Bartosz Zmarzlik po raz trzeci mistrzem Polski! Najwyżej ze Stali? Oskar Fajfer

Jarosław Miłkowski
Bartosz Zmarzlik zdobywa tytuł indywidualnego mistrza Polski nieprzerwanie od sezonu 2021. Archiwum Polska Press
Bartosz Zmarzlik obronił tytuł indywidualnego mistrza Polski. Trzeci finałowy turniej IMP, który odbył się w Łodzi, wygrał Janusz Kołodziej. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Stali Gorzów był Oskar Fajfer.

W poniedziałek 4 września na Moto Arenie w Łodzi poznaliśmy medalistów tegorocznych indywidualnych mistrzostw Polski.
Przed decydującym trzecim turniejem liderem cyklu był Bartosz Zmarzlik. Wychowanek Stali Gorzów, startujący w tym roku w Motorze Lublin, miał siedem punktów przewagi nad Maciejem Janowskim. To stawiało go w komfortowej sytuacji, bo tytuł mógł sobie zapewnić jeszcze przed końcem łódzkiego turnieju. Tak też się stało. Gratulacje za trzeci tytuł w karierze (i to z rzędu!) mógł odbierać już po czwartej serii startów.

Do końca turnieju trwała za to walka o pozostałe dwa medale. Janowski, który był drugi w klasyfikacji generalnej, nie zdołał awansować do biegu półfinałowego. Szansę przegonienia zawodnika Sparty Wrocław miał więc Patryk Dudek.
Wychowanek Falubazu Zielona Góra awansował do finału łódzkiego turnieju. W nim jednak zajął trzecie miejsce, co spowodowało, że zrównał się punktami w klasyfikacji generalnej i o wicemistrzostwie Polski musiał zdecydować bieg dodatkowy. Tu natomiast szybszy na starcie był Janowski i to on odebrał srebrny medal.

A jak wypadli reprezentanci lubuskich klubów? Bardzo dobre zawody odjechał Oskar Fajfer ze Stali Gorzów. Zdobył w Łodzi jedenaście punktów i wystartował w biegu półfinałowym. W nim jednak, po bardzo dobrym starcie, dojechał do mety na ostatnim miejscu. Łącznie w całych mistrzostwach zdobył 25 punktów, tyle samo co jego kolega klubowy Szymon Woźniak. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowany został wyżej od niego - na piątym miejscu. Regulamin IMP mówi bowiem, że w przypadku równej zdobyczy punktowej wyżej w cyklu jest ten zawodnik, który zajął wyższe miejsce w ostatnim turnieju
Trzeci ze stalowców – Wiktor Jasiński zdobył w Łodzi cztery „oczka” i ostatecznie został 15. seniorem w Polsce.

Zdobywając trzeci tytuł z rzędu Bartosz Zmarzlik awansował już na szóste miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Najwięcej złotych medali IMP zdobył Tomasz Gollob (osiem). Przed Zmarzlikiem są też: Zenon Plech (pięć tytułów), Andrzej Wyglenda, Janusz Kołodziej i Florian Kapała (po cztery).

Wyniki 3. finału IMP w Łodzi

1. Janusz Kołodziej (Unia Leszno) – 13+3 (3,3,2,3,2)
2. Bartosz Zmarzlik (Motor Lublin) – 14+2 (2,3,3,3,3)
3. Patryk Dudek (Apator Toruń) – 9+2+1 (2,1,3,1,2)
4. Jarosław Hampel (Motor Lublin) – 11+3+0 (3,3,2,2,1)
5. Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa) – 9+1 (1,2,2,2,2)
6. Oskar Fajfer (Stal Gorzów) – 11 (2,2,3,1,3)
7. Maciej Janowski (Sparta Wrocław) – 8 (2,2,1,3,0)
8. Szymon Woźniak (Stal Gorzów) – 8 (1,3,2,2,0)

9. Przemysław Pawlicki (Falubaz Zielona Góra) – 8 (3,1,1,1,2)
10. Krzysztof Buczkowski (Falubaz Zielona Góra) – 7 (3,2,1,0,1)
11. Wiktor Lampart (Apator Toruń) – 6 (0,w,3,0,3)
12. Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa) – 6 (1,1,0,1,3)
13. Dominik Kubera (Motor Lublin) – 4 (w,0,0,3,1)
14. Wiktor Jasiński (Stal Gorzów) – 4 (1,0,0,2,1)
15. Piotr Pawlicki (Sparta Wrocław) – 2 (0,1,1,0,0)
16. Mateusz Świdnicki (Wilki Krosno) – 0 (0,0,0,0,0)

Klasyfikacja końcowa IMP:
1. Zmarzlik 50 pkt., 2. Janowski 35+3 pkt., 3. Dudek 35+2 pkt., 4. Hampel 30 pkt., 5. Kołodziej 28 pkt., 6. Fajfer 25 pkt., 7. Woźniak 25 pkt., 8. Woryna 23 pkt., 9. Buczkowski 19 pkt., 10. Prz. Pawlicki 17 pkt., 11. Kubera 15 pkt., 12. Pi. Pawlicki 14 pkt., 13. Lampart 14 pkt., 14. Wiktor Przyjemski (Polonia Bydgoszcz) 14 pkt., 15. Jasiński 11 pkt., 16. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) 10 pkt., 17. Miśkowiak 6 pkt., 18. Marcin Nowak (Stal Rzeszów) 6 pkt., 19. Adrian Gała (PSŻ Poznań) 2 pkt., 20. Świdnicki 1 pkt., 21. Bartłomiej Kowalski (Sparta Wrocław) 1 pkt., 22. Hubert Łęgowik (Start Gniezno) 0 pkt.