Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunkry na Lisiej Górze. Czy Niemcy ukryli tutaj Bursztynową Komnatę? (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dariusz Brożek
Bunkry na Lisiej Górze to jeden z najbardziej malowniczych i tajemniczych zakątków Ziemi Lubuskiej.
Bunkry na Lisiej Górze to jeden z najbardziej malowniczych i tajemniczych zakątków Ziemi Lubuskiej. Dariusz Brożek
Bunkry na Lisiej Górze między Starym Dworkiem i Skwierzyną od lat rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i miłośników militariów. Wielu z nich wierzy, że właśnie tutaj Niemcy ukryli Bursztynową Komnatę.

Lisia Góra to jeden z najbardziej urokliwych i jednocześnie tajemniczych zakątków Ziemi Lubuskiej. Od lat przyciąga miłośników fortyfikacji i militariów.

W latach 30. minionego wieku Niemcy wybudowali tutaj kilka potężnych bunkrów. Tzw. panzerwerki tworzyły grupę warowną Ludendorff, która była ważnym ogniwem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Broniła drogi na Kostrzyn i przesłaniała od północy centralny odcinek MRU. Jej patronem był jeden z najlepszych niemieckich dowódców z okresu pierwszej wojny światowej Erich Ludendorff.

Żelbetowe bunkry miały po kilka poziomów. W ich podziemiach znajdowały się magazyny, koszary i maszynownie. Zostały wysadzone po drugiej wojnie, obecnie to malownicze ruiny. Od lat rozpalają wyobraźnie poszukiwaczy skarbów. Według miejscowej legendy, pod koniec drugiej wojny Niemcy ukryli w ich podziemiach Bursztynową Komnatę. Wejścia do koszar i magazynów są zawalone setkami ton gruzu. Kilkanaście lat temu starali się tam przebić poszukiwacze z Niemiec, którzy drążyli pionowy szyb. Prace przerwał ówczesny starosta międzyrzecki, gdyż poszukiwacze nie mieli pozwolenia na roboty budowlane. Nie wiadomo, czy zdążyli się dokopać do podziemnych pomieszczeń i co ewentualnie w nich odkryli.

Przeczytaj też: Rozkradają nam poniemieckie fortyfikacje MRU (wideo)

Bunkry są jednym z turystycznych przebojów gminy Bledzew. Przed kilkoma laty uporządkowano teren wokół umocnień oraz oczyszczono fragment jednego z tuneli. Wejście znajduje się w wysadzonym bunkrze przy leśnej drodze u podnóża Lisiej Góry. Po jej drugiej stronie znajduje się leśny parking. Atrakcją dla miłośników fauny i flory jest wytyczony przez leśników pobliski Szlak Bobrów wzdłuż Obry.

Na Lisią Górę możemy dojechać polną i następnie leśną drogą od strony wsi Stary Dworek, lub leśnymi duktami od strony dawnej drogi krajowej nr 3, lub od jej skrzyżowania z trasą nr 24 do Kostrzyna.

Dla miłośników fortyfikacji nie lada gratkę stanowi forteczny most obrotowy na kanale Obry koło wsi Stary Dworek. Jego metalowe przęsło wciąż się obraca wokół własnej osi. Przed tygodniem most był bohaterem programu, który nagrywał tam Bogusław Wołoszański. Wiosną zobaczymy go w jego najnowszym cyklu programów paradokumentalnych, który poświęcony jest fortyfikacjom.

Bunkry wzniesiono nad meandrującą Obrą. To najbardziej malowniczy odcinek tej rzeki. Jego uroki cenią uczestnicy spływów, którzy często cumują swoje kajaki w stanicy znajdującej się na przeciwnym brzegu rzeki.

Oferty pracy z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto