Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z mszami podczas Bożego Narodzenia? Czy będzie dyspensa?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Podczas świąt Bożego Narodzenia będzie obowiązywać dyspensa od uczestnictwa w mszy świętej.
Podczas świąt Bożego Narodzenia będzie obowiązywać dyspensa od uczestnictwa w mszy świętej. Archiwum Polska Press
W trakcie Bożego Narodzenia cały czas będziemy w stanie epidemii. A co z uczestnictwem w mszach świętych podczas świąt? Czy można je opuścić?

Kapłani w sprawie uczestnictwa w mszach w trakcie epidemii, mówią wprost: „Jeśli tylko możecie, nie odpuszczajcie mszy i przychodźcie do kościoła”. Obowiązek uczestnictwa w niedzielnej liturgii wypływa wszak wprost z Przykazań.
W ostatnich dniach - na przełomie listopada i grudnia - w ogólnopolskich mediach można usłyszeć i przeczytać, że jeśli lokalny biskup udzieli dyspensy, to w święta można nie pójść do kościoła. 26 listopada dyspensę od uczestnictwa w mszy przedłużył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Podobna decyzję podjął bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. A jak sprawa wygląda w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
- U nas cały czas obowiązuje dyspensa, której bp Tadeusz Lityński udzielił w październiku. Ona jest na czas przebywania w strefie czerwonej. A ta strefa wciąż obowiązuje - mówi nam ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Dyspensa wciąż obowiązuje

Biskup Lityński dyspensy udzielił już 16 października: „W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem i nowymi obostrzeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby wiernych podczas zgromadzeń religijnych, na podstawie kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim przebywającym w tzw. „strefie czerwonej” w okresie jej obowiązywania. Dyspensa dotyczy wiernych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolików przebywających na jej terytorium” napisał wówczas w dokumencie. Objaśniał, że „skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Eucharystii we wskazanym czasie nie jest grzechem”. Jednocześnie zachęcał, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie i by duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Przy okazji przypomnijmy: słuchanie transmisji mszy przez radio lub oglądanie jej w przekazie wideo nie jest uczestnictwem. Tym jest jedynie obecność w kościele.

Ilu wiernych może być w kościele?

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, aktualnie w kościołach może przebywać niewielka grupa wiernych - jedna osoba na 15 mkw. Oznacza to, że nawet w największych lubuskich świątyniach w mszach może uczestniczyć co najwyżej niewiele ponad sto osób. Te obostrzenia mogą być dotkliwe dla wiernych zwłaszcza podczas Pasterki. Podczas mszy odprawianych późnym wieczorem 24 grudnia kościoły wypełniały się niemal po brzegi.

Czytaj również:
Czy chrzest dziecka trzeba będzie powtórzyć?

WIDEO: Nowe obostrzenia antycovidowe. Ile osób może zasiąść do Wigilii?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto