Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie przebudowa Spichrzowej, będzie kolejne odkrycie? Bardzo prawdopodobne

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Mury miejskie zostały odkryte pod ul. Spichrzową na wysokości ul. Łazienki.
Mury miejskie zostały odkryte pod ul. Spichrzową na wysokości ul. Łazienki. Jarosław Miłkowski
Gorzów dostał prawie 6,6 mln zł dofinansowania na przebudowę ostatniego odcinka ul. Spichrzowej. – Można się pod nim spodziewać kolejnych pozostałości po murach miejskich – mówi nam archeolog.

To niemal pewne. Przy planowanej już niebawem przebudowie ul. Spichrzowej trzeba się spodziewać kolejnego odkrycia archeologicznego. Wspominaliśmy o tym w tekście Gorzów dostał pieniądze na przebudowę Spichrzowej. Kiedy ruszą roboty?. We wtorek 7 lutego nasze spekulacje potwierdził Stanisław Sinkowski, kierownik działu archeologów z Muzuem Lubuskiego w Gorzowie. To właśnie on i jego pracownicy prawie trzy lata temu odkopali fragmenty murów miejskich, które były pod ulicą Spichrzową. W 2020 remontowany był odcinek od ul. Chrobrego do ul. Garbary. A na pozostałości murów miejskich z przełomu XIII i XIV wieku archeolodzy natrafili na ul. Łazienki.

W tym roku przebudowany ma być kolejny odcinek ul. Spichrzowej - od ul. Chrobrego do ul. Hejmanowskiej. A że biegnie on w tej samej linii, co odcinek remontowany ponad dwa lata temu, należy liczyć się z tym, że i pod nim będą odkrycia archeologiczne.
- Można się spodziewać kolejnych pozostałości po murach miejskich – mówi Stanisław Sinkowski.
Na mury, jeśli ich resztki są pod ziemią, będzie można natrafić pomiędzy ul. Chrobrego a odcinkiem pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Pionierów i z ul. Herberta. Brama Santocka została bowiem odnaleziona na wysokości wejścia do sali sesyjnej magistratu.

Trwa głosowanie...

Czy spodziewasz się, że pod ul. Spichrzową będą mury miejskie?

A czy istnieje możliwość, że archeolodzy na mury nie natrafią? Jak tłumaczy nam archeolog, takie prawdopodobieństwo istnieje pod warunkiem, że przed laty przy okazji budowy drogi ktoś już na mury natrafił i zdecydowano wówczas o usunięciu ich pozostałości. Na pewno nie było tak jednak kilkadziesiąt lat temu, gdy na ułożoną na Spichrzowej kostkę brukową wylano i ułożono asfalt. W wielu miejscach Spichrzowej kostka przebija się przez górną nawierzchnię. A to oznacza, że prac w ziemi wówczas nie było.

Kat mieszkał w baszcie

Odkrycia archeologiczne pod ul. Spichrzową, do których doszło latem 2020, były bardzo ciekawe. Oprócz rzędu murów miejskich natrafiono wtedy prawdopodobnie na basztę… kata. Landsberg, czyli dzisiejszy Gorzów instytucję kata miał od XV wieku. Baszta stała prawdopodobnie do XIX wieku. Od 1857 w miejscu, gdzie stała i gdzie dziś jest ul. Spichrzowa, przez ponad pół wieku biegły tory Pruskiej Kolei Wschodniej.

Na remont będzie rok

Remont ul. Spichrzowej miasto chce rozpocząć najszybciej jak się da. Prawdopodobnie jeszcze w lutym miasto podpisze umowę z wojewodą na prawie 6,6 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. A od chwili złożenia podpisów, będzie równy rok na całą inwestycję. Przetarg rozstrzygnięty powinien zostać wiosną, a przyszły wykonawca będzie musiał uwzględnić wielce prawdopodobne prace archeologiczne oraz zimę.

Czytaj również:
Spichrzowa skrywała basztę. Być może to baszta gorzowskiego... kata

Zobacz wideo: XXVII Festyn Archeologiczny 2022 w Biskupinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto