastach województwa lubuskiego ocenie poddała Najwyższa Izba Kontroli.

Lokalizacje kamer miejskiego systemu monitoringu w Zielonej Górze.
Lokalizacje kamer miejskiego systemu monitoringu w Zielonej Górze. bip.zielonagora.pl

W związku z licznymi sygnałami o nieprawidłowościach oraz błędach popełnianych przez władze gmin przy budowie i prowadzeniu miejskich systemów monitoringu wizyjnego, które w efekcie mogą skutkować tym, że kosztowne systemy będą nieefektywne, sprawdzono, w jaki sposób gminy zorganizowały oraz zapewniły funkcjonowanie miejskiego monitoringu wizyjnego, w tym zwłaszcza w kontekście przestrzegania wymogów ochrony danych osobowych - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Monitoring w miastach trzeba poprawić

Kontrola została przeprowadzona w trzech urzędach miast z województwa lubuskiego: Gubinie, Wschowie i Zielonej Górze. Wykazała ono sporo nieprawidłowości, które najczęściej dotyczyły zaniedbań w organizacji i działaniu systemów monitoringu, ich niepełnej skuteczności z powodu licznych i długotrwałych awarii kamer, a także braku udokumentowanych analiz dotyczących lokalizacji urządzeń. W Gubinie skala i zakres zaniedbań były tak duże, że skutkowały wydaniem oceny negatywnej.

Wykryte nieprawidłowości polegały w szczególności na braku lub znacznym opóźnieniu we wprowadzaniu procedur wewnętrznych określających szczegółowe zasady i warunki funkcjonowania monitoringu. Ponadto w żadnym ze skontrolowanych urzędów nie wprowadzono mechanizmów dotyczących oceny skuteczności monitoringu oraz nie przeprowadzono ewaluacji funkcjonowania monitoringu w celu poprawy jego skuteczności. Skontrolowane gminy nie w pełnym zakresie przestrzegały również procedur dotyczących ochrony danych - można przeczytać w pokontrolnym raporcie.

Przypadkowe lokalizacje i awaryjny sprzęt

Kontrola wykazała również, że decyzje o wyborze lokalizacji poszczególnych kamer nie zostały poprzedzone analizami co do zasadności i konieczności ich usytuowania w danym miejscu.

Urzędy nie zwracały się do policji lub straży pożarnej o oficjalne stanowisko odnośnie wyboru miejsc do objęcia monitoringiem. W konsekwencji decyzje w tym zakresie miały charakter dość intuicyjny, co mogło nie sprzyjać optymalnemu wykorzystaniu posiadanych systemów w kontekście ustawowych celów monitoringu. Stwierdzono również przypadki obejmowania monitoringiem niedopuszczalnej przestrzeni prywatnej, czyli na przykład podwórek - pisze Izba.

Szczególnie krytycznie oceniono liczne i długotrwałe przypadki awarii kamer wchodzących w skład systemu monitoringu, co miało wpływ na jego skuteczność. Przykładowo w Gubinie obraz z czternastu spośród ponad sześćdziesięciu kamer wchodzących w skład systemu monitoringu nie był odbierany w centrum monitoringu wskutek uszkodzenia kamer. W przypadku dziewięciu kamer czas wyłączenia urządzeń z użytku trwał prawie trzy miesiące.

Funkcjonowaniu systemów przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli.
Funkcjonowaniu systemów przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Magda Marszałek

Mimo zastrzeżeń spełnia swoja rolę

Jednak mimo tych zastrzeżeń Najwyższa Izba Kontroli przyznaje, że miejski monitoring spełnia swój cel i w istotny sposób przyczynia się do zapewnienia porządku publicznego, ochrony mienia i bezpieczeństwa mieszkańców. Świadczy o tym liczba i różnorodność zarejestrowanych zdarzeń, które wymagały reakcji służb. Tylko w Zielonej Górze w latach w latach 2018–2022 dzięki monitoringowi stwierdzono łącznie 2248 incydentów, z czego 1333 przekazano do właściwych służb.

Najczęstsze incydenty to:

  • kolizje lub wypadki w ruchu drogowym - 22,6%
  • spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych - 17,6%
  • kradzieże lub oszustwa - 15,4%
  • dewastacja mienia - 11%
  • zakłócanie ładu i porządku publicznego - 8,9%

Co ważne - na ogół prawidłowo przechowywane, zabezpieczone i udostępniane właściwym organom nagrania z monitoringu stanowiły ważny materiał dowodowy w prowadzonych przez nie postępowaniach.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejski monitoring w Lubuskiem jest potrzebny, ale do poprawy. Są wyniki kontroli - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto