MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą tanie mieszkania do wynajęcia. Powstaną w pięciu lubuskich gminach!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Mieszkania będą przeznaczone dla osób, które do tej pory były za bogate na mieszkania komunalne i zbyt mało zamożne, aby wziąć kredyt hipoteczny.
Mieszkania będą przeznaczone dla osób, które do tej pory były za bogate na mieszkania komunalne i zbyt mało zamożne, aby wziąć kredyt hipoteczny. Pexels
Lubuskie gminy przystąpiły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To spółka utworzona przez samorządy oraz Krajowy Zasób Nieruchomości, której zadaniem będzie budowa niskoczynszowych mieszkań na wynajem. Skorzystają z nich osoby, które do tej pory były za bogate na mieszkania komunalne i zbyt mało zamożne, aby wziąć kredyt hipoteczny. W Lubuskiem takie lokale powstaną w Strzelcach Krajeńskich, Słubicach, Świebodzinie, Międzyrzeczu oraz Kargowej.

To mają być mieszkania na każdą kieszeń

Taka wielomilionowa inwestycja czeka między innymi Strzelce Krajeńskie. Tu powstać może nawet całe osiedle z tanimi mieszkaniami do wynajęcia. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć za dwa lata. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są niewystarczające na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Mieszkania mają zostać wybudowane w okolicy ulicy Asnyka, na działce znajdującej się po prawej stronie drogi w kierunku Bronowic. Nie wiemy jeszcze ile dokładnie takich mieszkań może powstać. Niebawem przeprowadzimy wśród mieszkańców ankietę, by sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie - mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Powszechnie dostępne mieszkania w dobrej cenie wybudują także Słubice.

Jestem dumny, że Gmina Słubice znalazła się wśród samorządów, które utworzyły taką spółkę. To pierwsza taka inicjatywa mieszkaniowa w zachodniej części naszego kraju. Intensywnie nad tym pracowaliśmy i teraz możemy się cieszyć z rezultatów - mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Podobne inwestycje zamierza zrealizować także Świebodzin, Międzyrzecz oraz Kargowa. Do spółki przystąpiło również 9 samorządów z województwa wielkopolskiego. W sumie na terenie wszystkich 14 gmin powstać ma ponad 1,5 tysiąca takich mieszkań.

Zobacz też: W TYCH LUBUSKICH MIASTACH ŻYCIE JEST NAJDROŻSZE

Niski czynsz i możliwość wykupienia mieszkania

Obecnie funkcjonujące Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie dają lokatorom, pomimo wpłacanej partycypacji w kosztach budowy lokalu, żadnych dodatkowym uprawnień. Natomiast w przypadku Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych lokator wynajmowanego mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. Warunkiem będzie wniesienie wkładu na pokrycie co najmniej 20 procent kosztów budowy. Co ważne - w mieszkaniach wybudowanych w ramach SIM czynsz będzie niższy o ponad połowę od wysokości czynszu rynkowego. Ulga ta będzie obowiązywać przez 15 lat.

Przeczytaj również:

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto