Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy kopią w centrum Gorzowa. Co znajdują?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Piwnica przy Przemysłówce powstała około 600 lat temu. Dziś zostały o niej resztki drewna i fragmenty ceramiki.
Piwnica przy Przemysłówce powstała około 600 lat temu. Dziś zostały o niej resztki drewna i fragmenty ceramiki. Jarosław Miłkowski
- To mogła być piwnica jakiegoś kupca czy rajcy miejskiego - mówi Paweł Kaźmierczak, archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Na wysokości Arsenału trwają badania piwnicy z przełomu XIV i XV wieku.

Gorzowscy archeolodzy, gdzie nie wkopią łopat w ziemię, to natrafiają na ślady miasta sprzed setek lat. Przekonaliśmy się o tym w czwartek 23 lutego. Pod Wełnianym Rynkiem, między wejściem do Przemysłówki a Arsenałem, na naszych oczach wraz z członkami Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Warta" natrafiali na kolejne znaleziska.

- O! Jest i ceramika. To jest tak zwany siwak, czyli ciemnoszara lub czarna ceramika średniowieczna - mówił Paweł Kaźmierczak, archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, kilka sekund po wykopaniu fragmentu glinianego naczynia.

W okolicach bimby trwa właśnie badanie około 600-letniej piwnicy.
- Mogła należeć do jakiegoś kupca lub rajcy miejskiego. Ich wtedy nie było jeszcze stać, żeby mieć murowane budynki - mówi archeolog. - Prawdopodobnie przy okazji jakiegoś pożaru jej strop musiał się zawalić i została zasypana ziemią. Widać to po wypełnisku. Ziemia ma bowiem inny kolor od tej, która była na zewnątrz piwnicy. Zachowały się jeszcze pozostałości drewnianych ścian. Zobaczymy, co będzie głębiej. Odkopaliśmy już metr, a chcemy przekopać kolejny metr w głąb ziemi - mówi Paweł Kaźmierczak. Piwnica miała około dwa metry wysokości.

Co kryła ziemia przy Przemysłówce?

Piwnica sprzed około 600 lat jest badana od kilku tygodni. Archeolodzy mogą zajmować się jej ekploracją bez pośpiechu, bo wykonawca Miejskiego Centrum Kultury, które ma powstać przy Przemysłówce, wciąż czeka na nowy projekt obiektu. W badanym miejscu odkryto już m.in. średniowieczne i nowożytne monety oraz srebrny sygnet.

Nie jest wykluczone, że piwnica jest częścią tej samej jednej nieruchomości, przy której była też odkryta w listopadzie 2022 kamienna studnia z tego samego okresu. Oprócz niej w bliskim sąsiedztwie była też drewniana studnia sprzed około 700 lat oraz studnia ceglana z XIX wieku.

Pod deptakiem też będą ślady miasta?

Liczba znalezisk w tej części miasta każe spodziewać się kolejnych odkryć przy okazji innej planowanej w tym roku inwestycji. Mamy na myśli przebudowę ul. Hawelańskiej i Wełnianego Rynku. Właśnie ogłoszono czwarty przetarg na wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu. Zakłada on roboty na odcinku od wjazdu w obie ulice z ul. Sikorskiego do skrzyżowania przy Studni Czarownic. To miejsce, podobnie jak okolice Przemysłówki, w średniowiecznym Landsbergu, jak nazywał się wówczas Gorzów, znajdowało się pomiędzy katedrą a murami miejskimi.

Czytaj również:
Takich znalezisk nie spodziewali się archeolodzy! Ziemia przy Szkolnej kryła ślady... plemienia Gotów?!

Zobacz wideo: XXVII Festyn Archeologiczny 2022 w Biskupinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto