Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzydkie podwórka do liftingu. Można z nich zrobić kolorowy ogród!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Masz pomysł na metamorfozę zaniedbanego terenu na osiedlu?
Masz pomysł na metamorfozę zaniedbanego terenu na osiedlu? Magda Marszałek
Szare klepisko zamiast trawnika, a dookoła ponure kamienice. Tak wyglądają niektóre podwórka w mieście. Teraz nadarza się okazja, aby w takie zrujnowane i nieprzyjazne place między blokami tchnąć nieco życia i stworzyć w nich zaciszny ogród pełen zieleni oraz kwiatów. Wystarczy tylko skrzyknąć grupę sąsiadów i stworzyć wspólny projekt.

Piękny ogród przed blokiem

Gorzowski magistrat zachęca do udziału w konkursie "Zielona Ławeczka". To ogólnopolski projekt realizowany przez Bank Ochrony Środowiska, który umożliwia przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki lubi mini ogrody. Do wzięcia jest grant na zaaranżowanie takiego miejsca oraz charakterystyczna zielona ławeczka ufundowana przez organizatora.

Chodzi o to, żeby zaangażować mieszkańców do działania i pokazać jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami. A żeby ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczą tylko chęci i dobry pomysł. W grupie jest też taka siła, że później łatwiej zadbać o takie miejsce, bo więcej osób czuje się za to odpowiedzialnych - mówi Anna Pękalska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji UM w Gorzowie.

Przeczytaj również: Trawa w Gorzowie będzie rosła bujnie. Miasto znów ogranicza koszenie

W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd. Co ważne - osiedle musi być otwarte, a nie na przykład takie za szlabanem. Na odnowienie zaniedbanego podwórka można otrzymać maksymalnie 1500 złotych. Mieszkańcy, którzy w takim zielonym zakątku postawią zbiornik na wodę deszczową lub inne elementy retencji otrzymają natomiast maksymalnie 2 tysiące złotych. Każdy zaakceptowany projekt otrzyma również ławkę parkową do ustawienia w odnowionym miejscu.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup podłoża, kwiatów, krzewów czy nasion oraz innych elementów do aranżacji takich mini ogrodów, a więc na przykład donic, kwietników czy pergoli - wylicza Anna Pękalska.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy zebrać co najmniej pięcioosobowy zespół złożony z sąsiadów. Kiedy już uda się skrzyknąć chętnych, trzeba przenieść pomysł na papier i stworzyć projekt zagospodarowania naszej najbliższej przestrzeni. Szczegółowe informacje, wskazówki i inspiracje można znaleźć TUTAJ.

Zostać miejskim ogrodnikiem

Mieszkańcy chcący wspólnie zazielenić swoją okolicę cały czas mogą także zgłaszać się do organizowanego przez miasto konkursu na zielone mikroinicjatywy sąsiedzkie. Wystarczy tylko, że opiszą swój pomysł i złożą go w formie wniosku w urzędzie, a po otrzymaniu pozytywnej oceny dostaną sadzonki drzew, krzewów, nasiona, sadzonki kwiatów, nawozy, narzędzia i urządzenia ogrodowe oraz elementy małej architektury. Później ich zadaniem jest urządzenie i dalsza pielęgnacja terenu zielonego. W ubiegłym roku takie mini ogrody pojawiły się na ośmiu gorzowskich podwórkach.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto