Bigbeatowcy z Gorzowa będą wspominać dawne piękne czasy

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Zespół Niebieskie Gitary tworzyli: Krystyna Prońko, Piotr Prońko, Jerzy Wasik, Jerzy Lisiecki, Marek Graczyk i Andrzej Erencowicz
Zespół Niebieskie Gitary tworzyli: Krystyna Prońko, Piotr Prońko, Jerzy Wasik, Jerzy Lisiecki, Marek Graczyk i Andrzej Erencowicz Z archiwum Andrzeja Erencowicza
Udostępnij:
Gorzowscy muzycy, którzy zaczęli przygodę z graniem w latach 60., organizują spotkanie wspominkowe. Nie jest wykluczone, że znowu zagrają na scenie jazz clubu Pod Filarami.

- Czym dla Krakowa jest Piwnica pod Baranami, tym klub Pod Filarami jest dla Gorzowa. A zawieszona na ścianie budynku tablica pamiątkowa świadczy, że tutaj rodził się gorzowski bigbeat. Dla mnie „Filary” przypominają lata młodości - mówi Andrzej Erencowicz. W ostatnich latach był radnym Gorzowskiej Rady Seniorów. Ponad pół wieku tworzył zespół Bigbitony, który później przekształcił się w Niebieskie Gitary, a na koniec zmienił nazwę na Refleks. Teraz w Filarach organizuje spotkanie byłych bigbeatowców.

Zespołów bez liku

- W Gorzowie w latach 60. działało ponad 15 zespołów beatowych o różnym stopniu umiejętności. Większość wywodziła się ze szkół, m.in. z Technikum Mechanicznego, Technikum Chemicznego czy z Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Przemysłowej. Muzycy ze szkół zakładali później zespoły w klubach, więc w Gorzowie było słychać rytmy rocka i bigbeatu. Wzorowaliśmy się na Shadowsach, Beatlesach, Rolling Stonesach. Nosiliśmy nawet podobne ubrania czy szpiczaste obuwie na wysokich obcasach - wspomina A. Erencowicz.

Najbardziej profesjonalnym zespołem byli Dandysi. Działali w klubie Pod Filarami, a w zespole śpiewała Halina Żytkowiak. Do zespołu przyszła z poznańskich Tarpanów, a po odejściu z Gorzowa wypłynęła na szerokie wody z Amazonkami, a później z Trubadurami. Została też żoną Krzysztofa Krawczyka.

Prońko zrobiła karierę

W Gorzowie, co oczywiste, zaczynała też Krystyna Prońko. Wraz z braćmi Piotrem i Wojciechem oraz Jerzym Wasikiem, Jerzym Lisieckim, Janem Rogozą i A. Erencowiczem występowała w Bigbitonach, który też działał m.in. w „Filarach” Później kariera rodzeństwa Prońków potoczyła się błyskawicznie. Krystyna Prońko śpiewa cały czas. 19 czerwca, w ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, da koncert na Starym Rynku.

Bigbitony zyskiwały uznanie wielu uznanych muzyków jazzowych. - W 1967 r. w Domu Chemika odbyła się Gitariada. Był to konkurs, w którym jurorami byli Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Mieczysław Kosz. Zajęliśmy tam pierwsze miejsce - wspomina Andrzej Erencowicz. W tym samym czasie odbywały się też Pierwsze Konfrontacje Jazzowe, które organizował urząd miasta. - Koncerty odbywały się w teatrze, a jam session w klunie NOT na parterze Domu Chemika - dodaje nasz rozmówca.
W Gorzowie działało też wiele innych zespołów bigbeatowych. Choćby Trampy.
- Ta grupa grała w Metalowcu, a występowali w niej m.in. Marek Hoczyk, Andrzej Jarosz, Zbigniew Mackiewicz, Andrzej Procek - wylicza A. Erencowicz. - Działał też zespół Damianie, który grał w Zakładach Stolarki Budowlanej z m.in. Wiktorem Kujawskim i Zbigniewem Sitkiem w składzie. Był też zespół Weseli Żacy, którym grali m.in. Andrzej Erdmann, Roman Wojciechowski, Jerzy Szalbierz. Zespół wywodził się z Liceum Ogólnokształcącego nr 19, czyli z dzisiejszego II LO. Później przeniósł się do klubu Pod Filarami - wspomina dalej Andrzej Erencowicz.

Za tydzień powspominają

Podobne wspomnienia ma pewnie wielu innych gorzowian. W przyszłym tygodniu będzie można je przywołać na spotkaniu z byłymi muzykami. Gorzowska Rada Seniorów oraz jazz club Pod Filarami organizują bowiem spotkanie członków zespołów działających w latach 60. i 70. Odbędzie się ono w piątek 6 maja o 17.00. Oczywiście w Filarach.
- W trakcie spotkania można będzie usystematyzować wspomnienia, poznać losy. Może ktoś jeszcze gra i ponownie chwycimy za gitary i zabrzmią dźwięki jak za dawnych lat - mówi z nadzieją pan Andrzej.

Czytaj również:
Tak się święcił 1 Maja w Gorzowie. Zobaczcie, jak gorzowianie maszerowali kiedyś w pochodach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie