Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy 2019: koncerty dadzą w Zielonej Górze, Gorzowie, Sławie i Żaganiu artyści z najwyższej światowej półki

Redakcja
Wykonawcy 15. Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego 2019
Wykonawcy 15. Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego 2019 Materiały prasowe organizatora festiwalu/Alejandro Tamagno Twickenham/T. Radziszewski
Po raz 15. Lubuskie Towarzystwo Gitarowe zabiera nas w muzyczną podróż po świecie.

PROGRAM XV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU GITAROWEGO

16 maja 2019, czwartek – Gorzów Wielkopolski
Godz.10.00-14.00 - Szkoła Muzyczna I i II st. im T.Szeligowskiego
Warsztaty gitarowe: Adam Woch i Robert Guzik

Godz.17.00 – Sala Muzeum Lubuskiego im. J.Dekerta w Gorzowie Wlkp.
Koncert kameralny: „ Od Pirenejów do Andów z gitarą”
Woch & Guzik Duo - Adam Woch - gitara i Robert Guzik - gitara

17 maja 2019, piątek – Zielona Góra
Godz.19.00 – sala Filharmonii Zielonogórskiej
Koncert inauguracyjny:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej im. T.Bairda
Maciej Tarnowski – dyrygent
Ahmed Dickinson Cárdenas (Kuba) – gitara
Kitharsis Guitar Duo (Rumunia) – Alexandra Petrișor & Dragoș Horghidan
Erlendis Quartet – Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz, Karol Mruk
José Valente (Portugalia) – akordeon
bilety:
Salon Muzyczny MUZ-ART w Zielonej Górze
www.muzart.pl tel. 68 324 63 13
Filharmonia Zielonogórska (na godzinę przed koncertem)

18 maja 2019, sobota – Zielona Góra
Godz. 9.00-13.00 – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. M.Karłowicza
Lekcje mistrzowskie: prof. Piotr Zaleski, Alexandra Petrișor, Dragoș Horghidan
Godz.13.00 – Wykład: Zbigniew Dubiella - „Julian Bream – wielka legenda gitary”
Wystawa gitar i akcesoriów gitarowych firmy ADA-MUSIC
Konsultacje lutnicze – Tomasz Król

Godz. 19.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zielonej Górze
Koncert kameralny: „Gitary u Luteranów”
Katarzyna Smolarek (Austria) – gitara
Tomasz Radziszewski – gitara

19 maja 2019, niedziela – Zielona Góra, Żagań, Sława
Godz. 12.00 – Piwnica Artystyczna „Kawon” w Zielonej Górze
Koncert kameralny: „Suita Havana”
Ahmed Dickinson Cárdenas (Kuba) – gitara
Jakub Kotowski – skrzypce

Godz. 16.00 – Sala Familijna Pałacu Książęcego w Żaganiu
Koncert kameralny: „Gitarowe podróże po Europie”
Kitharsis Guitar Duo (Rumunia) – Alexandra Petrișor & Dragoș Horghidan

Godz. 20.00 – Kościół Św. Michała Archanioła w Sławie
Koncert kameralny: „Gitarowa uczta u św. Michała”
Katarzyna Smolarek (Austria) – gitara
Tomasz Radziszewski – gitara

Koncert Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego - Zielona Góra 2017

O Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym 2019 rozmawiamy z Hanną Kowalik, prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego

Uroczysta inauguracja 15. Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Festiwalu tradycyjnie w gościnnej Filharmonii Zielonogórskiej. A tam Orkiestra Symfoniczna i niesamowici gitarzyści i akordeonista. Dlaczego w piątek, 17 maja 2019 r. o godz. 19.00 trzeba być na tym koncercie?
Każdy kto choć raz był na koncercie oficjalnie inaugurującym festiwal wie, że organizatorzy co roku serwują melomanom muzyczną ucztę na najwyższym poziomie i tak będzie również 17 maja 2019 podczas jubileuszowej 15.edycji. Jako wykonawcy koncertów zaprezentują się artyści z najwyższej światowej półki, a będą to: Erlendis Quartet – zwycięzca najbardziej prestiżowego konkursu gitarowego GFA w Los Angeles w 2017 r., obsypane wieloma nagrodami Duo Kitharsis z Rumunii oraz rewelacyjny kubański gitarzysta - Ahmed Dickinson Cardenas. Gitarzyści zaprezentują z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej najbardziej lubiane i znane koncerty gitarowe na dwie i cztery gitary, a także usłyszymy wielkie przeboje legendarnego zespołu The Beatles oraz popularne tanga, które zagrają wspólnie z portugalskim akordeonistą Jose Valente. Z dumą pragnę zaznaczyć, iż dwoje gitarzystów kwartetu Erlendis, a mianowicie Ania Chorążyczewska i Wojtek Jurkiewicz, to zielonogórzanie. Zatem, poziom artystyczny zaproszonych artystów oraz program koncertu gwarantuje wiele muzycznych przeżyć i proszę czytelników o szybkie zainteresowanie się zakupem biletów, które można jeszcze nabyć w Salonie Muzycznym MUZ-ART w Zielonej Górze.

Festiwal to także lekcje mistrzowskie, wykłady, konsultacje lutnicze. Kto je poprowadzi?
Działania edukacyjne towarzyszące festiwalowi to nie tylko realizowanie misji Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, ale przede wszystkim wspaniała inwestycja w młode pokolenie. Lekcje w tym roku poprowadzą prof. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, oraz Alexandra Petrisor i Dragos Horghidan z duetu Kitharsis. Swoją ogromną wiedzą podzieli się z uczestnikami warsztatów Zbigniew Dubiella, który przygotował wykład poświęcony wielkiemu angielskiemu gitarzyście XX w. – Julianowi Breamowi. Pokaz audiowizualny jest zwieńczeniem tryptyku monograficznego, w którym w poprzednich latach wykładowca prezentował sylwetki innych gigantów gitary: Andresa Segovię i Johna Williamsa. Dodatkowo będzie można skorzystać z porad znanego zielonogórskiego lutnika Tomasza Króla oraz wypróbować i zakupić gitary w trakcie przygotowanej przez firmę ADA-MUSIC z Bielska-Białej prezentacji. Wszystkie te przedsięwzięcia odbędą się 18 maja 2019 r. w gościnnych murach zielonogórskiej szkoły muzycznej przy al. Niepodległości 21.

W tym roku jeden z festiwalowych koncertów zaplanowano w kościele ewangelicko-augsburskim. Dlaczego w tej świątyni?
Zmianę miejsca sobotniego koncertu, który tradycyjnie odbywał się w Muzeum Ziemi Lubuskiej, wymusiło życie ze względu na organizowaną tam imprezę pn. „Noc Muzeów”. Ale przecież świątynia ta już wielokrotnie gościła artystów-muzyków, więc teraz nadeszła sposobność by i gitary zabrzmiały u Luteranów. W tym miejscu chciałabym podziękować Gospodarzom Parafii za pomoc przy realizacji tego koncertu. Myślę, że delikatne dźwięki gitary klasycznej znakomicie zabrzmią w dobrej akustyce wnętrza tego kościoła i będzie to dodatkową atrakcją festiwalowego wydarzenia.

Z kolei w Sławie festiwalowy koncert odbędzie się w kościele pw. św. Michała Archanioła. Cóż złoży się na gitarową ucztę?
W koncercie tym zaprezentuje się dwoje młodych, ale już utytułowanych artystów, którzy pierwsze gitarowe kroki stawiali między innymi na zielonogórskim konkursie gitarowym. A będą to: Katarzyna Smolarek, która przyjedzie do nas z Wiednia, gdzie obecnie kształci się na sławnej uczelni Mozarteum oraz nowosolanin Tomasz Radziszewski, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kasia jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych, a Tomasz niedawno wygrał konkurs w Tallinie (Estonia). Tych dwoje to przyszłość polskiej gitarystyki, więc niejako musieliśmy zaprezentować ich festiwalowej publiczności. W programie zabrzmią utwory od muzyki dawnej, poprzez klasycyzm i romantyzm, po utwory XX w., a zatem pełna paleta wrażeń estetycznych. Koncert ten odbędzie się dzięki nawiązaniu przez LTG współpracy ze Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku, które stale poszerza swoją ofertę kulturalną dla mieszkańców tego uroczego miasta Ziemi Lubuskiej.

Koncert w Żaganiu to zaproszenie do gitarowej podróży po Europie. Kto będzie naszym przewodnikiem?
W roli muzycznego przewodnika wystąpi rumuński duet gitarowy Kitharsis, a koncert został zaplanowany w stylowej Sali Familijnej Pałacu Książęcego, który w swoich murach gościł w przeszłości wielu wybitnych artystów, w tym Giuseppe Verdiego i Franciszka Liszta. Cieszy mnie fakt wieloletniej już współpracy z tamtejszym Centrum Kultury i możliwość prezentacji muzyki gitarowej w miejscu, które gościło w przeszłości postacie kultury z całej Europy. Podczas koncertu znakomitego Duetu usłyszymy muzykę z Węgier, Francji, Hiszpanii, Rumunii i Polski. Zespół przygotował też prawdziwą gratkę dla polskich melomanów, bowiem w pałacowych wnętrzach zabrzmią, w opracowaniu na dwie gitary, cudowne nuty mistrza Fryderyka! Będzie „Walc minutowy” i inne niespodzianki.

Dlaczego kubański gitarzysta Ahmed Dickinson Cárdenas podczas swojego koncertu w zielonogórskiej Piwnicy Kawon zażyczył sobie „improwizującego skrzypka”?
To był mój pomysł na połączenie estetyki wykonawczej polskiego skrzypka z muzykiem ukształtowanym w kulturze latynoamerykańskiej. Jestem pewna, że muzyczna ekspresja zielonogórskiego filharmonika - Jakuba Kotowskiego połączona z wysokim poziomem energii kubańskiego gitarzysty stworzy wspaniałą mieszankę hiszpańskiej melodyki, afrykańskich rytmów i polskiego temperamentu, które przyniosą niezapomniane przeżycia słuchaczom. Nieprzewidywalny do końca element improwizacji to szczypta pieprzu w menu koncertu, który zatytułowany został „Suita Havana”. Piwnica Artystyczna Kawon to w mojej opinii znakomite miejsce do odkrywania niepowtarzalnego klimatu kubańskiej stolicy.
Na zakończenie pragnę serdecznie zaprosić lubuskich miłośników gitary na wszystkie wydarzenia festiwalu i życzyć niezapomnianych wrażeń. Viva Gitarra!
Osoby zainteresowane szczegółowym programem festiwalu oraz poszukujących informacji

o artystach zachęcam do zajrzenia na stronę: www.ltg.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto