Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pod "traktem królewskim" odkryli nie tylko kapsel

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
To porcelanowy kapsel do piwa, który został znaleziony w pobliżu restauracji, która w tej części miasta była za czasów niemieckich.
To porcelanowy kapsel do piwa, który został znaleziony w pobliżu restauracji, która w tej części miasta była za czasów niemieckich. Materiały Sylwii Groblicy
U zbiegu ulic: Mieszka I i Jagiellończyka natrafiono na osadę sprzed około 5 tysięcy lat! Znaleziono też domino czy porcelanowy kapsel.

- Znaleźliśmy tu wiele materiałów krzemiennych, ceramicznych, a także fragmenty kości - mówi nam Sylwia Groblica z archeologicznej firmy SG2. Od kilku dni prowadzi ona wykopaliskowe badania archeologiczne u zbiegu ulic: Mieszka I i Jagiellończyka. Przed wejściem do dzisiejszej restauracji Komoda (a kiedyś Karczmy Słupskiej) archeolodzy natrafili na ślady z różnych epok.

- Odkryte zostały nawarstwienia związane prawdopodobnie z dwiema fazami: z neolitem, czyli okresem co najmniej 3 tys. lat przed naszą erą a także ze średniowieczem. Ślady po chałupie średniowiecznej są około 1,8 metra poniżej ulicy - mówi nam S. Groblica. W ziemi były też współczesne znaleziska, m.in. domino (prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku) oraz porcelanowy kapsel do butelki (w czasach niemieckich tuż obok też była gastronomia).

Osada tak daleko od centrum?

Ślady działalności człowieka sprzed tysięcy lat w Gorzowie najczęściej znajdowano blisko centrum. Tym razem na osadę natrafiono około 1 km od katedry.

- Proszę spojrzeć - tu blisko płynie Kłodawka. Przy niej bardzo często zakładano różne osady. Kiedyś wysokość wody w Kłodawce mogła być wyższa nawet o 1,5 - 2 metry niż teraz - mówi Groblica. Ponieważ na fragmenty osady nie natrafiono pod samą ul. Mieszka I, niewykluczone, że kolejne ślady są na wysokości placu Grunwaldzkiego lub pod samym placem. - Być może kiedyś w przyszłości je odkryjemy - mówi Groblica. Szacuje, że w tej części dzisiejszego Gorzowa kilka tysięcy lat temu mogło żyć około 20-30 osób.

Znalezisk będzie więcej

Znaleziska u zbiegu Mieszka I i Jagiellończyka nie są pierwszymi w trakcie przebudowy „traktu królewskiego”. Na przełomie maja i czerwca zeszłego roku, po zdemontowaniu torowiska na wysokości dzisiejszego budynku Arsenału, natrafiono na ślady oryginalnego średniowiecznego arsenału, czyli dawnej zbrojowni. W marcu powinny rozpocząć się prace na skrzyżowaniu: Chrobrego, Wybickiego i Jagiełły. Kolejne znaleziska archeologiczne w tym miejscu są więcej jak pewne.

Czytaj również:
Kapsuła czasu trafiła pod pomnik Adama Mickiewicza

WIDEO: Gorzów. Ulica Sikorskiego skrywała... filiżanki i talerze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto