Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

By dziecko nie bało się dentysty

Informacja prasowa
Wizyta u dentysty to stres dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla dziecka. Żeby uchronić je przed częstymi spotkaniami z dentystą, zwróćmy uwagę na prawidłowe dbanie o zęby. A jeśli wizyta jest konieczna, odpowiednio je do niej przygotujmy.

Zęby mleczne oraz stałe u dzieci i młodzieży charakteryzują się nieco odmienną budową niż zęby dojrzałe u dorosłych. Z tego względu dzieci borykają się z innymi problemami niż osoby dorosłe. Najważniejsze z nich to szybko postępująca próchnica zębów oraz wady zgryzu. Oczywiście większości tych problemów można zapobiec, przyzwyczajając dziecko do prawidłowego i systematycznego dbania o zęby.

Szczotkowanie i odpowiednia dieta
Próchnica to proces, który rozpoczyna się od odwapnienia, a następnie rozmiękania tkanek twardych zęba. Objęte nią mogą być zarówno zęby mleczne i stałe. Zęby mleczne mają słabo zmineralizowane szkliwo, co sprawia, że bardzo łatwo się psują. Co ciekawe, zaawansowana próchnica zębów mlecznych może prowadzić do uszkodzeń ich odpowiedników w zębach stałych.

Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego kolorowa szczoteczka do zębów oraz smakowa pasta do zębów to podstawowe wyposażenie kącika dziecięcego w łazience. Dużą uwagę należy przywiązać do prawidłowej techniki mycia zębów i nauczyć jej malucha. Od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego pozwólmy mu używać samej szczoteczki. Następnie, gdy oswoi się z tą czynnością, podarujmy mu dziecięcą, smakową pastę do zębów z niewielką zawartością fluoru. Pamiętać należy, iż zdolności manualne dziecka są niewielkie. Dlatego zaleca się, by do 8 roku życia szczotkowanie odbywało się w asyście osoby dorosłej, która ewentualnie dokładnie doczyści zęby.

– Oprócz częstego szczotkowania zwróćmy uwagę na to, czym odżywia się nasza pociecha. Żeby zęby były silne i zdrowe dzieciom należy podawać produkty bogate w wapń, fosfor i witaminę D. Zwrócić też trzeba uwagę na częstość posiłków – tłumaczy prof. Wiesław Hędzelek z Centrum Stomatologii Candeo. – Szczególnie niekorzystne jest tak zwane podjadanie. Dzieci odżywiające się nieprawidłowo, szczególnie nadużywające słodyczy i podjadające, znacznie częściej mają problemy z zębami – ostrzega prof. Hędzelek.

Żeby nie bolało
Bez względu na to, w jakim stanie są zęby naszego dziecka, wcześniej czy później czeka go wizyta u dentysty, choćby kontrolna. Nawet jeśli dziecko nie ma problemów z uzębieniem, należy dbać o jego systematyczność spotkań z dentystą. By wizyty w gabinecie były owocne należy zadbać o to, żeby dziecko nie miało złych skojarzeń. Najczęściej popełnianym błędem jest odbywanie pierwszej wizyty w gabinecie z powodu dolegliwości bólowych zęba. Wtedy dziecko kojarzy lekarza z czymś nieprzyjemnym. Pamiętajmy, że im wcześniej uda się wykryć „ubytek”, tym mniej bolesne jest leczenie.

Większość gabinetów stomatologicznych jest dostosowana do małych pacjentów. Zanim dentysta zacznie leczenie zęba, dzieciom (podobnie jak wielu dorosłym) można podać znieczulenie. W celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu dentyści stosują specjalne żele i kremy, które niwelują nieprzyjemne odczucie wkłucia igły. Jeśli zabieg jest szczególnie niebezpieczny lub w innych szczególnych przypadkach (np. leczenia dzieci niepełnosprawnych) zabiegi dentystyczne można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, ale tylko w gabinecie odpowiednio do tych procedur przygotowanym. Dziecko usypia się wtedy w obecności rodziców po doustnym podaniu leków uspokajających. Dzisiejsza anestezjologia umożliwia szybkie budzenie, a także zapobiega dolegliwościom po zabiegu.

Dziecięca stomatologia

Stomatologia zachowawcza u dzieci zajmuje się przede wszystkim profilaktyką próchnicy oraz leczeniem już obecnych ubytków próchnicowych w zębach. A wciąż spotykamy się z opinią, że zębów mlecznych się nie leczy, ponieważ zaraz i tak wypadną. Tymczasem od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój całego układu stomatognatycznego. – Zaniechanie leczenia ubytków próchnicowych może prowadzić do ropnych stanów zapalnych, które mogą wpływać niekorzystnie nie tylko na zęby stałe, ale także na cały organizm – przestrzega prof. Hędzelek z Candeo. – Niestety konsekwencją wystąpienia takich powikłań jest przedwczesna utrata zęba mlecznego. A taka sytuacja grozi poważnymi wadami zgryzu w przyszłości. Może dojść na przykład do przedwczesnego wyrzynania się zębów stałych, a w efekcie ich nieprawidłowego umiejscowienia. To z kolei zwiększa predyspozycje do powstawania ubytków próchnicowych oraz wystąpienia chorób przyzębia skutkujących w przyszłości przedwczesną utratą zębów stałych u osób dorosłych – dodaje.

Żeby wzmocnić uzębienie najmłodszych i chronić je przed próchnicą, stomatologia dziecięca proponuje różne zabiegi. Najpopularniejsze z nich to fluoryzacja i lakowanie. Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny. Po zastosowaniu tej metody zęby są bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Lakowanie chroni natomiast bruzdy zębów przed rozwojem próchnicy poprzez wypełnienie ich specjalnym materiałem. Zabieg wykonuje się w zębach całkowicie wyrżniętych i niedotkniętych próchnicą. Jeśli u dziecka w zębach mlecznych występuje już zaawansowana rozległa próchnica zębów można zastosować zabieg tak zwanego lapisowania. Metoda ta polega na impregnacji tkanek zęba objętych próchnicą w celu jej zahamowania. Dzięki takiemu zabiegowi zęby mleczne mogą pozostać w jamie ustnej dziecka, aż do ich naturalnej wymiany na zęby stałe.

Prawidłowy rozwój dziecka jest tak samo istotny jak jego zdrowie i wykształcenie. O zęby naszego malucha warto więc zadbać jak najwcześniej. – Pamiętajmy, że wyrobienie prawidłowych nawyków w dzieciństwie pozwala skutecznie zapobiegać problemom z uzębieniem w przyszłości – podsumowuje prof. Hędzelek.

Źródło: Informacja prasowa

Szlachetne zdrowie

........................................................

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto