Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobry znów buszują nad Kłodawką w Gorzowie. Niszczą rosnące tam drzewa

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Bobry znów niszczą drzewa przy Kłodawce w Gorzowie.
Bobry znów niszczą drzewa przy Kłodawce w Gorzowie. Magda Marszałek
W okolicach gorzowskiej Kłodawki znów pojawiły się bobry. Choć nie jest łatwo je spotkać, bo wiodą nocny tryb życia, to jednak widać ślady ich działalności. Zwierzęta okorowują i temperują rosnące tam drzewa.

Okolice Kłodawki najwyraźniej przypadły bobrom do gustu, bo zwierzęta znów postanowiły tu wrócić i zamieszkać na dłużej. Genialni inżynierowie na czterech łapach budują swoje nory oraz podwodne korytarze prowadzące do magazynów, w których będą gromadzić zimowe zapasy. Zdaniem specjalistów jest to normalne zjawisko o tej porze roku.

Bobrów jest coraz więcej i one szukają nowych miejsc, które z jednej strony są dla nich bezpieczne, a z drugiej dostarczać im pożywienia. Kłodawka spełnia wszystkie te warunki, dlatego bobry chętnie wybierają jej okolice. Natomiast to, że teraz wykazują taką wzmożoną aktywność wiąże się z tym, że przygotowują zapasy pokarmowe na zimę - tłumaczy Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Przeczytaj także: Jest ich coraz więcej i nie boją się ludzi. Lisy na gorzowskich osiedlach niepokoją mieszkańców

Drzewa trzeba zabezpieczyć

Bobry są roślinożerne, a w skład ich diety wchodzi ponad dwieście różnych roślin. Gryzonie zajadają się korą i łykiem drzew. Najchętniej wybierają wierzby i brzozy. Nie pogardzą również jesionami i bukami, a nawet twardym dębem. Zwierzętom, które zadomowiły się w okolicach gorzowskiej rzeczki rosnące tam drzewa również bardzo smakują, bo nadgryzły ich już sporo i zabierają się za kolejne. Uwagę na ten problem zwróciła jedna z miejskich radnych.

Zwracam się z prośbą o zabezpieczenie i stałe monitorowanie stanu drzew wzdłuż Kłodawki. Niedawno wiele drzew zostało wyciętych, a teraz dzieła dokonują bobry. Jest to oczywiście naturalny stan rzeczy, że bobry bytują przy rzece, ale starajmy się ograniczyć ich negatywny wpływ na drzewostan, na terenie miasta, gdzie drzew ubywa z dnia na dzień - apeluje Marta Bejnar-Bejnarowicz.

Ratunkiem metalowa siatka

Problem z bobrami przy Kłodawce był już w ubiegłym roku. Wtedy zwierzęta uszkodziły kilkadziesiąt rosnących tam drzew. Ponieważ zwierzęta są pod ochroną, a ich odławianie jest bardzo kosztownie i trudne, to miasto postanowiło podjąć działania mające na celu zabezpieczenie drzew - między innymi pomników przyrody. Zostały one profesjonalnie zabezpieczone siatką odporną na potężne zęby gryzoni. Ta metoda poskutkowała, ale teraz bobry omijają zabezpieczone drzewa i zapuszczają się dalej, w miejsca, gdzie siatek na drzewach nie ma.

Miasto cyklicznie prowadzi zabezpieczenia pni drzew rosnących przy rzece Kłodawce przed uszkodzeniami przez bobry. Do końca bieżącego roku planowany jest kolejny etap prac. Kolejne pnie drzew zostaną zabezpieczone mocną siatką. Zabezpieczeniem zostaną również objęte nowe nasadzenia realizowane przy hotelu Gracja przy ul. Dąbrowskiego - mówi Agnieszka Kuźba, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego w gorzowskim magistracie.

Bóbr jest bardzo pożyteczny

Warto pamiętać, że bobry poza podgryzaniem drzew są bardzo pożyteczne, a plusów płynących z ich obecności jest zdecydowanie więcej niż minusów. Utrzymują wysoki poziom wody tam, gdzie działalność człowieka doprowadziła do przesuszenia gleby i zatrzymują ten proces. To najskuteczniejsza metoda walki z suszą, a bobry są w tym prawdziwymi mistrzami.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto