Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 stycznia to w Gorzowie święto. Obchodzimy wtedy Dzień Pamięci i Pojednania

red.
30 Stycznia to w Gorzowie święto. W tym roku - przez obostrzenia związane z koronawirusem - jego obchody będą wyglądały inaczej, skromniej. A jak świętowaliśmy w poprzednich latach?
30 Stycznia to w Gorzowie święto. W tym roku - przez obostrzenia związane z koronawirusem - jego obchody będą wyglądały inaczej, skromniej. A jak świętowaliśmy w poprzednich latach? arch. GL
W tym roku upamiętnimy Dzień Pamięci i Pojednania inaczej niż zwykle. Powodem są obostrzenia związane z pandemią. Ale nie zabraknie tradycyjnego uderzenia w Dzwon Pokoju.

Tak o tegorocznych obchodach pisze magistrat:

„Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie to święto Dnia Pamięci i Pojednania. Od przeszło 25 lat obchodzimy je 30 stycznia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, ten dzień w Gorzowie będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych. Nie dojdzie do polsko-niemieckiego spotkania, ale nie zabraknie stałych elementów święta”.

Kwiaty, dzwon, koncert online

Jak informują urzędnicy, program obchodów został przygotowany przy uwzględnieniu obostrzeń i możliwości upamiętnienia tej ważnej w gorzowskim kalendarzu daty.
- Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. Złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju – mówi prezydent Wójcicki.

  • Program obchodów wygląda następująco:
  • Godz. 10.45 - złożenie kwiatów w "miejscach pamięci",
  • Godz. 12.00 - uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
  • Godz. 18.00 - koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanałach YouTube Miasta oraz na facebooku Miasta i CEA Filharmonii Gorzowskiej).

Trudna data, ale warta upamiętnienia

Dlaczego świętujemy właśnie 30 stycznia? Bo tego dnia w 1945 r. do niemieckiego wtedy Landsberga, a dzisiejszego Gorzowa, weszli Rosjanie. Tak właśnie zaczynała się polskość naszego miasta
Pododdziały 32 korpusu piechoty gen. D. S. Żerebina pojawiły się w centrum późnym wieczorem, około 23.00. Oddziały radzieckie weszły do miasta od strony północno-wschodniej (od strony Strzelec Krajeńskich). Nie było żadnych walk. Wcześniej, około 18.00 (lub według innych danych około 16.00), wycofujący się Niemcy wysadzili mosty na Warcie - tak o tym dniu pisał w GL Dariusz Rymar, dyr. Archiwum Państwowego.

Według majora Wehrmachtu Waltera Neumanna - ostatniego dowódcy działającego na terenie Landsberga - 30 stycznia 1945 r. w mieście nie było prawie niemieckich wojsk. Rosjan spodziewano się od strony Strzelec Krajeńskich (opanowanych 29 stycznia). Dostępu do miasta od tej strony miał bronić Neumann, który dysponował dwoma czołgami, sformowaną przez siebie kompanią oraz plutonem SS. Wojska radzieckie podeszły pod miasto 30 stycznia wieczorem. Ze swojego stanowiska w okolicy cmentarza przy Friedebergerstrasse (ul. Walczaka) Neumann widział nadciągający od Różanek czołg radziecki. Około 19.00 od strony wsi Lorenzdorf (Wawrów) i Zechow (Czechów) rozległy się strzały. Wkrótce potem radzieckie czołgi zaczęły wjeżdżać do miasta. Miało to miejsce około 20.00.

30 Stycznia to w Gorzowie - na pamiątkę tamtego dnia – symboliczny Dzień Pamięci i Pojednania. Choć od lat pojawiają się w Gorzowie głosy, że Polacy nie mają się przecież z kim jednać, bo nie oni miasto zajmowali i nie oni wypędzali Niemców (wstrząsające wspomnienia z tych chwil przeczytacie TUTAJ).

Dzwon od specjalnych okazji

Przypomnijmy: wykonany z brązu Dzwon Pokoju, w który uderza się podczas obchodów Dnia Pamięci i Pojednania, został ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsberga i obecnych gorzowian. Był darem z okazji 750-lecia miasta. Jego powierzchnię ozdabia herb Gorzowa oraz napis: „Pokój - Pax - Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007”.

Został odsłonięty i pierwszy raz zabrzmiał 2 września 2006 r. Uroczystego odsłonięcia dokonał ówczesny prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak i szefowa landsberczyków Ursula Hasse – Dresing.

PRZECZYTAJCIE TAKŻE:
IPN nakazał Gorzowowi zmienić nazwę ul. 30 Stycznia. Więc zmieniono ją na... 30 Stycznia

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto