Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 stycznia to ważny dzień w historii Gorzowa. Zobacz koncert na Dzień Pamięci i Pojednania

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Dzień Pamięci Pojednania obchodzono na placu Grunwaldzkim, przy Lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym.
Dzień Pamięci Pojednania obchodzono na placu Grunwaldzkim, przy Lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
30 stycznia w Gorzowie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. W niedzielne południe, jak co roku, zabrzmiał Dzwon Pokoju.

Dlaczego 30 stycznia jest Dniem Pamięci i Pojednania? Bo 77 lat temu, 30 stycznia 1945 armia radziecka wkroczyła do niemieckiego wówczas Landsberga i zajęła miasto. A kilka tygodni później Niemcy musieli opuścić swoją małą ojczyznę i Landsberg an der Warthe stał się z czasem polskim Gorzowem.

- Mieszkańcy Landsberga to coraz starsi ludzie, dlatego ważne jest, aby o nich pamiętać. O tym, że i przed wojną Gorzów był miastem, w którym żyli ludzie, mieli tu swoje rodziny i dbali o swoją małą ojczyznę – mówił w niedzielę prezydent Jacek Wójcicki.
Kilkanaście lat temu, jako symbol przyjaźni byłych i obecnych mieszkańców miasta, powstał Dzwon Pokoju. Od ćwierćwiecza wybrzmiewa on właśnie 30 stycznia.
- Uderzamy w Dzwon Pokoju w szczególnych czasach. To piękna tradycja i oby nic nam w jej kontynuowaniu nie przeszkodziło. Ciągle powtarzam, że o pokój trzeba walczyć i nieustannie zabiegać – podkreślił przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.

Wykonany z brązu Dzwon Pokoju został ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsberga i obecnych gorzowian. Był darem z okazji 750-lecia miasta. Jego powierzchnię ozdabia herb Gorzowa oraz napis: „Pokój - Pax - Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007”. Pierwszy raz zabrzmiał 2 września 2006 r.

W tym roku wydarzeniem przygotowanym specjalnie z okazji Dnia Pamięci i Pojednania będzie koncert „Piosenka Ci nie da zapomnieć”, który poprowadzi Paweł Sztompke, dziennikarz radiowej Jedynki. Odbędzie się on w Filharmonii Gorzowskiej o godzinie 17.00. W programie koncertu będzie można usłyszeć utwory Henryka Warsa, Kurta Weilla, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona, a transmisja na żywo emitowana będzie na kanałach YouTube miasta i filharmonii. Link do transmisji znajdziecie TUTAJ.

Czytaj również:
Tak wyglądała Fabryka Pauckscha. Te zdjęcia są fenomenalne! Poznajcie historię tej fabryki

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto