Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adopcja - tak, ale tylko odpowiedzialna

Schronisko ZG
Decyzja o adopcji psa lub kota ze schroniska nigdy nie powinna być podejmowana bez głębokiej refleksji... tak – refleksji, bo kto z nas chciałby być kochanym tylko przez chwilę i tylko wtedy gdy sobie na to zasłuży? A większość zwierząt właśnie dlatego znalazła się w schronisku – okazało się, że gdy już podrosły nie spełniają wymogów właścicieli, po prostu znudziły się lub nie pasowały do planów życiowych ludzi... Już raz zostały skrzywdzone i chcemy im ponownego cierpienia oszczędzić.

Zanim podejmiesz decyzję o przygarnięciu zwierzaka przemyśl dobrze czego oczekujesz od nowego podopiecznego: kim dla Ciebie ma być nowy towarzysz? Czy chcesz dać mu prawdziwą szansę na jedyny, lepszy dom? Czy nie jest to chwilowa zachcianka podjęta pod naciskiem najbliższego otoczenia?

Zanim adoptujesz zastanów się nad tym jaki pies do Ciebie pasuje. Dobrze przemyśl wszystkie możliwe aspekty z tym związane:
- zacznij od stylu życia własnego i Twojej rodziny: jesteście aktywni czy raczej wolicie spokojnie siedzieć, czytać lub oglądać telewizję?
- ile masz czasu by poświęcać go zwierzakowi?.
- czy w domu są dzieci?
- oceń swoje zaangażowanie w wychowanie przybysza – czy NAPRAWDĘ jesteś gotów podjąć pracę z behawiorystą jeśli zajdzie taka potrzeba?
- określ swoje oczekiwania względem zwierzaka: jaki to ma być zwierzak? Spokojny i stonowany, aktywny i trochę szalony?
- upewnij się, że mieszkanie i okolica, w której żyjesz będzie odpowiednie dla potrzeb zwierzaka, o adopcji którego myślisz,
- jeśli masz już jakiegoś zwierzaka, zastanów się czy adopcja kolejnego wyjdzie na dobre obecnemu rezydentowi.

Wybierz się do schroniska, porozmawiaj z pracownikiem/opiekunem zwierzaka. Dowiedz się o nim jak najwięcej. Wspólnie z rodziną zabierz go na spacer, a nawet kilka. Spędź czas z wybranym kotem, pobaw się z nim. Jeśli masz już psa i chcesz dać dom kolejnemu, daj im szansę poznać się. Następnie zadbaj aby cały proces wprowadzanie nowego członka do rodziny odbył się bezboleśnie. Kilka porad z tym związanych:

KOT- KOT
Jeśli masz już kota, lub kilka kotów i planujesz przyjęcie nowego do stada, musisz wiedzieć jaki jest twój kot, a przede wszystkim jaki będzie ten nowy. Przyjdź wcześniej do schroniska, pobaw się ze swoim wybrańcem. Przyjrzyj się jakie zabawy lubi, obserwuj jego zachowanie.

Kiedy już zabierzesz kota do domu, musisz mieć świadomość, że niektóre koty chętnie przyjmują nowego przybysza, inne zaś nie. Możesz ułatwić i przyspieszyć wzajemne poznanie stopniowo przedstawiając twojemu kotu nowego. Trzymaj jednak nowego przybysza w oddzielnym pomieszczeniu do momentu, w którym poczuje się już pewniej, a kot-rezydent pozna nowy zapach. Nowy kot ma prawo czuć się niepewnie, nie ganiaj go jednak i nie próbuj za wszelka cenę uspokoić. To może skończyć się podrapaniem. Pamiętaj wszystkim poświęcaj tyle samo uwagi!

PIES – KOT
Jeśli masz już w domu psa, wprowadzanie kota również powinno być powolne i stopniowe. Wbrew stereotypom większość psów od razu akceptuje koty. Gdyby jednak tak nie było, zrób wszystko aby kot czuł się bezpiecznie. Zadbaj o to by spokojnie i bezstresowo zjadał posiłki, spał a także bawił
się. Zagospodaruj przestrzeń pionową żeby kot mógł swobodnie chodzić po mieszkaniu. Psu poświęcaj tyle samo uwagi, co kotu i nagradzaj psa za dobre zachowanie. Podobne zasady obowiązują jeśli rezydentem jest kot, a wprowadzamy do domu psa.

PIES – PIES
Kiedy masz już psa i chcesz mieć następnego kluczem do sukcesu jest pierwsze spotkanie. Koniecznie musi się odbyć na neutralnym gruncie, na pewno nie w pobliżu terenu zamieszkania, czy miejsca gdzie chodzisz na spacery z psem. Od tego spotkania zależny wspólna przyszłość nowego stada. Nowy pies musi szybko poznać panujące zasady. Możesz w tym pomoc, ale
rozsądnie, nie rób niczego na siłę i nic czego nie jesteś pewien. Doceń rezydenta i nie skupiaj się tylko na nowym psie, bo to wywoła „awanturę”. Naturalnym jest, że grupa psów zamieszkująca wspólną przestrzeń nie zawsze musi się dogadywać. Zadbaj jednak o to, by tak było.

Na koniec zaś warto przytoczyć słowa: „Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował."(D. Bruce}

Dodałabym do tego, że warto pokochać zwierzaka „z odzysku”, który swoją obecnością wypełni pustkę i za okazane mu dobro odda Tobie całe swoje serce.

Jednak pamiętaj – zwierzę to wielka odpowiedzialność. Jeśli nie masz pewności, ze podołasz, że naprawdę chcesz, że pierwsze drobne trudności Cię nie zniechęcą lepiej poczekaj z decyzją o adopcji. Nic nie boli tak bardzo jak podwójnie złamane serce, jak ponowne porzucenie...

Wioletta Jędrzejczyk
Zoopsycholog, treser

***

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto