Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat temu w lipcu żelazny golas Śfinster zagościł w Gorzowie. Budził wtedy skrajne emocje, ale został

Redakcja
W 2004 r. Śfinster musiał zniknąć z Wełnianego Rynku. 14 grudnia 2004 r. został przeniesiony na skwerek przy ul. Jagiełły
W 2004 r. Śfinster musiał zniknąć z Wełnianego Rynku. 14 grudnia 2004 r. został przeniesiony na skwerek przy ul. Jagiełły Anna Rimke
Rzeźba autorstwa Zbigniewa Frąckiewicza pojawiła się w Gorzowie na Wełnianym Rynku jako zapowiedź wystawy. Od samego początku bulwersował mieszkańców, bo byli tacy, którzy uznawali go za obrazę moralności.

– Ta rzeźba, to znak tamtych czasów. Pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci, liberalni – wspomina Henryk Maciej Woźniak, od 1994 r. do 1998 r. prezydent Gorzowa i inicjator ustawienia Śfinstera w mieście.

Śfinster zasłaniany na święta

Były prezydent opowiada, jak 13 rzeźb trafiło do Gorzowa. Stanęły przed BWA przy ul. Pomorskiej. Jedna trafiła do centrum. - W magistracie zaparliśmy się wtedy, żeby jedna została w Gorzowie. Zrobiliśmy ściepę i ją kupiliśmy – opowiada były prezydent. W sumie zadanie zbiórki dostał Józef Finster, biznesmen, były radny, który potem wspominał, że pomysł zamontowania rzeźby spodobał mu się, bo był przekorny. Na początku rzeźbę nazwano Świnster, ale potem przechrzczono ją na Śfinstera, od nazwiska biznesmena.

Przeczytaj też: **Zabytkowa willa w Gorzowie Wlkp. wreszcie odzyska swój blask. Co w niej będzie?**

Śfinster stał obiektem niewybrednych żartów i całkiem poważnych ataków. Jedni na żelaznego penisa zakładali prezerwatywy, inni oblewali golasa farbą. Regularnie był zasłaniany podczas procesji Bożego Ciała. Na wizytę papieża również został przykryty.

– Byli tacy, co twierdzili, że to obrazoburstwo, nie żadna sztuka. Że jak można coś takiego postawić w pobliżu katedry – wspomina H. M. Woźniak.

Przeniesiony na skwerek

Obok Śfinstera swoje happeningi robił Teatr Kreatury (rzeźba trafiła nawet na herb ich grupy happeningowej Wesołe Miasteczko). O samym Śfinsterze powstała nawet sztuka teatralna.
Pewnego dnia rzeźba stała się obiektem brutalnego ataku: pewien gorzowianin próbował siekierą odrąbać „męskość”. Jednak tylko ją uszkodził. Wreszcie w październiku 1998 roku golasa zabrano z Wełnianego Rynku pod pretekstem renowacji. – To była sprawa polityczna – mówi były prezydent (ustępujące władze Gorzowa zrobiły to pod naciskiem prawicowej Akcji Wyborczej Solidarność). Po pół roku przywrócił go prezydent Tadeusz Jędrzejczak. I rzeźba stała sobie kolejne lata.

W 2004 r. Śfinster musiał zniknąć z Wełnianego Rynku. 14 grudnia 2004 r. został przeniesiony na skwerek przy ul. Jagiełły. Na Wełnianym Rynku zastąpiła go replika zabytkowego tramwaju. I tak już zostało.

Wideo: Studentka AWF Gorzów Kinga Blacharska o uczelni

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto