Co za bryki! Co za motocykle! Takimi maszynami jeździło się kiedyś w Gorzowie

red.
Czym przed laty jeździli gorzowianie? Sami zobaczcie! Pojazdy sprzed lat złapał w kadr Kurt Mazur Kurt Mazur
Kiedyś samochodów i motocykli na ulicach Gorzowa było znacznie mniej, niż teraz. Nic więc dziwnego, że niemal każde auto budziło zainteresowanie. Zobaczcie, czym "wozili się" nasi rodzice i dziadkowie!

Widać to na zdjęciach Gorzowa sprzed lat, które zrobił ponad pół wieku temu Kurt Mazur. Ulice w centrum, które dziś są pełne samochodów, wydają się być opustoszałe. I tylko raz na jakiś czas przejeżdża nimi samochód albo motocykl. Widać też rowery, a nawet… furmanki. Popularnym środkiem przemieszczania się były wtedy tramwaje, autobusy, a także… łódź Pawła Zacharka. Sami zobaczcie, jak to wyglądało!

Przypomnijmy: Kurt Mazur urodził się 5 sierpnia 1941 r. we Lwowie. Do Gorzowa przyjechał w 1945 r. z ojcem Eugeniuszem. Niedługo potem zaczął robić miastu zdjęcia. Wykonał setki fotografii. Dziś są one absolutnie bezcenne z kronikarskiego punktu widzenia. Pokazują miasto, jego mieszkańców, codzienność, wyjątkowe momenty.
K. Mazur bezpłatnie przekazał całą kolekcję GL. Zdjęcia prezentujemy na łamach gazety od lat - przy różnych okazjach.

K. Mazur w Gorzowie mieszkał do 1963 r. Wtedy właśnie - jak czytamy na stronie Muzeum Lubuskiego - wyjechał z rodziną do Heidelbergu, gdzie skończył studia medyczne. W 1971 roku zamieszkał w Stuttgarcie i pracował tam jako chirurg plastyczny. Od 2006 r. jest na zasłużonej emeryturze.

TAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁO NASZE MIASTO

Wideo

Dodaj ogłoszenie