Co oznacza dla wyborców głosowanie korespondencyjne?

TK
Głosowanie korespondencyjne umożliwi wybory prezydenckie w maju 2020?
Głosowanie korespondencyjne umożliwi wybory prezydenckie w maju 2020? Adam Guz
Wybory prezydenckie w 2020 roku umożliwi powszechne głosowanie korespondencyjne? Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który zakłada taką możliwość. Sejm może ją przyjąć 3 kwietnia. W uzasadnieniu projektu, czytamy, że stan epidemii koronawirusa powoduje konieczność zmian w "niektórych przepisach Kodeksu wyborczego". Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek w orędziu powiedziała natomiast, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego po to, by przełożyć wybory, byłoby "złamaniem konstytucji".

Głosowanie korespondencyjne w dobie koronawirusa

Czy Polaków w związku z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 10 maja 2020 czeka powszechne głosowanie korespondencyjne? PiS złożyło projekt ustawy, który taką możliwość zakłada. Powodem zmian w Kodeksie wyborczym jest rozprzestrzeniania wirusa SARS CoV-2 - czytamy w uzasadnieniu.

Głosowanie korespondencyjne:

 • ma zostać wprowadzone jednorazowo dla wyborów prezydenckich w maju 2020,
 • ma umożliwić każdemu wyborcy głosowanie bez konieczności stawiania się przy urnie wyborczej,
 • polegałoby na dostarczeniu kopert wyborcom i ich późniejszym odebraniu do odwodowych komisji wyborczych.

Czytaj więcej o projekcie ustawy:
PiS umożliwi głosowanie korespondencyjne wszystkim wyborcom?

O głosowaniu korespondencyjnym mówiła również w swoim orędziu marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tłumaczyła, że "wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji".

Wybory muszą odbyć się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków. Takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne. - powiedziała Elżbieta Witek.

Czytaj więcej o orędziu marszałek Sejmu:
Elżbieta Witek: "Wybraliśmy właściwe narzędzia do walki z koronawirusem"

Czym jest głosowanie korespondencyjne?

Głosowanie korespondencyjne to nic innego, jak możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, ale bez konieczności stawienia się w obwodowej komisji wyborczej. Nie trzeba osobiście przychodzić do lokalu wyborczego, żeby oddać głos na wybranego kandydata i jest to spore ułatwienie.

Do tej pory głosowanie korespondencyjne było możliwe dzięki wprowadzonej ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r w Kodeksie wyborczym (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). W pierwotnej wersji Kodeks dopuszcza głosowanie korespondencyjne dla dwóch grup wyborczych:

 • pierwsza grupa to osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej),
 • druga grupa to osoby osób niepełnosprawne zatrudnione oraz przebywające za granicą.

Tego typu głosowanie odbyło się już w Polsce m.in. w roku 2014 roku podczas wyborów samorządowych. Wtedy głosowanie odbywało się w następujący sposób:

 • Osoba niepełnosprawna, która miała zamiar wziąć udział w głosowaniu była zobligowana zgłosić to odpowiednio wcześniej, a dokładnie do 21 przed dniem wyborów.
 • To, w jakiej formie odbyło się zgłoszenie - nie miało większego znaczenia. MOżna było to zrobić ustnie, drogą pisemną lub elektroniczną.
 • Treść takiego zgłoszenia powinna zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
 • Osoba niepełnosprawna była również zobligowana do załączenia orzeczenia o swojej niepełnosprawności. Brak takiego załącznika można było uzupełnić do 3 dni.
 • Po przesłaniu odpowiednich dokumentów taki wyborca był umieszczany na liście (spisie wyborców) i dostawał specjalny pakiet wyborczy – co powinno się odbyć nie później niż na 7 dni przed głosowaniem.
 • W skład takiego pakietu wyborczego wchodziły: karta do głosowania, dwie koperty (kopert zwrotna oraz koperta na kartę do głosowania), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja obsługi.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Co oznacza dla wyborców głosowanie korespondencyjne? - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie